Trakya’nın incisi Vize ziyaretçilerini bekliyor

14
İstanbul’a 1,5 saat mesafede 138 kilometre henüz keşfedilmemiş bir hazine var. Tarihi kültürü ve doğasıyla bir cennet köşesi. Küçük şirin ama geçmişteki ünü büyük bir ilçe burası Vize.

HABER MERKEZİ

Bugün Kırklareli iline bağlı küçük, şirin bir ilçe olan Vize, oldukça zengin bir tarihi geçmişe sahip. Tarihte değişik isimlerle anılan kent, Bizye, Bizya, Bida, Biza, Vissa, Vizilli ve son olarak da Vize olarak bilinmektedir. BİZYE olarak geçen bu ilk VİZE adı Trak krallarından BYZAS’ın ismine izafeten verilmiştir. Yunan mitolojisinde bu isim "BYZİA",kaynak perisi olarak geçer. Zaten Vize’de suların ve kaynakların bolluğu Geç Roma Döneminde yapılan 242 km’lik (Vize-İstanbul) Dünyanın en büyük su yolu olan Roma su Yolu bu açıklamayı teyid etmektedir.
Trakya’daki en güzel yerleşimlerden biri olan kent için; Hoca Saadettin Efendi Vize’yi "Gönül Açıcı" yer olarak açıklamaktadır. Türklerin hep gönül bağı olduğunu düşündüğümüz Vize, genellikle havasının güzelliği, bağ ve bahçelerinin zenginliği, sularının bolluğu ile İstanbul-Edirne arasındaki bütün kasabaların en güzeli olarak tanıtılmıştır. (Hoca Saadettin Efendi Cilt 1 Sayfa 137)
1883 yılında Vize’de doğan Dünyaca ünlü yazar Georgios Vizyenos (Vize’nin Evladı) Atina’da devam ettiği öğrenimini geliştirerek, Almanya’da felsefe ve psikoloji eğitimi görmüş ve doktorasını burada tamamlamıştır. Eserlerinde Vize’ye geniş yer veren Georgios Vizyenos doğduğu yer ile ilgili olarak "Trakya’da birçok kasaba vardır. Fakat Vize kadar güzeli yoktur." ifadesini kullanmıştır.
Adrianos ve Filip sikkelerinde de görülen, Trakların Astai boyunun büyük ihtimalle merkezini teşkil eden kent, Trak Krallığı’nın da başkentiydi. Doğu Roma (Bizans) döneminde İstanbul’un Trakya’daki kalesi olarak bilinen kent çok parlak bir dönem geçirmiştir. Osmanlı Döneminde Trakya’da 3 Sancak biri olan kente Osmanlı kayıtlarına göre Çorlu, Kırkkilise (Kırklareli) Hayrabolu, Birgos (LüleBurgaz), Saray, Pınarhisar, Silivri, Danişmend-i-Eski (Babaeski) nahiyeleri bağlıdır. Sancağın toplam 111 köyü vardır. (c.o.)
 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here