“Trakya’daki Tarım Kalıntıları gün yüzüne çıkacak”

4
* Kırklareli’de 22 yıldır devam eden Aşağıpınar kazıları kapsamında bu dönem "ilk tarım kalıntıları"na ulaşılması hedefleniyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. Özdoğan; “Bu yılki kazı çalışmalarımızda M.Ö. 6 binli yıllara ait ilk tarım kalıntılarını gün yüzüne çıkaracağız” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de 22 yıldır devam eden Aşağıpınar Arkeolojik Kazıları’nda bu dönem, M.Ö. 6 binli yıllara ait Tarım Kalıntıları’nın gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.   
Kazı Başkanı, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prehistorik Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan yaptığı açıklamasında, bu yılki kazılara Temmuz’da başlayacaklarını söyledi.
4 yıldır Trakya’daki ilk Tarım Toplulukları’nı araştırdıklarını ve elde ettikleri bulguların önemli olduğunu belirten Özdoğan, şöyle konuştu:
"Buradaki çalışma, son yıllarda dünyada da heyecanla izlenir hale geldi. Trakya’da Tarım Kalıntıları’nı gün yüzüne çıkarmanın heyecanını yaşıyoruz. Kazılar uzun yıllardır kesintisiz devam ediyor. Bu yılki kazı çalışmalarımızda MÖ 6 binli yıllara ait ilk tarım kalıntılarını gün yüzüne çıkaracağız. Tarih öncesi kültürleri gün yüzüne çıkarmak için çalışıyoruz."
Özdoğan, geçen yılki çalışmalarında tarımla uğraşan ilk insanlara ait birçok bulguya ulaştıklarını vurguladı. Bulguların kendilerini heyecanlandırdığını aktaran Özdoğan; "Geçen yılki çalışmalarımızda 6 bin yıl önce de insanların süt ürünlerini kullandıkları kesin olarak ortaya çıktı. Sütü kaynattıklarını gördük. Kap kacak gibi birçok bulguya ulaştık" diye konuştu. 
Özdoğan, kazıların yaklaşık 3 yıl içinde tamamlanacağını, bu dönemki kazılarda Aşağıpınar’ın en alt tabakasına ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.
* "Açık Hava Müzesi’ne dönüştürülecek"
Özdoğan, kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölgenin açık hava müzesine dönüştürüleceğini söyledi.
"Kültürel Miras Projesi" kapsamında yapacakları açık hava müzesinin yanı sıra, bölgedeki "samanlık müzeleri"nin sayısını arttırmak istediklerini belirten Özdoğan, burada jeolojik dönemden, cumhuriyet dönemine kadar olan yaşamın anlatılacağını ifade etti.
Kırklareli Kültür Varlıkları Derneği Başkan Yardımcısı Atila Biçer de kazı alanından elde edilen eserlerin maketleri ve M.Ö. 6 binli yılların yaşam tarzlarına ilişkin bulguların sergilendiği samanlık müzelerinin, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini belirtti.
İlginin her geçen gün arttığını anlatan Biçer; "Aşağıpınar kazıları, Kırklareli’nin tanıtımı açısında çok önemli. Kazıları tüm dünyada tanınmış durumda" ifadelerini kullandı. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here