Trakyalılar Trakya’da esti

30
Ankara Trakyalılar Derneği organizasyonunda, Kültür Bakanlığı
destekli; “Trakya kültür ve sanat etkinlikleri” Edirne’nin Süloğlu,
Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçeleri ve Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesi
Çerkezmüsellim beldesinde, Belediyeler ve Kaymakamlıkların katkıları ile
yapılırken; amaçlanan ülkeler ve ilçeler arası “Kardeş okul, kardeş
aile” oluşturulması projesinin de temelleri de atıldı.

Trakya Kültür ve Sanat Etkinlikleri, ilk ayağı Edirne’nin Süloğlu ilçesinde Yunanistan ve Bulgaristan’dan ekiplerin de katılımıyla coşkuyla gerçekleştirildi.
HABER MERKEZİ
Ankara Trakyalılar Derneği, Süloğlu Kaymakamlığı ve Süloğlu Belediyesi’nce ortaklaşa organize edilen Trakya Kültür ve Sanat Etkinlikleri Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda açılış töreni ile başladı. Ardından aynı salonda “Süloğlu ile çevresinin tarihi kültürel zenginlikleri” konulu panel düzenlendi.
Panelin açılış konuşmasını Süloğlu Beleye Başkanı Erol Atik yaparken, “İlçemizde İlk kapsamlı etkinlik gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Süloğlu ile çevresinde tarihi ve kültürel zenginliklerin burada konuşulup geliştirilerek kitaplaştırılması ile turizme yönelik çalışmalar yapılması için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Süloğlu Kaymakamı Temel Ayça konuşmasında tarihin önemine değinerek tarih yazmanın tarih yapmak kadar önemli olduğunu söyledi.
Trakya Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölüm Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Berksaç panelde ki konuşmasında Süloğlu’nun önemli erken dönem Trak geçmişi bulunduğuna dikkati çekerek dolmenleri yapanların nereden geldiği konusunda yaptığım çalışmalarda Trak döneminin Yunanlılara ait olmadığını, Balkanlardan  gelen bir kavimin yaptığı teorilerimi ilk defa burada açıklıyorum. Özellikle Bulgaristan da bulunan dolmenler büyük turizm kaynağı olduğuna göre burada yapılacak çalışmalarla da Süloğlu turizminin ön plana çıkarılacağına inanıyorum şeklinde konuştu.
Edirne Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Hasan Akıncı Süloğlu’nun Osmanlı Tarihinde ki önemine değinerek Murat Hüdaverdigar’ın Edirne ve Süloğlu’nun yaşadığı savaşlara değinerek Tümülüs ve Dolmenlerin zenginliklerini anlattı.
Etkinliklere Edirne Fotoğraf Derneği Sanatçıları Derneği (Efod) Kent Tarihi Atölyesinde bulunan üyelerinin çekmiş olduğu fotoğrafların yer aldığı serginin açılış etkinlikleri ile devam edildi.
Etkinliklerinde yer alan halk oyunları gösterisi Belediye Meydanı’nda yapıldı. Buradaki halk oyunları gösterilerine Bulgaristan’ın Stambolovo Belediyesi’ne bağlı Silan Köyü Okulu folklor ekibi ile Yunanistan İskeçe Türk Birliği Halk Oyunları ekibi, Pehlivanköy Atatürk İlköğretim Okulu Halk Oyunları ekibi ile Süloğlu Halk Oyunları ekibi katıldı. Halka açık olan gösterilere ilgi büyük oldu. Oyunlar kalabalık bir kitle tarafından ilgiyle izlendi.
Etkinliklerin önemine ilişkin birer konuşma yapan Kaymakam Temel Ayca ile Belediye Başkanı Erol Atik tarafından misafir folklor ekiplerine plaket ve çeşitli hediyeler verildi. Akşam da Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda düzenlenen Türk Müziği Konseri Kültür Bakanlığı ses sanatçılarından Ayşe Engin Aslanca, Edirne Devlet Türk Müziği Korosundan Yıldıray Öztürk’ün sanat yönetmenliğinde, Sebati Balkan, Hande Erzen’in Seven Sansı, Çınar Kaba, Ali Karalı, Ayhan Karakule, Serhat Zımba isimli saz sanatçıları ile verdiği konserle son buldu.
