Trakya’da, Süpürgecilik ve Çömlekçilik teknolojiye direniyor

34
Teknolojinin gelişmesiyle, el emeğiyle üretilen süpürge ve çömleklere ilgi azaldı. Fazla ilgi olmamasına rağmen ustalar, mesleklerini yaşatarak ayakta kalmaya çalışıyor.
HABER MERKEZİ
Teknolojinin gelişmesiyle, el emeğiyle üretilen süpürge ve çömleklere ilgi azaldı. Fazla ilgi olmamasına rağmen ustalar, mesleklerini yaşatarak ayakta kalmaya çalışıyor. 
Süpürgeciler Sitesi’nde 40 yıldır imalat yapan Şeref Kaba yaptığı açıklamasında, işlerinin her geçen gün kötüye gittiğini söyledi.
Vatandaşların çalı süpürgesi yerine elektronik süpürgeleri tercih ettiklerini belirten Kaba, şöyle konuştu:
"Ürettiğimiz süpürgeleri İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlere gönderiyoruz. Önceleri süpürgecilik önemli bir meslekti. Bize ‘Memur mu, süpürgeci mi olmak istersin’ diye sorduklarında biz ‘süpürgeci’ diyorduk. 20 yıl önce 52 işletmede süpürge üretilirken, günümüzde 4 işletme kaldı. İşlerimiz çok kötü. Bu mesleğin son temsilcileri olarak biz kaldık." 
* "Dünyanın en eski mesleği yok oluyor"
Trakya’nın tek Çömlek Ustası Hüseyin Çokan ise kille üretilen çömlekçiliğin yok olmaya yüz tuttuğunu söyledi. Yaklaşık 61 yıldır çömlek ve su testisi ürettiğini belirten Çokan, gençlerin bu mesleğe ilgi göstermediklerini ifade etti.
Mesleğinin bölgedeki son temsilcisi olduğunu dile getiren Çokan, şöyle devam etti:
”Trakya’da benden başka çömlek üreten kalmadı. Plastik çıktı bizim meslek öldü. Plastik çıkınca daha ucuz olduğu için kullanışlı geliyor. Kimse artık bu mesleği merak etmiyor. Ben de bu işi bırakırsam Trakya’da kimse kalmayacak. Dünyanın en eski mesleği yok oluyor. Gelişen teknolojiyle yaygınlaşan plastik nedeniyle ürettiğimiz çömlek ve su testilerine ilgi azaldı. Biz Kırklareli’nde 33 kişiydik. İşler kötüye gidince hepsi bıraktı." (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.