Trakya’nın En Yaşlı Meşe Ağacı Arizbaba’da bulundu

14
 143 yıllık olduğu tespit edilen ağaç, Kırklareli Üniversitesi tarafından koruma altına alındı
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesince (KLÜ) Trakya’nın en yaşlı meşe ağacını tespit edilerek koruma altına alındı.
Azizbaba Köyü İmamı Kudbettin Karakaş’ın haber vermesi üzerine iri gövdeli meşe ağacında incelemelerde bulunan KLÜ öğretim üyeleri, ağacın 143 yıllık olduğunu belirledi.
Daha sonra ağaca, KLÜ Fen Edebiyat Fakültesince koruma altında bulunduğu belirtilen tabela konuldu. 
KLÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Raşit Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Azizbaba köyündeki 143 yıllık meşe ağacını gördüklerinde çok şaşırdıklarını söyledi.
Meşe ağaçları üzerine yaptıkları araştırmalara göre bu tür ağaçların çok fazla yaşamadıklarını ifade eden Gündoğdu, 143 yıllık ağacın aynı zamanda Trakya’nın en yaşlı meşe ağacı olduğunu vurguladı.
Meşe ağacının tarihi bir boyutu olduğunu kaydeden Gündoğdu, "Türk kültüründe ağacın ayrı bir önemi vardır. Özellikle çınar, söğüt ve meşe ağacı Türk kültüründe önemlidir. Ağaç kutsaldır. Anadolu’daki bütün köylerde bir kutsal ağaç vardır" dedi.
Gündoğdu, ağaçlara sahip çıkılması gerektiğine işaret ederek, her bireyin en az bir dikili ağacı olması gerektiğini ifade etti.
Koruma altına alınan ağaca hiç kimsenin durduk yere zarar vereceğini düşünmediklerini dile getiren Gündoğdu, şöyle konuştu:
"Ağacımızı fiziksel olarak koruma altına almadık. Köy yerlerinde hiç kimse kimsenin malına veya canına zarar vermez. Bu yüzden bizim de koruma altına aldığımız tarihi nitelikteki ağacımıza hiç kimsenin zarar vereceğini düşünmüyoruz. Eğer ki ağaca zarar verenler olursa biz gereken her türlü hukuki mücadelemizi sürdürürüz. Bir meşe ağacının bu kadar fazla yaşaması bizim için önemli."
Köy sakinlerinden Ali Özkan da ağaca gözleri gibi baktıklarını, hiç kimsenin zarar vermesine müsaade etmeyeceklerini söyledi. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here