Tsarevo Deneyim Paylaşma Semineri Gerçekleştirildi

6
     Pınarhisar Bal Üreticileri Birliği ve Tsarevo Belediyesi arasında yürütülen IPA-2009 Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programı çerçevesinde 2007CB16IPO008-2011-2-61 referans…… 
Haber Merkezi
     Pınarhisar Bal Üreticileri Birliği ve Tsarevo Belediyesi arasında yürütülen IPA-2009 Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programı çerçevesinde 2007CB16IPO008-2011-2-61 referans nolu “Bal üretiminde Daha Fazlasını Öğreniyoruz” isimli projemizin son faaliyeti olan Tsarevo Bilgilendirme ve Uygulama semineri  Bulgaristan’daki  ortağımız Tsarevo Belediyesi işbirliğiyle başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. 
     12.08.2013 günü sabah yola çıkan 19 kişiden oluşan Pınarhisar Bal Üreticileri Birliği ekibi Aynı gün saat 10:00’da Tsarevo’da proje ortağı ile buluştu. 
Tsarevo Belediye Başkanı Sn.Georgi Lapchev’in “hoş geldiniz” konuşmasının ardından programa devam edildi. Seminerin birinci ve ikinci günlerinde yapılan oturumlarda Bulgaristan’daki bal üretimi konularında konunun uzmanlarınca organik arıcılık, özel ve klasik kovanlarda kaliteli ana arı üretimi ve yöresel arıcılık hakkında bilgilendirme ve sunumlar yapıldı. 
     Seminerin 3.günü Ulusal Arıcılık Fonları ile yapılan Arı Çiftlikleri ve Bal Dolum Tesisleri ziyaret edilerek  Pınarhisar’lı arıcıların Bulgaristan’daki uygulamaları yerinde görmeleri sağlandı. Ziyaretin ardından yörenin kültürel tanıtımı amacıyla çeşitli temaslarda bulunuldu.
      Seminer süresince iki ülke bal üreticilerinin karşılıklı deneyim paylaşımı kurulan dostluk bağlarını daha da pekiştirmiş, geleceğe dönük ortaklık beklentilerini güçlendirmiş IPA programı tarafından açılacak olan yeni teklif çağrılarında daha kapsamlı projelerde buluşma sözü verilmiştir. 
      Her iki kurum temsilci ve üyeleri, Kırklareli Pınarhisar ve Burgas-Tsarevo sınır ötesi bölgelerde arıcılık ve bal üretimiyle uğraşan kişilere eğitici bilgiler vermeyi ve bu sayede kurumlar arası kalıcı işbirliği kurarak hedef bölgede yaşayan insanların bal üretimine daha fazla ilgi duymalarını sağlamayı amaçlayan olan projemizin hedefine ulaştığını belirtmişlerdir. 
    14.08.2013 günü sona eren seminerin ardından kafilemiz Tsarevo’dan ayrılarak Burgas yöresinde kültürel amaçlı ziyeretlerde bulunmuştur.
                              

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here