Tüketici’den yetkililerin ilgisiz davrandığı iddiası

11
Kırklareli’de ikamet eden Soner Bigalı isimli vatandaş ÖTV sonrası zamlanan kullandığı sigaranın 26 Ekim 2011 tarihinde indirimli fiyattan satılmaya başlamasına rağmen Kırklareli merkezde bulunan bir markette 27 Ekim 2011 tarihinde zamlı fiyattan satıldığını iddia etti.
HABER MERKEZİ 
Aynı gün gazetemize gelerek açıklamada bulunan Soner Bigalı, 27 Ekim 2011 tarihinde marketten zamlı sigara aldığını öne sürerek bu konu ile ilgili gerekli tüm mercilere gitmesine rağmen hiçbir olumlu sonuç alamadığını iddia etti.
Yaşadığı bu olumsuzluk karşısında hakkını aramak ve yapılan yanlış uygulamayı şikayet etmek amacıyla gittiği kurumların duyarsız kaldığını savunan Soner Bigalı yaşadığı olay ile ilgili şu ifadeleri kullandı; 
“Sigara kullanan bir vatandaşım. Sigaraya en son gelen zammın ardından kullandığım sigara firması sigaralarının fiyatında indirim gerçekleştirdi. İlk yapılan zamda kullandığım sigara 7,50 TL’den satılmaya başlandı. Ancak yapılan indirim ile 26 Ekim 2011 tarihinden itibaren sigaramı çok sayıda bakkal ve marketten 6,50 TL’den aldım. 27 Ekim 2011 tarihinde saat 11.55’de cebimdeki sigara paketi bitince bir maketten bir paket sigara satın aldım. Aldığım sigarayı ilk zamda yapılan 7,50 TL’den satın aldım. Ama bir gün önce iki paket sigarayı farklı bakkal ve marketten 6,50 TL’den satın aldım. Market yetkililerine sigara fiyatlarında indirim olduğunu hatırlatarak zamlı fiyattan satış yaptıklarını söyledim ve kendilerini şikayet edeceğimi belirttim. Onlarda kendilerini istediğim yere şikayet edebileceğimi söylediler. 
* Tüketici’nin şikayetiyle ilgililerde ilgilenmedi  
Bende bir gün önce sigara aldığım bakkaldan kullandığım sigaranın firmasına ait güncel fiyat listesini aldım. Marketten 7,50 TL’ye aldığım sigaranın fişini alarak Kırklareli İli Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuruda bulundum. Satın aldığım sigaranın 7,50 TL olduğunu gösteren fişi Hakem Heyeti’nde görevli kişilere ibraz ettim. Bu konuda ne yapmam gerektiği ile ilgili kendilerinden bilgi talep ettim. Bu şekilde satış yapan marketi kendilerine şikayet etmek istediğimi belirttim. Kırklareli İli Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nden bana sigara fiyatlarında indirim olduğunu, ama bu konuda kendilerine gelen her hangi bir yazı bulunmadığı belirtildi. Daha sonra beni Kırklareli Zabıta Amirliği Bürosu’na yönlendirdiler. Burada da Zabıta Müdürü’nün toplantıda olması nedeni ile başka bir zabıta görevlisi ile görüşerek durumu anlattım. Aynı şekilde indirimli fiyat listesini zabıta arkadaşa göstererek, 7,50 TL’den aldığım sigara fişini gösterdim. Onlarda bu konu ile ilgili ellerinde bir yazı bulunmaması nedeni ile marketi Maliye’ye şikayette bulunabileceğimi söylediler. Daha sonra Maliye’ye giderek, bizzat Maliye Müdür Yardımcısı ile görüştüm. Onlarda görevlerinin vergi toplamak olduğunu, 7,50 TL üzerinden vergi aldıklarını, bu konuda her hangi bir işlem yapamayacaklarını belirttiler. Maliye Müdür Yardımcısı bu durumu sigaranın distribütörü olan şirkete e-mail ile bildirmemi, bu markette sigaranın bu tarih ve saatte bu fiyata satıldığını söylememi istedi. Ardından beni tekrar Kırklareli İli Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne yönlendirdi. Bende bu konu ile ilgili bana hiç kimsenin yardım etmediğini içeren bir yazı yazarak Başbakanlık İletişim Merkezi olan “BİMER”e bir dilekçe gönderdim.”(cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.