Turhan İçli, Engellileri CHP’de politika yapmaya davet etti

20
* Türkiye Engelliler Konfederasyonu Genel Başkanı ve CHP Engellilerden Sorumlu Parti Meclis Üyesi Sosyolog Av. Turhan İçli,  Paşa Kafe’de engellilerin katılımıyla düzenlenen kahvaltılı toplantıda, CHP’nin engellileri temsilen kendisine PM Üyeliği görevi vererek, sivil toplum ve siyaset arasında olumlu bir sentez oluşturduğunu söyledi. İçli tüm engellileri CHP çatısı altında politika yapmaya çağırdı.

 

HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkez Engellilerden Sorumlu Parti Meclis Üyesi Sosyolog Av. Turhan İçli, CHP Kırklareli İl Teşkilatı tarafından 23 Şubat 2011 Çarşamba günü saat 10.00’da Paşa Kafe’de düzenlenen sabah kahvaltısında Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şubesi’nin üyeleriyle bir araya geldi.
Düzenlenen programa; CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, CHP Merkez İlçe Başkanı Gürkan Yenerel, CHP Kırklareli Kadın Kolları Başkanı Gülay Tülüş, Yönetim Kurulu Üyeleri, TSD Kırklareli Şube Başkanı İrfan Özeklioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Dernek Üyeleri katıldı.  
Programın açılış konuşmasını yapan CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, 2011 Genel Seçimleri için CHP’de engelliler konusunda kapsamlı bir çalışma yapıldığını belirtti. AK Parti’nin özürlüler ile ilgili yasalar çıkartmış gibi yaptığını ancak uygulamada özürlülerin yalnız bırakıldığını savunan Gündoğdu, CHP İktidarı’nda özürlülerin her türlü sorunun çözüleceğini ve çözülmeyen hiçbir sorunlarının kalmayacağının sözünü verdi.
* Engellileri siyasete davet etti
Kendisinin de bir engelli olduğuna işaret edip, kırk yıldan bu yana engelli hakları savunuculuğu ve eylemciliği yaptığını anlatan İçli, Altınokta Körler Derneği, Türkiye Körler Federasyonu ve Engelliler Konfederasyonu Başkanlıklarını yürüttüğünü vurgulayarak;
“Engelli sorunlarını bizzat etinde kemiğinde duyan ve yaşayan biriyim. Şimdi bu deneyimlerimi sosyal devlet politikalarını siyasetin temeline koymuş olan Cumhuriyet Halk Partisi’nde değerlendirmek, engelli sorunlarını CHP’ye, CHP siyasetini engellilere taşımak istiyorum.
Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, partisini yeni Yönetim Kurulu’nu ve Parti Meclis Üyeleri’ni oluştururken biz engellilere de yer verdi. 18 Aralık 2010 tarihinde beni Parti Meclisi Üyeliği’ne getirdi. Bu engelli vatandaşlarımız için büyük bir onurdur” diye konuştu.
Amacının engellileri siyasete sokarak örgütlenmesini sağlamak ve haklarını aramak olduğunu söyleyen İçli; “Bunun için 2011 Genel Seçimleri’ne kadar tüm illeri gezeceğim. Artık engellilerinde toplumun bir parçası olduğunu göstermek amacıyla, engelli vatandaşlarımıza siyaset yapmaya çağıracağım. Haklarımızı artık siyasi kanattan arayacağız. Hak arama mücadelemizi CHP’nin çatısı altında gerçekleştireceğiz” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Engellilerden Sorumlu Parti Meclisi (PM) Üyesi Sosyolog Av. Turhan İçli, bütün engellileri CHP’de politika yapmaya davet ederek;  “Partimizin destekleriyle önümüzdeki Genel Seçimler de CHP’den engelli Milletvekili Adayları ve İl Genel Meclisi Üyeleri çıkaracağız.
Hiç kuşku yok ki, sekiz buçuk milyonluk devasa bir kitlenin sorunlarını siyasete taşımak tek bir kişinin işi olamaz. Gerek CHP’de, gerekse diğer siyasi partilerde, parti meclislerinde, TBMM’de, Belediye ve İl Genel Meclisleri’nde daha çok sayıda engelli temsilciye ihtiyaç vardır. CHP beni Parti Meclisi’ne seçerek bu doğrultuda itici güç rolü oynamıştır. Bu anlamda hepinizi, size yakın bir partide politika yapmaya davet ediyorum. İsterim ki, bizim sorunlarımıza eğilen, AKP gibi birimizi milletvekili yapıp vitrin süsü gibi kullanma niyeti taşımayan Cumhuriyet Halk Partisi’nde politika yapasınız. Bu Cumhuriyet Halk Partisi ki, Cumhuriyeti kuran, demokrasiyi getiren, dahası Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bir büyük partidir.”
* Her ilde kontenjan tanıyacaklar
CHP Genel Merkezi’nde engelliler için yeni bir çalışma başlattığını söyleyen İçli, önümüzdeki Genel Seçimler için engelli Milletvekili Adaylarını, İl Genel Meclisi Adayları’nı çıkaracaklarını söyledi. İçli; “Bu konuda partim ve genel başkanım gereken desteği veriyor. Her ilde engelli adaylar için kontenjanlar tanınacak. Her ilden bir engelli Milletvekili Adayı ve İl Genel Meclisi Üyesi Adayları çıkarılması için çalışmalar başlatıldı. Artık TBMM’de engellilerin de söz hakkı olacak” dedi.
Engellilerin sorunlarına çözüm için 11 madde belirlediklerini dile getiren İçli; “11 maddelik çözüm önerimizi CHP Genel Merkezimizde benimsedi. CHP önümüzdeki genel seçimlerinde iktidar olduğunda engellilerin sorunlarını ortadan kaldıracak 11 çözüm yolunu uygulamaya başlayacak. Bu konuda hiçbir engelli vatandaşımızın tereddüdü olmasın” dedi.
Turhan İçli, CHP’nin engellilerle ilgili tespit ve çözüm önerilerini de anlatarak konuşmasını tamamladı. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.