Trakya Üniversitesi’ne 4 yeni Fakülte

10
Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Enver Duran, üniversite bünyesinde kurulması için gerekli müracaatları yapılan 4 fakültenin hayata geçirilmesi için Edirne kamuoyuna önemli görev düştüğünü belirterek, ”İmza bekleyen fakülteler için Edirne kamuoyunun harekete geçmeli” dedi.

 

Duran, yaptığı açıklamasında Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörlüğü’ne bağlı Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nin ikiye ayrılması ve İletişim Fakültesi kurulması ile ilgili taslakların 19 Ocak 2010 tarihinde, Diş Hekimliği ile Eczacılık fakültelerinin kurulması ile ilgili kararname taslaklarının ise 11 Mayıs 2010 tarihlerinde Başbakanlığa sunulduğunu bildirdi.
Başvuruları ile ilgili olarak Devlet Bakanı Faruk Çelik’e 29 Haziran 2010 tarihinde yazı ile yeniden başvurduklarını kaydeden Duran, şunları söyledi:
”Kurulacak fakültelerin binaları hazır. Onay verilmesinden hemen sonra faaliyete başlanabilir. Oluşturulacak 4 fakültede, 4 yıl içinde 4 bin öğrenci ile 200 öğretim görevlisi yerleştirilebilir. Fakültelerde görevlendirilmek üzere çok sayıdaki memur ve işçi alımı da olacaktır. Bu Edirne için yeni bir kaynak olacak. Edirne bir eğitim kenti olma yolunda önemli bir yol kat etmiş olacaktır.
Üniversite olarak, rektör olarak gerekli başvuruları yaptık. Bundan sonra iş sivil toplum örgütleri, belediye, politikacılar ve vatandaşlarımıza düşüyor. Fakültelerin açılması için gerek onayın sağlanmasında kendilerinin destek ve yardımlarını bekliyoruz. İmza bekleyen fakülteler için Edirne kamuoyunun harekete geçmeli.”
Duran, açılması için gerekli girişimleri başlattıkları fakültelerin Trakya’daki üniversitelerde bulunmadığını ve ilgi göreceğine inandığını da bildirdi.
Trakya Üniversitesi bünyesinde, Tıp, Eğitim, Sağlık Bilimleri, Fen, Mühendislik Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler, Güzel Sanatlar ve Edebiyat fakülteleri bulunuyor. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here