“Turizm pastasından pay alma mücadelesi veriyoruz”

20
Kırklareli İl Genel Meclisi Ekim ayı 4. birleşiminde devlet yoluna bağlanan iki köy ara yolunun İl Özel İdaresi köy yolu ağı kapsamına alınması talepleri ile ilgili hazırlanan komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi.
HABER MERKEZİ
İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporda Kapaklı Köyü yeni Devlet Yolunun köye bağlayan ara yolun, Kırklareli İl Özel İdaresi köy yolu ağına alınması uygun görülürken, Sivriler-İğneada orman yolunun olumsuz koşullar ve doğal bölge olması nedeni köy yolu ağına alınması uygun görülmedi.
Rapor üzerine söz alan MHP’li İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Birkaya İğneada’nın turizm bölgesi ilan edildiğini hatırlatarak turizm pastasında pay almak için mücadele verdiklerini belirtti.
Gündem maddesi olan İl Genel Meclisi’nin 09/09/2011 tarih ve 134 sayılı kararına istinaden Demirköy İlçesi Sivriler-İğneada (Dy İlt.) orman yolunun ve Merkez İlçe Kapaklı Köyü yeni Devlet Yolunun köylerine bağlayan ara yolun köy yolu ağına alınması hususunda “İmar ve Bayındırlık Komisyonu” tarafından hazırlanan rapor görüşüldü.
Komisyon Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi Nedim Orcan okuduğu raporda şunları kaydetti;
“İl Genel Meclisinin 09/09/2011 tarih ve 134 sayılı karan ile ilimiz Demirköy İlçesi Sivriler-İğneada (Dy İlt.) Orman yolunun ve Merkez İlçe Kapaklı Köyü yeni Devlet Yolunun köylerine bağlayan ara yolun köy yolu ağma alınması talebinin incelenmek üzere "İmar ve Bayındırlık Komisyonumuza " havale edilmiştir.
Komisyonumuz dosya üzerinde gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, Kırklareli İl Özel İdaresi Yol-Su Şube Müdürlüğünden Kurum görüşlerini almış ve harita üzerinde gerekli incelemeleri yapmıştır. Önce Merkez Üçe Kapaklı Köyü Muhtarının talebi olan yeni Devlet Yolunun köylerine bağlayan ara yolun yapılması istenen yerde gerekli araştırma ve inceleme yapılmıştır. Yapılan inceleme neticesinde, Yeni yapılan Devlet Yolu ile Kapaklı Köyü arasıda 800 m. Civarında bir bağlantı yolunun gerekli olduğu anlaşılmıştır. İlimiz Merkez İlçe Kapaklı Köyü yeni Devlet Yolunun köylerine bağlayan ara yolun, Kırklareli İl Özel İdaresi köy yolu ağına alınması Komisyonumuzca uygun görülmüştür. İl Genel Meclisinin takdirlerine arz olunur.
Komisyonumuz daha sonra İlimiz Demirköy İlçesi Sivriler Köyü-İğneada (Dy İlt) orman yolunun İl Özel İdaresi Köy yoluna alınması talebini incelemek üzere Demirköy İlçemize gittik. İlk önce Demirköy Bölge Orman İşletme Müdürlüğüne giderek, orman yolu olan Sivriler -İğneada yolu hakkında bilgi ve kurum görüşü aldık. İl Özel İdaresi Yol ağına alınması istenen yolun 18 km olduğu, Sivriler Köyünden itibaren 11 km’den sonra Bulanık deresinin geçtiği ve burada herhangi bir köprünün olmadığını, derenin taşkın alanında olduğunu ve geçit vermediğini öğrendik. Bilahare Sivriler Köyüne gittik, Köy İhtiyar heyetinden ilgili kişilerle birlikte aracımızla yolu ve Bulanık Deresini görmek üzere mahalline gittik.
