TREDAŞ 35 mühendise topraklama eğitimi verdi

40
TREDAŞ İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörlüğünce organize edilen
TREDAŞ İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörlüğünce organize edilen Topraklama Eğitimi kapsamında 35 mühendise topraklama eğitimi verildi. Emekli İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Elektrik Yüksek Mühendisi İsa ILISU tarafından TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde 24-25 Ekim ve 31 Ekim-01 Kasım 2014 tarihleri arasında elektrik ve elektronik mühendisi 35 personele topraklama eğitimi verildi.
Eğitim kapsamında, Koruma Topraklaması, İşletme Topraklaması, Fonksiyon Topraklaması, Yıldırıma Karşı Topraklama ile çubuk elektrodla topraklama tesisatı gibi konular teorik ve saha uygulamalı olarak anlatıldı.
*Topraklama Nedir?
Elektrik tesislerinde, evlerde, gerilim altında olmayan bütün tesisat kısımlarının, olmayan bölümler ile sıfır iletkenleri ve bunlara bağlı bölümlerin uygun iletkenlerle toprak kitlesi içerisine yerleştirilmiş bir iletken cisme (elektrot) bağlanmasına topraklama denilmektedir.
Topraklama sayesinde cihaz üzerindeki kaçak akımlar ve statik elektrik toprağa akacaktır. Böylece canlıların can güvenliğini sağlanacak ve cihazların zarar görmesini önlenecektir. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here