TSD Kırklareli Şubesi’nin yeni Başkanı Arif Uzunoğlu

15
* Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şubesi 3. Olağan Genel
Kurulu’nu 3 Nisan 2011 Pazar günü yapıldı. TSD Kırklareli Şubesi’nin
yeni Başkanı Arif Uzunoğlu oldu.

HABER MERKEZİ
Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şubesi 3. Olağan Genel Kurulu’nu 03 Nisan 2011 Pazar günü saat 11.00’de Dernek Binası’nda yaptı. Saat 11.00’de Dernek Binasında yapılan toplantı Başkanlık Divanı’na Ramazan Çetin, Erkan Kanatlı ve Hatun Ekici’nin seçilmesi ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından TSD Kırklareli Şube Başkanı İrfan Özeklioğlu yaptığı konuşmasında 2006 yılında Kurucu Sekreter olarak görev aldığı dernekte Başkan olarak konuşma yapmaktan son derece memnun olduğunu belirterek;
“Çok değerli Üyelerimiz, çok değerli basın mensuplarımız, çok değerli misafirler 3. Olağan Genel Kurul Toplantımıza hoş geldiniz.
2006 yılında Kurucu Şube Sekreteri olarak görev aldığımı derneğimize, 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Dernek Başkanı olarak seçildim. Derneğimize bugüne kadar yapmış olduğum hizmetlerimden dolayı çok hakkımın geçtiğini hepiniz biliyorsunuz. Ben varsa sizlere olan hakkımı helal ediyorum, sizlerden de bana varsa olan haklarınızı helal etmenizi istiyorum.
Kırklareli’ne böyle bir eseri kazandırdığımız için çok mutluyuz. “Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri” atasözünü düstur edinerek görevimi yaptım. Bunda da yönetim kurulundaki arkadaşlarım ve sizlerin desteği ile başarılı olduğuma inanıyorum. Bundan sonra görev alacak olan arkadaşlarıma da görevlerinde başarılar diliyorum. Kendilerine bundan sonra da bilgi ve tecrübelerimle destek olmaya devam edeceğim. Herkese saygılarımı sunarım” dedi.
Görev süresi içerisinde yapılan faaliyetler ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Özeklioğlu şunları kaydetti:
“Derneğimiz Merkez ve İlçeleri dahil kurulduğu günden (2006 Nisan’ından itibaren toplam 50 adet) üye ve üye olmayan engelliye tekerlekli sandalye, felçli hastada kullanılmak üzere 1 adet havalı yatak ve 3 çift koltuk değneği vermiştir. Vize ilçemizde okuyan görme engelli kardeşimize Sakatlar Derneği Genel Merkezimiz ile temasa geçilerek kendisine özel aparatlı görme engelli baston temin edilerek Merkezimizce hibe edilmesi sağlanmıştır. Derneğimiz 10/16 Mayıs Sakatlar Haftası’nı kutlayarak 26 engelli arkadaşımıza bir günlük temsili askerlik yaptırılmıştır. Derneğimiz birçok önemli gün ve hafta da engellilerimizi temsil etmek amacıyla ziyaret ve törenlere katılmıştır. Birçok Kurum Müdürüyle görüşme yapmış ve yapılmaya devam ediyor olup, engelli üyelerimizin sıkıntıları ve yapılması gerekenler hakkında istişareler yapılmaktadır.
Derneğimiz, İş-Kur, Toplum Merkezi ve Halk Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile 10 engelli üyemize mesleki eğitim kazandırmak amacıyla Ev Aksesuarı kursu açmış ve sergiye sunmuştur. Derneğimiz Yönetim Kurulu tarafından Anneler Günü’nde engelli aileler ziyaret edilmiştir. Antalya’da yapılan ve Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı ve Türkiye Sakatlar Derneğine bağlı 65 şubenin katılımıyla gerçekleşen Başkanlar Kurulu toplantısına Derneğimiz Yöneticileri katılmıştır.
İlimizde yapılan istihdam amaçlı komisyonlara Derneğimizce temsilci gönderilmiştir. Derneğimiz bürosuna gelen ayda yaklaşık 100-150 engelli birey ve engelli yakınına devletimizin sağlamış olduğu çeşitli haklar hakkında bilgi veriliyor olup, bilinçli bir engelli birey olması sağlanmaktadır. Derneğimiz Temsilcisi Kırklareli Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Bahadır Genim’in talebiyle Engelliler Çalışma Kurulu kuruldu. Kırklareli Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu Başkanlığına Derneğimiz Şube Sekreteri Arif Uzunoğlu seçilmiştir.
