TSK Mehmetçik Vakfı Istanbul Temsilcisi Süha Tanyeri, ilimizde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi

18
TSK Mehmetçik Vakfı Istanbul Temsilcisi Süha Tanyeri, ilimizde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı Istanbul Temsilcisi, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, dün sorumlu olduğu bölgesindeki illerden biri olan Kırklareli’ne gelerek bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Bu kapsamda sabah saatlerinde ilimize gelen Tanyeri sırasıyla; 55. Mknz. Tugay Komutanlığı’nı, Kırklareli Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni, yerel basın organlarını, Belediye Başkanlığı’nı ve Kırklareli Valiliği’ni ziyaret etti.

Tugay Komutanlığı’na yapılan ilk ziyaretin ardından, Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne gelen Tanyeri, burada samimi bir ilgiyle karşılandı. Dernek Başkanı Hüsamettin Duman yapılan bu ziyaret için Tanyeri’ye teşekkür ederken, Mehmetçik Vakfı’na da şükranlarını sunduğunu belirtti. Burada şehit aileleri ve gazilerle sohbet eden Tanyeri, vakfın işleyişi ve kapsamı hakkında detaylı bilgiler vererek, dernekte toplananların dertlerini dinledi, acılarına ortak oldu. Tanyeri, vakfın genel tanımını; “Şehit olan ve askerde herhangi bir şekilde hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin geride kalan yakınlarına; gazi olan ve askerde herhangi bir şekilde vazife malulü olan Mehmetçiklerimizin kendilerine ve yakınlarına sosyal ve ekonomik destek sağlıyoruz. Bizim yaptığımız yardımlar, kişileri tek başına geçindirebilecek miktarlar düzeyindedir” cümlesiyle dile getirdi. Vakfın ana temasının bağış toplamak değil, bağış kabul etmek olduğunu vurgulayan Tanyeri, hayırsever vatandaşların bağışlarıyla oluşan bütçenin profesyonel bir şekilde yönetilerek, gerekli kişilere destek sağlandığını söyledi. Tanyeri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde belirtmek istediği önemli hususlar olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“TSK Mehmetçik Vakfı, 1996 yılından itibaren vekaleten kurban bağışı faaliyetini sürdürmektedir. Bu faaliyetten elde edilen gelir; vatanımızın ve ulusumuzun güvenliği için canlarını hiçe sayarak şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklerimize sosyal ve ekonomik destek sağlamak, çocuklarına üniversite seviyesi dahil bakım ve öğrenim yardımında bulunmak amacıyla kullanılmaktadır.”

Ziyaret dolayısıyla derneğe gelen birçok şehit annesi ve yakını, acılarının paylaşılmasına yardımcı olmaya çalışan Tanyeri’ye son günlerde yaşanan durumlarla ilgili sitemlerini dile getirdi. Tanyeri, hepsinin acısını çok iyi hissettiğini belirterek; “Ben emekli olmadan önceki görevimde birçok sıcak bölgede Tugay Komutanı olarak görev yaptım. En büyük amacım, bir askerimin dahi burnunun kanamamasıydı. Ancak verdiğimiz şehitler, varolan gaziler, takdir-i ilahinin bir neticesidir. Bizzat yaşadığım bir olayda; operasyon bölgesinde yürüdüğümüz tek adımlık patikadan 60 kişi geçti, 61. kişide mayın patladı. Bunun başka bir izahı yoktur. Takdir-i ilahidir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, varolmanın bir bedeli vardır. Biz ülkemizin varlığını sürdüreceksek ki sürdürmeye devam ediyoruz, hepimiz bir şekilde bir bedel ödüyoruz.”

Konuşmasının sonrasında şehit yakınlarına şehitleriyle ilgili sorular soran Tanyeri, onlara her zaman destek olmaya hazır olduklarını belirterek ziyaretini sonlandırdı. Tanyeri’nin ikinci durağı Önadım Medya Grubu Tesisleri oldu. Önadım Gazetesi Yazı Işleri Müdürü Ferdi Kurtbayram’la görüşen Tanyeri, burada gerçekleşen samimi sohbetin ardından saat 10:30’da Belediye Başkanlığı’na gitti.

