TSD Şube Başkanı Özeklioğlu; “Çalışamayacak durumda olan engellinin 181 TL aylık ile geçinmesi isteniyor”

19
TSD Şube Başkanı Özeklioğlu; “Çalışamayacak durumda olan engellinin 181 TL aylık ile geçinmesi isteniyor”

03 Aralık Dünya Engelliler günü ilimizde de etkinliklerle kutlandı. Bu kapsamda dün saat 12:30’da Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şubesi tarafından günün anısına Atatürk Anıtı önünde çelenk sunumu yapıldı. Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şube Başkanı Irfan Özeklioğlu, Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Özbilen, Şube Sekreteri Arif Uzunoğlu, Şube Mali Sekreteri Bahadır Genim, Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi ve Cumhuriyet Ilköğretim Okulu öğrencileri, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda dernek üyesinin katıldığı çelenk sunma töreninin ardından bir açıklama yapan Dernek Şube Başkanı Irfan Özeklioğlu; ” Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü yıllardır ilk kez daha da anlamlı hale gelmiştir. Tüm dünyada engellilerin hak ve özgürlükleri uluslararası bir sözleşme ile güvence altına alınmıştır. Türkiye ilk imzacıları arasında yer aldığı Birleşmiş Milletler Engellileri Insan Hakları Sözleşmesi’ni onaylamıştır. Ülkemizdeki yaklaşık 8.5 milyon engelli artık geleceğe çok daha umutla bakabilecek güçlü bir hukuk temeline kavuşmuştur.

Sözleşme hükümete büyük sorumluluk ve görevler yüklemektedir. Engellilerin başta erişim olmak üzere sağlık, eğitim, istihdam, sosyal güvenlik gibi sorunlarının hızla çözümlenmesi gerekmektedir. Sözleşmenin yürürlüğe girmesi bizleri umutlandırmış, bununla birlikte ülkemizdeki diğer gelişmeler ise bu umutları sarsmıştır.

Beklentilerin aksine son birkaç yıl içinde engellilerin yaşam koşullarını daha zorlaştıran uygulamalarla karşılaşılmaktadır. Sağlık Kurulu Raporlarıyla ilgili düzenlemeler nedeniyle özellikle ortopedik engelliler ciddi hak kayıplarına uğramıştır. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası ile engelliler yaşamlarını sürdürmek için zorunlu olan ortezlerini, protezlerini yaptıramaz, tekerlekli sandalyelerini alamaz hale gelmiştir. Katılım payı kaldırılacağı yerde ameliyatlara, yatarak tedaviye, yeşil kartlıya kadar kapsamı genişletilmiştir.

“Eğitim yardımlarında sürekli mevzuat değişiklikleri aileleri yıldırmıştır”

Çalışamayacak durumda olan engellinin 181 TL aylık ile geçinmesi istenmektedir. Üstelik bu aylığı alan engellilere sağlıkları için gerekli olan evde bakım yardımı verilmemektedir. 2002 tarihinden beri aynı sözlerin verilmesine rağmen kamudaki kadroların yüzde 80’i boş tutulmaktadır. 2010 Bütçesi’ndeki kadrolarla ilgili düzenleme yeni bir hayal kırıklığı yaratmamalıdır. Engellilerin emekliliğe hak kazanmak için gerekli süreler uzatılarak, hem aşırı yıpranmalarına yol açılmakta hem de daha fazla engellinin istihdamı engellenmektedir.

Eğitim yardımlarında sürekli mevzuat değişiklikleri aileleri yıldırmıştır. Okulların kadro ve alt yapısı bir sorun olarak ortada bırakılmış, devletin görevleri velilerin sırtına yıkılmıştır. Şehirlerarası otobüslerde uygulanan indirim kuralları değiştirilmiş, engellilerin yararına değil otobüs şirketlerinin menfaatlerine göre hareket edilmiştir. Ayrımcılık engellilerin karşılaştığı temel bir insanlık ayıbı olmaya devam etmektedir. Okullar engelli öğrenciyi almayacaklarını veren ilanlar, resmi duyurular yapar duruma gelmiş, ciddi hiçbir önlem alınmamıştır.

Üzülerek söylemek gerekirse, başta Türkiye Sakatlar Derneği olmak üzere duyarlı birkaç kuruluşun gayret ve girişimleri olmasa yapılan birçok hukuksuzluk görmezden gelinecektir. Sağlık Bakanlığı, engellilerin tedavileri için çok büyük bir öneme sahip olan Istanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanenin yıkılmasına seyirci kalmış, 2 yıldır hastanenin yenilenmesi için tek bir adım atılmamıştır.

“Aşılmayacak, çözülmeyecek sorun yoktur”

Yaşadıklarımızdan yola çıkarak, engellilerin ve örgütlerinin önümüzdeki dönemde çok daha bilinçli ve dikkatli hareket etmesi gerekmektedir. Birleşmiş Milletler Engellilerin Insan Hakları Sözleşmesi, sadece devletlere; yani meclise hükümete, yargıya değil, engelli örgütlerine de görevler yüklemektedir. Tarihimizden gelen bilgi ve birikimlerimizle, ülkemizin her yöresinde örgütlü üyelerimizden aldığımız güçle sözleşmenin bizlere verdiği tüm sorumlulukları yerine getirmeye kararlıyız.

Türkiye Sakatlar Derneği Sözleşmenin temel ilkeleri olan; Engellilerin kendi seçimlerini yapma özgürlükleri ve bağımsızlıklarını da kapsayacak şekilde, kişilerin insanlık onuru ve bireysel özerkliklerine saygı gösterilmesinin; Ayrımcılık yapılmamasının; Engellilerin topluma tam ve etkin katılmasının, farklılıklara saygı gösterilmesi ve engellilerin insan çeşitliliğinin ve insanlığın bir parçası olarak kabul edilmesinin; erişilebilirliğin, fırsat eşitliğinin, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasının;

Engelli çocukların gelişim kapasitesine ve kendi kimliklerini koruyabilme haklarına saygı duyulmasının takipçisi olacaktır.

Aşılmayacak, çözülmeyecek sorun yoktur. Yeter ki sorumlular, yetkililer ve toplum yeterince istekli ve kararlı olsun. Işte sorunun düğümlendiği yer burasıdır. Bu düğümü açmak için Türkiye Sakatlar Derneği olarak tüm toplumu göreve davet ediyoruz. Inanıyoruz ki herkesle eşit bir yaşam ve olanaklara ancak hep birlikte çalışırsak kavuşacağız.” dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şube Başkanı Irfan Özeklioğlu’nun açıklaması sırasında ilköğretim öğrencileri de pankartlarında; ”Her engelli kendisine imkan verilirse topluma sağlamlar kadar yararlı olabilir” ve “Engelleri kaldıralım.” sözlerine yer verildi. Yapılan basın açıklamasının ardından çelenk sunma töreni son buldu. Yine saat 14:00’da Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanlığı’nda günün anısına pasta kesimi yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here