“Trakya sadece Edirne’den ibaret değil”

8
“Trakya sadece Edirne’den ibaret değil”

Ulusal gazetelerin bölgelere yönelik yayın politikasının kollarından biri olan, o bölgeye yönelik gazete eki yayımlanması, senelerdir süren bir uygulamadır. 30 Ocak Cumartesi günü Posta gazetesi de okurlarına bu anlamda “Posta Trakya” adı altında bir Trakya eki verdi. Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne’den oluşan Trakya ibaresi, bu bölgede yaşayan tüm vatandaşların benimsediği bir unsur olduğundan dolayı, Trakya’lı olan herkes bu gazete ekine ilgi gösterdi. Fakat gazeteyi detaylı olarak inceleyen Kırklarelililer, hiçte hoşlanmadıkları bir durumla karşılaştılar. Ek gazetede ne Kırklareli’ne, ne de Tekirdağ’a ait hiç bir haber yoktu. 10 sayfalık bu gazetenin her sayfası Edirne’ye ait yazılarla doluydu.

Ön sayfada “Ergene’yi kirleten Tekirdağ, zarar gören Edirne” başlığıyla Ergene Havzası Revizyon Çevre Planı’na yönelik olarak Edirne’de yapılan toplantı başta olmak üzere; “Cem Yılmaz’a Kırkpınar daveti, Edirne Kirişhane’deki kilise onay bekliyor, Rock’n Dark fırtınası, Barış Için Savaşıyor, CTRL+Z bileti kapıda, Hayalini gerçekleştirdi başarıyı yakaladı, Lezzet kalite ile buluştu, Böcek gırgır oldu, Evde doğan sektör, Yeni ….marka otomobil, ….firmasında, Dikkat dinlenme var, Edirne’ye yerel hipermarket, Işte insanlık, Atıcılık sporuna ömrünü verdi, DEIK Türk-Yunan Iş Konseyi Edirne’de yapılacak, Kar ve karne sevinci birarada, Kardan adam keyfi” başlıklarından oluşan tüm haberlerle Edirne anlatılıyor.

Sadece 4. sayfada Lüleburgaz’la ilgili “Pişirmesini bilen lezzetli balık yer” adlı bir haber yer alıyor ve onda da Kırklareli’nin adı bile geçmiyor.10 sayfalık gazetenin tamamen Edirne’ye ayrılmış olması tepkiyle karşılanırken, vatandaşlar “Gazetenin ismi Posta Trakya yerine, Posta Edirne olmalıymış” dediler.

Posta gazetesinin, verdiği Trakya ekinde, sadece Edirne haberlerinin yer alması, sayfalarının da büyük çoğunlukla Edirne’de hizmet veren firmaların reklamlarından oluşması ve özellikle Edirne Ticaret Borsası’nın reklamının yer alması, akıllarda farklı şüpheler oluşturdu. Bunun yanısıra “Trakya’dan kar ve karne manzaraları” haberinde de, Trakya denmesine rağmen sadece Edirne’yle ilgili yazıların yazılmış olması, ulusal bir gazete olan Posta’nın yayın politikasına yönelik ayrımcılık fikri olasılığının ve değişik şüphelerin doğmasına yol açtı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.