“Trakya’ya 10 milyar liralık yatırım yapacağız”

24
Kırklareli’de 6 tesis açıldı, 9 tesisin temeli atıldı, Bakan 48 müjde verdi
* 6 tesis açılışını yapmak ve 9 tesisin temelini atmak için Kırklareli’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaklaşık 315 milyon TL’ye mal olacak 48 yatırım müjdesini de verdi.
HABER MERKEZİ
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kırklareli’de 53 milyon TL değerinde 15 tesisin temelinin attı.
25 Mayıs 2013 Cumartesi günü saat 16.00’da Kırklareli Devlet Su İşleri 12. Şube Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Trakya’ya çok büyük önem verdiklerini ifade etti.
Trakya Gelişim Planı (TRAGEP) hazırladıklarını ifade eden Bakan Eroğlu, bu plan çerçevesinde 15 paket hizmet ile Trakya’ya 10 milyar lira değerinde yatırımların yapılacağını söyledi.
* Kırklareli’ne 48 müjde…
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, programı çerçevesinde Kırklareli halkına 48 müjde verdi. Gölet, sulama, içmesuyu, dere ıslahları, atıksu arıtma tesisi, ağaçlandırma, fidan üretimi, bal ormanı, orman köylülerine kredi, ve otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarından oluşan 48 müjdenin yatırım bedeli ise yaklaşık 315 milyon TL olarak hesaplanıyor.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Trakya Geliştirme Projesi”ni de uygulamaya koyacaklarını belirtti. “TRAGEP” ile Trakya Bölgesinde ki Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne İllerinde çok sayıda yeni projelerin uygulamaya konulacağını belirtti.
* “2013-2014 Yılı’nı Kırklareli için Hamle Yılı İlan ettik”
2013-2014 Yılı’nı Kırklareli için Hamle Yılı İlan ettiklerini ifade eden Bakan Eroğlu, yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“Başbakanımızın talimatı ile Haliç’i nasıl kurtardıysak Ergene’yi de kurtaracağız. Trakya’ya heybelerle değil yatırım TIR’ıyla geldik. Trakya’ya çok büyük önem veriyoruz. 2013-2014 Yılı’nı Kırklareli’de Orman ve Su İşleri Müdürlüğü olarak hamle yılı ilan ettik. Bakanlığımızı boşalttık Kırklareli’ne geldik. Trakya bizim için çok önemli. Maalesef Trakya geçmişte unutulmuş, ihmal edilmiş bir il. Başbakanımızın Trakya’ya karşı ayrı bir sevgisi, gönül bağı var. Bir Pınarhisar bağı var. Başbakanımız bu yüzden Trakya’ya çok önem veriyor. Başbakanımız Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli için kesenin ağzının açık olduğunun müjdesini verdi. Başbakanımızın talimatıyla Trakya Gelişim Projesi hazırlandı. İlk adımda 10 milyar lira yatırımla Trakya’ya gidiyoruz. Sizlerden aldığımızı sizlere hizmet olarak sunuyoruz. Daha çok müjdelerimiz var. 
* “Ergene’yi kurtarmak için çalışıyoruz”
Ergene Nehri’nin kurtulması çok önemli. Ergene Havzası’nda sadece Atık Su Arıtma Tesisleri değil, Sanayi Atık Suları, Dere Islahları, Bertaraf Tesisleri, Ağaçlandırma, Erozyon Kontrol Çalışmaları, Barajlar ve Göletler yapılacak. 3 milyon 240 bin lira bütçe ile yapılacak. Trakya için bu değer. Bakanlığımız zamanla yarışıyor. Sizlere hizmet etmemiz lazım. Yatırımlar gecikmiş. Ben geçmiş hükümetler adına bu geciken tesisler adına, Ergene için, barajlar, göletler için özür dilerim. Onları telafi etmek, onların eksikliklerini gidermek için çalışacağız. Trakya’yı seviyoruz. Yaptığımız yatırımlar meyvesini veriyor. Millet olarak faydasını görüyoruz. Türkiye, Başbakanımızla beraber çok büyük bir değişim yaşıyor. İnsan hafızası çok çabuk unutuyor. Paranın yanından 6 sıfırı atan biz değimliyiz. Enflasyon canavarı diye bir şey vardı. Yüzde 85 enflasyonu gördük. Bir gecede faizin yüzde 500 olduğu dönemleri gördük. Yaptığımız hesaplara göre toplanan vergilerin yüzde 86’sı faize gidiyordu. Dolaysıyla yatırım alt safhadaydı. Artık temel atarız, açılış tarihini ve saatini belirleriz” dedi.
Yapılan törende Vize’deki ve Pınarhisar’daki barajlar için müteahhit firmaları sahneye davet ederek, 11.12.2013 tarihinde saat 14.15’te Sulama Göleti ve barajın bitmesi için tarih belirleyerek el sıkıştı.
Yapılan törene, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz, Parti teşkilatı ve kamu kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.
Törenin ardından Bakan Eroğlu, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı ziyaret etti. Ziyarette “Istranca Dağları’ndaki Taş Ocakları’nın yarattığı tahribatla ilgili olarak havadan çekimler yapıldı. Bununla ilgili Bakanlığın bir yaptırımı olacak mı?” sorusunu yanıtlayan Bakan Eroğlu; “Taş Ocakları ve diğer Maden Ocakları’nın ruhsatı Bakanlığımız tarafından verilmiyor. Bu konuda Tekirdağ Valimiz ile de az önce konuştuk. Tekrar bakacak yukarıdan çekilmiş fotoğraflara. Eğer yanlış çalışan varsa onların ruhsatları iptal edilir, kendileri ikaz edilir” şeklinde konuştu.
Daha sonrasında bakan Eroğlu, AK Parti Kırklareli İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here