Türk Akımı’na Trakya Rotası

66
* Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller “Türk Akımı” Boru Hattı Projesi’nin muhtemel rotası üzerinde 4 saatlik Helikopter Turu ile Teknik İncelemeler’de bulundu. 2016’da ilk sevkiyatın yapılacağı ve yıllık 16 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak hattın Türkiye ayağının Lüleburgaz ile İpsala arasında planlandığı belirtildi.
HABER MERKEZİ
Türk Akımı Hattı’nın geçmesi planlanan bölgede havadan incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller, İstanbul’dan kalkan bir helikopterle Karadeniz Sahil Şeridi’nden İpsala Sınır Kapısı’na kadar olan güzergah boyunca Uçarak Boru Hattı’nın olası giriş noktalarını değerlendirdi. Yaklaşık 4 saat süren keşif uçuşu boyuca fikir alışverişinde bulunan Yıldız, yolculuk sırasında Gazprom’un Başkanı’na 3. havaalanı ve 3. Boğaz Köprüsü İnşaatları ile BOTAŞ’a ait Silivri’de bulunan Doğalgaz Depolama Tesisleri’ni de gösterdi. Yeni Şafak Gazetesi’nin haberine göre, detaylar şöyle belirtiliyor:
* “Doğalgazda Ocak Ayı Alım Fiyatları netleşsin”
Miller ve heyeti ile Rusya’dan alınan doğalgazın fiyatına yönelik üçüncü bir toplantı gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Yıldız; “Türkiye’nin hassasiyetinin bu projenin (Türk Akımı) gerçekleşmesi kadar aynı zamanda Doğalgaz Fiyatları’nın olduğunu da söyledik” ifadelerini kullandı. Gazprom Heyeti ile son 2 ay içerisinde 2 haftada bir toplantı yaptıklarını dile getiren Yıldız; “Doğalgaz Fiyatı’nda Rusya Heyeti bu manada gayretlerini sonlandırabilirse bitirebiliriz. Bitmezse de biz bunu devam ettireceğiz. Çünkü Şubat Ayı’na girdik. Artık Ocak Ayı Alım Fiyatları netleşsin" dedi.
* “Bakanlığın borcu 6 milyar TL.”
Yıldız, Bakanlık olarak Maliye, Hazine ve gümrüklere KDV borçları da dahil olmak üzere 6 milyar Liralık borçları olduğunu belirtti. BOTAŞ ve Gazprom Ekipleri’nin Türk Akımı için toplantı yaptıklarını belirten Yıldız; “Salı günü bizim önümüze bir rapor koyacaklar. Trakya’da böyle bir proje nasıl başlatılabilir, nereden geçilebilir, çevre hassasiyetlerimiz nasıl oluşabilir, bazı yerlerin üzerinden bir defa bazı yerlerin üzerinden iki üç defa geçerek bunları görme fırsatı bulduk” diye konuştu.
* 3 hat Avrupa’ya 1 hat Türkiye’ye
Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller de Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi kapsamında inşa edilecek 16 milyar metreküplük ilk boru hattının Türkiye’nin tüketeceği doğalgazı taşıyacağını söyledi. Miller, inşa edilecek üç hattın ise 47 milyar metreküplük doğalgazı Türkiye-Yunanistan Sınırı’na taşıyacağını ifade etti. Miller, 4 Hat’tan oluşması planlan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı’nın Türkiye’ye Lüleburgaz’dan girip İpsala Sınırı’nda sonlanmasının planlandığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.