Turizm ve Uluslararası İlişkiler Konferansı verildi

11
Kırklareli Üniversitesi 1. Kariyer Günleri etkinlikleri kapsamında
Pınarhisar Meslek Yüksekokulu tarafından 07 Nisan 2011 Perşembe günü
Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda Turizm ve Uluslararası İlişkiler
Konferansı verildi.

HABER MERKEZİ

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derman Küçükaltan’ın Oturum Bakanlığını yaptığı panelde Pınarhisar Kaymakamı ve Istranca Eko Turizm Derneği Başkanı Mevlüt Özmen Doğa Sporları, Turizm ve Yerel Yönetimler, Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Gül Küçükaltan Gastronomi ve Yerel Mutfaklar, İğneada Resort Hotel & SPA  Yönetim Kurulu Başkanı Emre Sağışman Sektörel Sorunlar, İğneada Resort Hotel & SPA  Genel Müdürü Erçin Çorba Sektörel Deneyimler hakkında katılımcılara bilgi verdiler.
Kırklareli merkeze bağlı Pınarhisar İlçe Kaymakamı ve Istranca Eko Turizm Derneği Başkanı Mevlüt Özmen, Turizmin dünya ülkelerinin başta gelen dış ticaret faaliyetlerinden biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti;
“özellikle yüksek cari açığı olan bizim gibi ülkelerin bu açığının finanse edilmesinde turizm faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin çok önemli bir payı vardır.
Ülkeler açısından bu derece önemli olan turizm endüstrisi son yıllarda diğer endüstrilerdeki yavaşlamaya rağmen gelişmesini sürdürmüştür. Turizmin küreselleşmesinin yarattığı dinamizm ile gelişmesini sürdüreceği ve sürekli olarak kendini yenileyeceği öngörülmektedir. Ülkemiz açısından değerlendirildiğinde ise zengin ve farklı doğal kültürel ve tarihi varlıkları ile Türkiye dünya pazarında değerlendirebileceği önemli bir potansiyele sahiptir.
Kitle turizmi ve alternatif turizm ise özellikle gelişmekte olan ülkelerde kitle turizmine ağrılık verilmekte ve uygulanan politikalar turizm endüstrisinin uzun dönemde gelişmesini sağlamaya yönelik olmaktan çok döviz gelirini arttırmak işsizliğe çözüm bulmak ve hızlı bir biçimde gelir elde etmek amacıyla kısa dönemli bir yaklaşımla oluşturulmaktadır.
Bu durum ise turizm endüstrisinin uzun dönemde kararlı ve sürdürülebilir bir gelişme göstermesini engellemektedir.
Oysa alternatif turizm daha uzun dönemli bir bakış açısı ile politika oluşturmayı gerektirerek ülkede turizmin sürdürebilirliğini sağlamaktadır” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların sonrasında İğneada Resort Hotel & SPA Mutfak Şefi Ramazan Kaya Yemek Yapımı Gösterisinde bulunmasıyla birlikte Levent Günaydın tarafından panelistlere hediye verildi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here