Trakyalı Romanlar dayanışma yemeğinde buluştu

5
Edirne Valisi Gökhan Sözer, ”Çeşitli acılar, yokluklar ve ıstıraplar çeken bu topraklar, insanı, kendisi, yaşayanı için huzurun, barışın, güvenin, hoşgörünün toprağı olmuştur” dedi.

 


Edirne Valisi Sözer, Trakya Roman Dernekleri Federasyonu tarafından DSİ Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen dostluk ve dayanışma gecesinde yaptığı konuşmada, bu toprakları bin yıldır yurt edinildiğini söyledi.
”Tarihimizi, kültürümüzü, varlığımızı ve kimliğimizi bu topraklara işledik” diyen Sözer, konuşmasını şöyle sürdürdü:
”Çeşitli acılar, yokluklar ve ıstıraplar çeken bu topraklar, insanı, kendisi, yaşayanı için huzurun, barışın, güvenin, hoşgörünün toprağı olmuştur. Bu tarihi geçmişi ve bu güzellikleri hep birlikte yaşadık. Bugün burada bir toplumu temsil eden insanlar, Roman kardeşlerimizde bu tarihin, bu devasa geçmişin müşterek mirasçısı ve sahibidir. Birlik ve beraberliğimizin en yüksek düzeyde temsil edilmesini, gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Çünkü yaratılanı severiz, yaradandan ötürü.”
AK Parti Edirne milletvekili Necdet Budak ise kendisinin de Keşan’da Roman vatandaşlarla birlikte yaşadığını, aynı okula gittiğini ifade ederek, ”Sizlerin bizlerden farkı yok” dedi.
Edirne Roman Derneği Başkan Yardımcısı Bahattin Ulusoy da düzenledikleri dostluk yemeği ile Trakya’daki Romanların gücünü göstermek istediklerini belirterek, ”Biz birliğimizi birbirimize güvenimizden alıyoruz. Lütfen bu güveni zedeleyici hareketlerden kaçınalım. Çünkü bu birlikteliğimizi, görevimizi bozmak isteyen bir sürü güçler var. Buna izin vermeyelim. Bizim amacımız, birlik, beraberlik ve dostluk” diye konuştu. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here