TREDAŞ’tan Kırklareli’ne 100 milyon TL’lik yatırım

29
* Kırklareli’de İl, İlçe ve Belde Belediye Başkanlarıyla bir araya gelen Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ) Genel Müdürü Yusuf Baykan; “Master Projesi’nin maliyet tutarı 100 milyon TL olan Kırklareli’deki çalışmaları birkaç yıl içerisinde bitireceğiz” dedi.
HABER MERKEZİ
Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ) Genel Müdürü Yusuf Baykan, TREDAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Erdoğan, TEDAŞ Temsilcisi Cem Topbakan, Kırklareli İl İşletme Müdürü Mesut Çamdere, Lüleburgaz İşletme Müdürü Bülent Bakırcıoğlu, Kırklareli’de İl, İlçe ve Belde Belediye Başkanları ile bir araya geldi.
Basına kapalı olarak 01 Haziran 2012 Cuma günü Kırklareli Ticaret Borsası’nda yapılan toplantının ardından Genel Müdür Yusuf Baykan ve beraberindeki Müdür ve Belediye Başkanları Devlet Su İşleri Yazlık Tesisleri’ne geçti.
Baykan burada basına yaptığı açıklamasında havai elektrik hatlarının yeraltına alınmasının büyük bir gereklilik olduğunu ifade ederek, yatırım kapsamında peyder pey çalışmaların sonuçlanacağını söyledi.
Kırklareli’de bazı cadde, sokak, park ve meydan aydınlatmalarının sökülmesinden yaşanan sıkıntılara cevap veren Baykan; “Bu adil bir uygulama değil. Ancak mevzuat neyse bizler onu yapmakla yükümlüyüz” şeklinde konuştu.
Benzer aydınlatmaların sökülmesinin sadece Trakya Bölgesi’nde değil, ülke genelin yaşandığını ifade eden Baykan;
“Cadde, sokak, meydan ve park aydınlatmaları bence gereksiz aydınlatma değil. Ama önemli olan bizim yapmamız gerek mevzuata uygun hale getirmek. Burada bizim amacımız yönetmelikler bizlere neyi yapmamızı uygun görüyorsa, onlara uygun hale getirmek. Gereksiz olduğunu düşünmüyoruz ama bizim seçme şansımız yok. Biz sadece bunları uygulamakla yükümlüyüz. Adil bir uygulama değil. Aydınlatmaların bu şekilde eskiden olduğu gibi kalması gerekiyordu. Bu konuda özel bir hassasiyet var. Dağıtım şirketlerine gelmiş sürekli de gelmekte olan talimatlar var ve bunların çok da ağır yaptırımları var. Biz sadece o talimatları yerine getiriyoruz. Benzer uygulamalar sadece bizim bölgemizde değil, diğer bölgelerde de var. Ama idare ile görüşmelerimiz devam ediyor. Sizlerin serzenişleri oralardan da duyuluyor. Genel idaremizde çok anlayışlı bu duruma. Yönetmeliklerle değişiklikler ile aydınlatmalar 2012’nin Türkiye’sine yakışacak. Bu durum tekrardan düzelecek. 
* “Kırklareli büyüyecek biz yatırıma devam edeceğiz”
Hatların yeraltına alınması çok büyük bir gereklilik. Böylelikle hem hizmet kalitesini artırmış elektriğin süreliliğini sağlamış oluyoruz, hem de arızları da azaltmış oluyoruz. Bu doğrulta da çalışmalarımız devam ediyor. Projelerimizi yapıyoruz. İl merkezlerinden başlayarak ilçelere kadar peyder pey sırası ile yatırımları yapmaya başlayacağız. Kırklareli projesini yakın zamanda bitireceğiz. O şehri bayağı rahatlatacak. Çevre ilçelerden devam edeceğiz. Kırklareli büyüyecek biz yatırıma devam edeceğiz. Bu hiç bitmeyecek devamlı süre gelen bir süre. Kırklareli merkez de dahil çok büyük hizmetler aldı. 
* “Bir süre daha zaman zaman elektrik kesintisi yaşanacak”
Yatırım ihtiyaçlarından ve tesislerin eski olmasından kaynaklanıyor. Bu yıl kış da ağır geçti. Üzerinde de bol yağışlı bir bahar yaşıyoruz. Bizleri çok zor duruma soktu. Kesintiler yatırımla ve teknoloji ile çözülmeyecek değil. İnşallah peyder pey önümüzdeki yıllarda bizler yatırımları gerçekleştirdikçe bunların kademeli olarak azaldığını, iyileştiğini göreceksiniz. Bir süre daha zaman zaman elektrik kesintisi yaşanacak. 20 bin kilometrelik bir alandan bahsediyoruz. Sadece Kırklareli’ne bakacak olursak yerleşim yerleri ve dağlık alanlar var. Kırklareli’nin yerleşimi çok dağınık. Her tarafa ulaşarak bütün tesislerin yenilerini kurmak kolay değil. Bu zamanla olabilecek bir iş. Çok hızlı bir şekilde olmuyor. Bizde planlarımızı enerji kalitesine yönelik, kapasiteyi arttırma ve talepleri karşılamaya yönelik önceliklendiriyoruz. Özellikle sıkıntılı yerlerden başlayarak çalışmalarımızı tamamlayacağız.
