TRAKYA’NIN KADERİ KİMİN ELİNDE?

10
1/100 binlik çevre planları yeniden değişiyor mu?!
* Trakya’nın1/100 binlik planlarını yapma yetkisi Tekirdağ Büyükşehir belediyesi’ne verildi. O Belediye de bunu ihale ederek, Ankara’daki bir üniversiteye verdi. DAYKO Başkanı Nusret Türkkan, Zortul Medya Grubu’na açıklamalarda bulundu. Türkkan; “Şimdi, bütün Trakya’nın kaderi sadece Tekirdağ Büyükşehir belediyesinin ve onun görev verdiği Ankara’daki Üniversitenin elinde. 14 Termik Santrali için de umut doğdu. Trakya risk altında” dedi.
Şenol Goncagül
Özel Haber
DAYKO VAKFI Başkanı Nusret Türkkan’dan, Trakya’yı sarsacak iddialar… “Bütün Trakya’nın kaderi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin ellerine terkedildi”
* Neden Ankara Üniversitesi
Trakya’nın 1/100 binlik çevre planlarını düzenlemek üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yetki verildiğini ve belediyenin yaptığı ihale sonrasında da, bu planları yapmak üzere, bir Ankara Üniversitesi’nin yetkilendirildiğini belirten Türkkan; “Şimdi, bölgenin kaderini Tekirdağ Büyükşehir belediyesi elinde tutuyor. Tekirdağ ve İstanbul ‘ da bu planları yapabilecek üniversiteler varken de, bu işin bir Ankara Üniversitesi ‘ ne verilmesini anlamak mümkün değil! Yakında, Trakya ‘ nın 1/100 binlik planların delinmesiyle birlikte, termik santrallerin ve benzer riskli yatırımların istilasına uğraması mümkün olabilecektir. Bu gelişmeler son derece vahim ve önemlidir. Trakya siyasilerinin, kanaat önderlerinin, STK’larının ve Medyası’nın, bu konuda birleşmelerini ve ortak mücadele başlatmalarını bekliyoruz” dedi.
* 14 Termik Santrali için umut ışığı doğdu
Bölgede yapımı planlanan ve Danıştay tarafından iptal edilerek, rafa kaldırılan 14 tane Termik Santrali Projesi’nin yeniden canlandırıldığını, bölgedeki çok sıyadaki çimento fabrikası ve benzer işletmenin ardı ardına hayata geçirilmesine yeşil ışık yakılacağını belirten Nusret Türkkan; “Bunun siyasi partisi, görüşü filan olamaz. Yanlış yanlıştır. Kimin desteklediğinin veya himaye ettiğinin veya daha açık tabiri ile peşkeş çektiğinin hiçbir önemi yoktur. Buna karşı durmak için de, görüş farkı aranmaksızın, geleceğine sahip çıkmak isteyen herkesin konuyu sorgulaması ve direnmesi lazımdır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here