Başkan Çağlayan, Mehmetçik Vakfı’nın yadsınamaz bir takdire layık

olduğunu vurguladı

Çağlayan; “Kahramanlarımızın emsalsiz fedakarlıkları, Mehmetçik Vakfı’nın faaliyetleriyle taçlandırılmaktadır”

Başkan Çağlayan’la yaklaşık yarım saat görüşmelerde bulunan Tanyeri, burada Çağlayan’a vakıfla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Vakfımız; 15.327 şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçik’imizin bakmakla yükümlü olduğu yakınlarına, 8.686 gazi ve engelli Mehmetçik’imize ve 3.216 Mehmetçik çocuğuna bugünkü değeriyle yaklaşık 206.190.000 TL yardımda bulunmuştur. Halen 3.420 gazi ve engelli Mehmetçik ile 1.937 Mehmetçik çocuğuna her ay yaklaşık 4.400.000 TL yardım yapmaktayız. Ayrıca 5’inci ve 6’ncı derece maluliyet yardımı yapılan 5.131 gazi ve engelli Mehmetçiklerimize 2010 yılından itibaren yılda iki kez nakdi yardım yapacağız.

Vakfımız bu yıl da vatandaşlarımızın vekaleten kurban bağışlarını kabul ederek, halkımızın güvenine layık bir şekilde kurban kesimini gerçekleştirecek. Vekaleten kurban kesimi, her yıl olduğu gibi; modern tesislerde, sağlıklı koşullarda, her kesimhanede görevlendirilen vakıf personeli huzurunda, veteriner denetiminde, noter gözetiminde, din görevlisi nezaretinde, dini vasıflara uygun kurbanlıklar seçilerek yapılıyor. Kesilen kurbanların bir bölümü kesim bölgelerindeki şehit yakınları ile gazilere dağıtılıyor, kalan bölümü ise ekonomik olarak değerlendirilerek yapılmakta olan yardımlar için kullanılıyor. Bu yıl kurban bedeli 280 TL veya 185 ABD doları veya 130 Euro olarak belirlenmiştir. Kurban bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımız ayrıntılı bilgileri www.mehmetcik.org.tr sitesinden edinebilir.”

Açıklamaları büyük bir dikkatle dinleyen Başkan Çağlayan, vakıfla ilgili çeşitli sorular sordu, yapılan desteğin önemine ve maneviyatına yönelik konuşmalarda bulundu. Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın da bu konuda kısmi gereklilikler içinde elinden geleni yaptığını belirten Başkan Çağlayan, vakfın Kurban Bayramı dolayısıyla yapacağı tanıtım çalışamalarına seve seve destek verebileceklerini söyledi. Bu tarz oluşumların, insanların dirayetini sağlam tutmak ve onların acısını hafifletebilmek adına takdirle karşılanacak faaliyetlere imza attığını belirten Çağlayan vatanın, şehitlerimizin kutsal canları ve gazilerimizin vefakar hizmetleri sayesinde korunduğunu belirtti.

Çağlayan; “Kahramanlarımızın emsalsiz fedakarlıkları, Mehmetçik Vakfı’nın faaliyetleriyle bir kez daha taçlandırılmaktadır” dedi. Tanyeri, görüşmeler esnasında Başkan Çağlayan’a ziyaretin anısına bir plaket takdim etti.

Belediye Başkanlığı’nın sonrasında Kırklareli Valiliği’ne intikal ederek, burada Vali Yardımcıları Abdurrahman Inan ve Ismail Gültekin ile görüşen ve vakfın faaliyetleri hakkında kısaca bilgiler veren Tanyeri, Inan ve Gültekin’e Mehmetçik Vakfı dergisinden takdim etti. Süha Tanyeri, Valiliğin ardından Yeşilyurt Gazetesini de ziyaret ederek ilimizden ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here