Kültür Bakanlığı Sanatçısı Ayşe Engin Aslanca gece sonunda plaket töreninde yaptığı konuşmada, “Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’de ki Trakyalıları buluşturup kaynaştırmak için canla başla çalışarak büyük çaba harcayan Ankara Trakyalılar Derneği Başkanı Ferhat Akgül’e bütün Trakyalılar adına teşekkür etmeyi vicdan borcu kabul ediyorum. İyi ki varsınız.” dedi.
Ankara Trakyalılar Derneği, Pehlivanköy Kaymakamlığı ve Pehlivanköy Belediyesi’nce ortaklaşa organize edilen Trakya Kültür ve Sanat Etkinlikleri Atatürk İlköğretim Okulu Konferans Salonu’nda düzenlenen panel, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra başladı.
Pehlivanköy Kaymakamı İdris Koç, Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, Ankara Trakyalılar Derneği Başkanı Ferhat Akgül’ün de katıldığı etkinliğin sonunda, panelistlere plaket armağan edildi.
Ankara Trakyalılar Derneği, Pehlivanköy Kaymakamlığı, Pehlivanköy Belediye Başkanlığı iş birliği ile hazırlanan ve Pehlivanköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan Pehlivanköy İlçesi Kültür Paneli ve Sanat Şöleni çerçevesinde Bulgaristan, Yunanistan, Süloğlu ve Pehlivanköy ilçesinden Halk oyunu grupları gösteri düzenlendi. Aynı organizasyon çerçevesinde daha sonra Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Yrd. Doç. Dr. Kaplan Uğurlu, “Panayır Kültürü ve Pavli Panayırı”, yine aynı fakülteden Turizm İşletmesi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Han Ergüven, “Batı Trakya Türkleri”, Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Cebeci de “Pomak Kültürü ve Pomak Türkleri” konularında konuşma yaptı. Akşam saatlerinde ise Kültür Bakanlığı Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğundan İlçeye gelen sanatçılar Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle sadece bayanlara yönelik konser verildi.
Tekirdağ’ın Hayrabolu İlçesi, Çerkezmüsellim Beldesinde; Ankara Trakyalılar Derneği, Çerkezmüsellim Kaymakamlığı ve Çerkezmüsellim Belediyesi’nce ortaklaşa organize edilen Trakya Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında Bulgaristan Kırcaali ve Makedonya Halk Dansları topluluğu gösteriler yaptı.
Belediye Binası önünde düzenlenen program İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Çerkezmüsellim Belediye Başkanı Selim Kesebir, “Bu etkinlik hepimizin ana vatanı olan güzel diyarlar, Balkanlardan gelen kardeşlerimizin katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Bu organizasyon kardeşlerin bir araya geldiği ve hasret giderdiği kardeşlik buluşmasıdır.” şeklinde konuştu.
Başkan Kesebir konuşmasının devamında “Başta Ankara Trakyalılar Derneğine ve değerli misafirlerimize ve tüm Çerkezmüsellim halkına bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmanın ardından Bulgaristan Kırcaali ve Makedonya Halk Dansları Topluluğu gösterilerini sunarken,  Çerkezmüsellim halkının büyük ilgi gösterdiği etkinlikte Balkanların oyunlarını ilgi ile izlediler. Etkinliğe misafir olarak katılan Gazi İlköğretim Okulu Folklor ekibi de gösterilerini sundu. Etkinliğe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Besim Dede, Çerkezmüsellim Belediye Başkanı Selim Kesebir, Gazi İlköğretim Okulu ile Hüseyin Korkmaz Lisesi Müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here