Derneğimiz, Kırklareli Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu ve Eğitim Uygulama Okulu ile ortaklaşa İlimiz Halk Eğitim Merkezinde Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz’ın konuşmacı olarak katıldığı “Engelli Hakları Konferansı”nın gerçekleşmesine katkı sağlamıştır. “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kutlamaları çerçevesinde Dernek üyelerimizden oluşan 40-50 kişilik bir grup ile Belediyemizin katkılarıyla Ankara’da Türkiye Sakatlar Konfederasyonumuz tarafından düzenlenen etkinliklere katılmış ve Engelli üyelerimize Anıtkabir ziyareti gerçekleştirmiştir.    İlimizde düzenlenen Kakava Şenlikleri’nde Derneğimizi tanıtıcı stand açılmıştır. Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubunun hazırladığı “Objektifimdeki Engeller” adlı proje ortak olmuş, önümüzdeki günlerde uygulamaya geçecektir. 2010 yılı Valilik İl İstihdam Kurulunca alınan karar gereği 12 engelli arkadaşımıza toplam 7 ay süre ile okullarda çalışma imkanı sağlanmıştır. Derneğimizin girişimleri ile İlimizde bulunan fabrikalara 10 ila 15 arasında engelli arkadaşımızın istihdamı sağlanmıştır. 2009,2010 ve 2011 yıllarında Kırklareli İl Özel İdaresine Konfederasyonumuzu temsilen Derneğimiz Başkanı İrfan Özeklioğlu imtihan komisyonunda görev alarak 2 engelli arkadaşımızın istihdamı sağlanmıştır. Türkiye Petrollerine 2009,2010 ve 2011 yıllarında toplam 3 engelli istihdamı sağlanmıştır. İstanbul Kadıköy Şubemizin Ataşehir Belediyesi ile ortaklaşa başlattığı mavi kapak kampanyasına Derneğimizde destek vererek Okullarımız ile ortaklaşa mavi kapak toplanarak tekerlekli sandalye alınacaktır. Vize İlçemizde Vize Belediyesi ile Derneğimiz ortaklaşa Muhtarlara ve Engelli ailelerine yönelik Engelli Hakları Bilgilendirme toplantısı yapılmış ve bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak Derneğimiz Şube Başkanı İrfan Özeklioğlu ve Şube Sekreteri Arif Uzunoğlu katılmışlardır. İlimizdeki yerel basına Derneğimize ve Engellilere vermiş olduğu desteklerinden dolayı teşekkür plaketleri verilmiştir. Mavi Kapak Kampanyası için ACT ve KİPA ya gidilerek destekleri alınmıştır. Derneğimiz talebiyle Belediyemizce Derneğimize ücretsiz yer tahsisi yapılmış olup,Engellilerimizin rahatlıkla kullanabilmesi için onarım  tadilatı sürmektedir. Derneğimiz faaliyetlerini rahat bir biçimde sürdürebilmek açısından varolan bir büfemize ek o olarak , Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresi  tarafından 2 adet büfe alımı yapılmak üzere 2011 Mart ayında maddi yardım yapılmış olup, Büfelerin alımı yeni döneme bırakılmıştır.  Ramazan ayında Belediye Başkanımızın verdiği iftar yemeğine üyelerimizin katılımı sağlanmıştır.  Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli’nin şehrimizde vermiş olduğu sabah kahvaltısına üyelerimizin katılımı sağlanmış ve engelli hakları hakkında bilgilendirilmişlerdir. İstiklal İlköğretim Okulu’nda otistik iki sınıf açılışına yönetim kurulu üyelerimizle katılınmıştır. Avrupa Birliği Hibe Projeleri kapsamında toplamda 3 adet proje sunmuş olup,projeler değerlendirme aşamasındadır.”
Başkan Özeklioğlu’nun konuşmasının ardından Başkan Yardımcısı Mehmet Özbilen, Gelir-Gider Raporu’nu Denetleme Kurulu Başkanı İsmail Koçak’ta Denetleme Kurulu Raporu’nu okudu.  Faaliyet Raporu, Gelir-Gider Raporu ve Denetleme Raporu ayrı ayrı ibra edilerek oy birliği ile kabul edildi.
Yapılan oylamanın ardından yeni yönetimler şu isimlerden oluştu:
* Yönetim Kurulu Asil Üyeleri: Arif Uzunoğlu, Mehmet Özbilen, Ercan Dinkler, Göksal Çidem, Behice Köseoğlu.
* Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri: Savaş Eskici, Ergin Sözen, Aydın Eyidoğan, Çağdaş Atbakan.
* Denetim Kurulu Asil Üyeler: İsmail Koçak, H. Hatun Ekici, Erkan Kanatlı.
* Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri: Handan Karataş, İlhan Güler, Ergin Topuz.
* Disiplin Kurulu Asil Üyeleri: Ramazan Çetin, Zafer Pekal, Nesrin Çobancık, Yalçın Kılıç, Fikri Köken.
* Disiplin Kurulu Yedek Üyeleri: Ersin Engün, Sevinç Güven, Zeliha Direk, İsmail Bakar, İsmail Hünerli. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here