* “Amacımız kaçak elektrik kullanımı en düşük seviyeye indirmek”
Kaçak elektrik kullanımını önleme ile ilgili çalışmalarımızı aralıksız bir şekilde devam ettiriyoruz. Bir abone parasını öderken, komşunun para ödememesi kaçak kullanması kimse için adil değil. Çünkü bütün bölge bunun yükünü hep beraber paylaşıyor. Bizim de amacımız kaçak elektrik kullanımı en düşük seviyeye indirmek, bu işi kontrol altına almak. Bu durumla ilgili 20 kişilik bir ekibimiz var. Çok daha yoğun bir şekilde bu kontrolleri yapıyorlar. Bu durumu 20 kişilik bir ekibin kaldırması tabiî ki mümkün değil. 1,5 milyon nüfusun yaşadığı 850 bine yakın abonenin olduğu bir bölge burası. Büyüyen ve devamlı göç alan bir bölge. Ancak hedefimiz bunları kontrollü bir şekilde en az seviyeye indirmek” dedi.
TREDAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Erdoğan da; “Geçen yıla kadar yıllık 4 Milyon’u geçmeyen Kırklareli yatırımı bu yıl itibariyle yaklaşık 14 milyon liraya ulaştı” dedi.
TREDAŞ’ın özelleşmesiyle ilgili bilgilendirme yapan Erdoğan, özelleşmeden sonra ilk kez Kırklareli’de belediye başkanlarıyla bir toplantı yaptıklarını, genel olarak başkanları bilgilendirdiklerini, problemlerin dile getirildiğini, müşterek problemleri tespit ederek gidermek üzere toplandıklarını söyledi.
“Bundan sonra yatırımlarımız tüm hızıyla devam edecek” diyen Erdoğan;
“Özelleştirme süreci tamamlandı TREDAŞ ismiyle Holding olarak devam edeceğiz. Bu bağlamda bütün arkadaşlarımız iş başında. 24 saat kesintisiz ve kaliteli enerjiyi nihai tüketicilere iletmenin uğraşını veriyoruz. Geçen yıla kadar yıllık 4 Milyon’u geçmeyen Kırklareli yatırımı bu yıl itibariyle yaklaşık 14 milyon liraya ulaştı. Bundan sonra da belli bir program çerçevesinde böyle gidecek.” şeklinde konuştu.
TREDAŞ Kırklareli İl Mesut Çamdere ise Kırklareli’de havai elektrik hatlarının yeraltına alınmasının çalışmalarının İstasyon Mahallesi’nde devam ettiğini, Kırklareli Belediyesi’nin talepleri doğrultusunda ana arterlerde çalışmaları kısa sürede tamamlanacağını ifade etti.
Kırklareli’nin tamamı için yapılacak toplam yatırımın 100 milyon lira değerinde olduğunu vurgulayan Çamdere;
“Kırklareli’de yeraltı çalışmalarımız devam ediyor. Kırklareli’de ihale edilen kısım bu yıl içerisinde tamamlanacak. Proje gerçek anlamda 100 milyon civarında master projesi var. Şuan 10 milyon civarında maliyeti olan ihale edilmiş kısmı var. Bu yıl onu tamamlamaya çalışıyoruz. Daha sonrasında tekrardan yeni bir ihale yaparak yatırımlara devam edeceğiz. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Kırklareli’nin tamamını bitireceğiz.
Kırklareli’de şuanda İstasyon Mahallesi’nde inşaatların hızla yükseldiği bir yer. Hazır belediye de orada çalışmalarını henüz tamamlamamışken ağırlığı o bölgeye verdik. Şuanda hızla İstasyon Mahallesi’nde çalışmalar yürüyor. Bide başkanımız şehrin belli başlı caddelerinde bizde çalışma yapmamızı istedi. Onun da programını karşılıklı olarak Belediye başkanlığı ile görüştük. Şuan çalışmaları belediye ile birlikte yürütüyoruz. Şuanda bir sıkıntı yok.” (ue-s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here