Sivriler – İğneada arası 18 km lik Orman yolunun stabilize olduğunu ve 11 km ‘lik yolun sonunda 700 dekarlık halen çalışır durumda olan bir Orman Fidanlığı olduğunu gördük. Buradan geçmekte olan Bulanık Deresinin geçit vermediğini, İğneada tarafına geçmek için köprü bulunmadığını gördük. Aldığımız bilgilere göre, Bulanık deresinin geçtiği alan deniz seviyesine çok yakın, kumlu ve milli, çok zayıf bir toprak yapısına sahip olduğunu öğrendik. 11 km’lik yolun sonunda dere Orman Fidanlığına paralel akmakta olup, dere ile fidanlık arasından geçmekte olan yolu tamamen almış, neredeyse Fidanlık sınırına dayanmıştır. İlgili Kurumlardan aldığımız bilgiye göre, zemini çok zayıf olan ve kış aylarında taşkın olan Bulanık Deresine köprü yapmanın da en az 2 milyon TL’ye mal olacağı düşünülmektedir.
Ancak burası Longoz Ormanları. 1/25.000 Ölçekli Kırklareli İl Çevre Düzeni Planının 3.1.1.1 Orman Varlığı Mutlak Korunacak Alanlar maddesinin 1) bendine göre (Longoz Ormanları Milli Parkı ve Kasatura Körfezi Tabiatı Koruma Alanı ve yakın çevresindeki ekosistemin tahribatına neden olacak yeni yol açımı, yol genişletmesi isale hattı ve diğer kentsel fonksiyonlara, ekosistemin sürdürülebilirliği ilkesi çerçevesinde izin verilemez.) demektedir. Yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde ilimiz Demirköy İlçesi Sivriler-İğneada (Dy İlt.) orman yolunun İl Özel İdaresi yol ağına alınması komisyonumuzca uygun görülmemiştir.”
*“İnsanlar İğneada’ya ulaşmanın en yakın yolunu tercih ediyor”
Okunan rapor sonrası söz alan MHP’li İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Birkaya, İğnada’nın turizm bölgesi ilan edildiğini hatırlatarak; “Turizm bir pasta ve herkes bu pastadan bir pay alma mücadelesi veriyor. İğneada için bizde bu payı alma mücadelesi içindeyiz. İnsanlarımız İğneada’ya ulaşmak için en yakın yolu tercih ediyorlar. Bizim açımızdan bu tercih İğneada-Sivriler arası bağlantı yolu olması gerekiyor.” ifadelerini kulandı.
Karadeniz bölgesinden bir örnek veren Meclis Üyesi Birkaya; “Karadeniz’de kilometrelerce yayla evlerine asfalt yollar dökülüyor. Karadeniz insanı devletin bu haklarından faydalanıyor. Demirköy insanı da bu haklardan faydalanmak istiyor. Biz bunun için bu talepte bulunduk. Maddiyat olarak ağır olduğunu kabul ediyoruz, keşke arkadaşlar raporun sonuna “imkânlarımız ilerde olursa yaptırma yoluna gidilebilir.” cümlesini ekleselerdi daha iyi olurdu.” dedi.
*“Doğal yapıyı bozmadan doğa turizmine uygun çalışmalar yapılacak”
Daha sonra söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç, bu bölgenin milli parklar kapsamında olduğuna dikkat çekerek; “Biz bu bölge için UNESCO Dünya Kültür Mirası’na alınması başvurusu yaptık. Bu bölgede ekosistemi tahrip edici bir şekilde yol yapılmasının imkanı yok. Bu bölgenin doğal yapısını bozmadan doğa turizmine uygun çalışmalar yapılacak. Bu çalışmaların yapılmasını beklemeliyiz. Rapora olumlu oy vereceğim.” dedi.
Komisyon Başkanı Nedim Orcan, raporda da yer aldığı gibi bahsi geçen yol ile paralel giden Bulanık Deresi’nin kış aylarında taşkınlara neden olduğu gibi uzmanlardan yol yapılması istenen bölümün zeminin uygun olmadığı görüşünü aldıklarını ve bu durumu da yerinde tespit ederek bu karara vardıklarını ifade etti. Rapor daha sonra oylamaya sunularak 2 red oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.