Trakya’nın Tarımı Edirne’de masaya yatırıldı

14
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın 106.05.2013 tarih ve 33735898/010.07.01/209-553 sayılı yazıları gereği ……
HABER MERKEZİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın 106.05.2013 tarih ve 33735898/010.07.01/209-553 sayılı yazıları gereği Tarımsal Yenilik ve Bilgi Sistemi kapsamında Araştırma-Yayım-Çiftçi bağının güçlendirilmesi amacıyla "Trakya Bölgesine Uygun Nasıl Bir Buğday" konulu 35. Bölge Grup Toplantısı 03 Eylül 2013 Salı günü 14.00-18.00 saatleri arasında Edirne Ticaret Borsası’nda yapıldı.
Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün koordinatörlüğünde, Edirne Vali Yardımcısı, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve İstanbul İl Müdürlükleri’nin Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü ile Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Şube Müdürleri ve teknik elemanları, Kırklareli A.T.S.T.M.A.İ. ve Tekirdağ B.A.İ. Yayım Koordinatörleri, Marmara Bölgesi Un Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi, Edirne Ziraat Odası Başkanı, Toprak Mahsülleri Ofisi Müdür Yardımcısı, Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve Edirne çiftçileri katıldı.
Gündem gereği sırasıyla açılış konuşmaları ve hasat sezonu mahsül ödül töreni ardından "Islah Çalışmaları İle Üretimi Yapılan ve Yeni Geliştirilen Buğday Çeşitlerinin Özellikleri", "Trakya Koşullarında Uygulanabilecek Buğday yetiştirme Tekniği Konusunda Yeni Gelişmeler", "Trakya Bölgesinde üretimi Yapılan Buğday Çeşitlerinin Kalite Özellikleri", "Buğday Çeşitlerine Oluşan Fiyatlar", " Edirne İlinde Sertifikalı Buğday Tohumluğu Üretimi, Kullanımı ve Desteklemeleri", "Buğday Hastalık ve Zararlıları, Süne Mücadelesi", "Un sanayiinin Buğdaydan Beklentileri ve İşleme Teknolojisi" konularında konuşmacılar sunum yapıldı.
"Trakya TAE BAV Bölge Kapsamında Bulunan İllerde Karşılaşılan Çiftçi Sorunlarının Tartışılması ve Çözüm Önerilerinin Ortaya Konulması" bölümünde Bölge Grup Toplantı Koordinatörü, Kırklareli A.T.S.T.M.A.İ. ve Tekirdağ B.A.İ. Yayım Koordinatörleri, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve İstanbul İl Müdürlüklerinin Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürleri sorunlar ve çözüm önerilerini sundular. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.