Turabi Kayan CHP’de hesapları altüst etti

19
8 Nisan 2012 Pazar günü yapılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lüleburgaz İlçe Kongresi’nde 3 liste yarıştı.
Haber-Yorum: Özkan Başaran
 Zafer Seber, Zeki Akın ve Turabi Kayan’ın katıldığı Seçim Yarışı’nı 397 geçerli oy’un 183’ünü alan Turabi Kayan kazandı. En yakın rakibi Zafer Seber’in listesi 145 oy alırken, 67 oy ile Zeki Akın listesi de yarıştan 3. çıktı.
CHP Kırklareli Milletvekilleri ve  PM Üyesi Av. Turgut Dibek ve Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun da birer konuşma yaptığı CHP Lüleburgaz İlçe Kongresi’ne; CHP Kırklareli İl Başkanı İhsan Kazan, Eski CHP Milletvekili Yavuz Altınorak, Eski İl Başkanlarından Tuna Soykan, Eski Milletvekili Dr. Tansel Barış, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, CHP CHP Babaeski İlçe Başkanı ve Adayı Hasan Ali Eren, Babaeski İlçe Başkan Adayı Özgür Onat, Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, Partili Eski ve Mevcut İlçe Başkanları,  Eski Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, Partili İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri ve birçok CHP’li katıldı.
Yoğun bir katılımın gözlendiği kongre’de barış ve hoşgörü havası hâkimdi. Turabi Kayan’ın konuşması başlar başlamaz salon ıslık ve alkış sesleriyle inledi. Turabi Kayan’ın etkili konuşmasında altı çizilecek en önemli cümleleri ise;“Hedefimiz CHP’ye Lüleburgaz’da % 80 oy desteğine ulaştırmak. Biz bazı güçlerin değil CHP’lilerin adayıyız. Seçilirsem bütün meslek dallarıyla ilgili komisyonlar kurarak halkımızın sorunlarını çözmek için uğraşacağız” şeklinde özetlenebilir.
Seçim sonuçları açıklandıktan sonra coşkulu partililerce yoğun tezahüratlarla omuzlara alınan yeni Başkan Turabi Kayan bir teşekkür konuşması yaptı. Çiçeği burnunda CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Turabi Kayan, partinin bütün kesimlerini kucaklayan birleştirici bir konuşma gerçekleştirdi. Turabi Kayan’ın seçim kazanmasından sonra gözler İl Başkanlığı Seçimi’ne çevrilmeye başladı. 
Kırklareli CHP siyasetini altüst eden seçim sonuçlarından sonra Eski İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’nun İlçe Kongreleri’nden sonra İl Başkanı Adaylığı’nı basına açıklaması beklenirken kulislerde bazı önemli isimler daha dillendirilmeye başladı. Yeni CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Turabi Kayan’ın Milletvekili Önseçimi’nde önemli bir destek vererek 60 civarında oy çıkardığı iddia edilen Eski İl Yöneticisi Oğuz Sevim’in ismi İl Başkanı Adayı olabileceği konusunda oldukça konuşulmaya başladı. Oğuz Sevim Merkez İlçe Kongresi’nde Vecdi Gündoğdu ile beraber seçimi kazanan Şahabettin Vardar’ı desteklemişti.
Mevcut İl Başkanı İhsan Kazan İlçe Kongreleri’nde yaptığı konuşmalarda İl Başkanı Adaylığı’nı ilan etmesine rağmen CHP’liler kendisine hiç şans tanımıyorlar. 
Eski CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Zevcan Açar’ın Turabi Kayan’ın listesinde yer almaması İl Yönetimi’ne gireceği şeklinde yorum bulurken, Oğuz Sevim’in İl Başkanlığı durumunda Zevcan Açar’ın İl Başkan Yardımcılığı’nı üstelenebileceği de oldukça fazla yorum buluyor.
200’ü geçen İl Delegesi ile Lüleburgaz İl Başkanlığı Seçimi’nde belirleyici rol oynayacak. Birleşik güçlerin Başkan Turabi Kayan’ın karşısında seçim kaybetmesi de partililerin birçok değişik yorumlarını beraberinde getirdi. Turabi  Kayan’ın sadece Zafer Seber’i değil, Mevcut Vekil Turgut Dibek ve Mehmet Siyam Kesimoğlu’nu da yendiği şeklinde yorumlayan CHP’liler. Eski Vekillerden Tansel Barış ve Gürcan Ersin’in de birleşik güçlere destek vermesini de seçimi kazanan Turabi Kayan’ın iki yeni Vekille beraber iki eski Vekili de torbaya koyduğunu söylüyorlar. 
Eski CHP Vekili Yavuz Altınok ise seçimi kazanan Turabi Kayan’a açık destek vererek, hanesine artı yazdırdığı yorumlanıyor. Eski CHP Vekili Yavuz Altınorak’ın yaklaşan İl Başkanlığı Seçimi’ndeki tavrı merak edilirken, Altınorak’ın eğer aday olursa Oğuz Sevim ismine de sıcak baktığı söyleniyor.
Yaklaşan İl Seçimi’nde bu hafta sonu yapılacak 85 İl Delegesi ile Babaeski kilit önem taşımaya başladı. Başkan Hacı ve Vekil Kesimoğlu’nun desteklediği Aday Hasan Ali Eren’in listesine Vekil Dibek’in müdahale edemeyeceği konuşulurken, diğer Aday CHP Babaeski İlçe Başkanı Adayı Özgür Onat’a Vekil Turgut Dibek’in sıcak bakabileceği de konuşuluyor.
Öte yandan yönetim tekliflerini reddeden Lüleburgazlı genç Avukat Emrak Arslan’ın da teklif edilirse İl Yönetimi’nde görev almayı düşündüğü belirtiliyor. Av. Emrah Arslan, Özcan Değirmencioğlu yönetiminde görev yapmış ve gece yarısına kadar partisi için salon süslemesine bile katılan CHP Genel Merkezi’nde önemli dostları olan bir genç partili. Lüleburgaz İlçe Kongresi’nde Divan Başkan Yardımcılığı görevini de başarıyla yerine getiren Av. Emrah Arslan’ın siyasi geleceğinin parlak olduğu da söyleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here