Trakya Gündemi ile 2009’a bir bakış

19
Trakya Gündemi ile 2009’a bir bakış

Aydın’a atanan Vali Hüseyin Avni Coş, Kırklareli ile vedalaştı

3,5 yıldır Kırklareli Valiliği görevini sürdüren Vali Hüseyin Avni Coş, Aydın iline yapılan ataması dolayısıyla gerçekleştirdiği arz-ı vedalara  hiç ara vermeden devam etti.

Veda ziyareti esnasında kapıda çiçeklerle karşılanan Vali Coş, görüşmelerinde; tüm makamların, tüm mertebelerin, tüm yönetici ve personelin Kırklareli’nin gelişimine olan katkısına değindi. Kırklareli‘nin daha fazla gelişmesinin bir ekip işiyle olacağını söyleyen Vali Coş, kendi süresi esnasında bu ekibin oluşumunda katkısı olan herkese teşekkür etti. Ziyaretlerde Vali Coş’un yapmış olduğu çalışmaların önemi ve kalitesi dile getirilirken, ziyaret edilenlerin ortak görüşü, Vali Coş’un gidişinin Kırklareli için büyük bir kayıp olduğuydu.

O artık bir Kırklarelili

Valiler Kararnamesi dolayısıyla Kırklareli Valisi Hüseyin Avni Coş; Aydın iline, Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu ise Kırklareli’ne ataması gerçekleşmişti. Yayınlanan bu kararnameye göre 13 valinin de görev yerinde değişiklik olmuştu.

Bu kapsamda Kırklareli’ndeki görevine başlayan Vali Aydoğdu, makamından ilk mesajını vererek;

“Kırklarelililer ile birlikte çok güzel işlere imza atacağız” dedi.

Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, geçtiğimiz hafta sonu Kırklareli’ne bağlı Ilçeleri ve beldeleri ziyaret ederek, Kaymakamlardan brifing aldı. Il ve ilçe kaymakamlıklarını ziyaret etti.

Vali Aydoğdu’ da Kırklareli’nde görev yapacağından dolayı çok mutlu olduğunu, Kırklareli halkı ile birlikte planlanan çalışmaların ve hizmetlerin yapılacağını belirtti.

Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan Konya`ya Atandı

Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, Içişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Valiler Kararnamesi ile Konya’ya vali olarak atanırken, Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek de Tekirdağ Valisi oldu.Mülkiye Başmüfettişliğine getirilen Vali Aydın Nezih Doğan, 30 Aralık 2005 tarihinde Tekirdağ Valiliğine atandı.

Tekirdağ`ın Yeni Valisi Kemelek Görevine Başladı

Son Valiler Kararnamesi ile Tekirdağ’a atanan Vali Zübeyir Kemelek görevine başladı. Tekirdağ halkına selam ve sevgilerini ileten Vali Kemelek, Valilik önünde düzenlenen resmi karşılama töreni ile Tekirdağ’daki görevine başladı.

Kırklareli Çağlayan’la yola devam dedi

Heyecan içerisinde beklenen ve gerçekleştirilen yerel seçimler dün gece sonuçlandı. Buna göre Kırklareli’nin yeni dönem Belediye Başkanı, tekrar Cavit Çağlayan seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Belediye Başkan adayı olarak yarışan Çağlayan, halkımızın değişmeyen tercihi ile Kırklareli’nde bir dönem daha görevine devam edecek.

“Geliyor, geldi” derken 29 Mart yerel seçimleri dün tüm ülkemizde, seçmenleri sandık başına götürdü. Uzun bir zamandır heyecanla beklenen yerel seçimler, büyük bir katılımla gerçekleşti. Özellikle ilimiz, bu konuda ne kadar duyarlı olduğunu göstererek, sabahın erken saatlerinden itibaren sandıklara koştu ve saat 17.00’ye kadar oylarını kullandı.

Gece saat 23.00 sıralarında seçimlerin sonucu belirlendi. Kırklareli kaderini ve geleceğini belirleyen bu seçimlerde, tercihini değiştirmeyerek, tekrar” Çağlayan” dedi.

Kırklareli genelinde dün 43.483 seçmenden 38.599’u, toplam 143 sandığın başına gitti. Yüzde 88,77 katılım oranı ile 37.930 oy geçerli sayıldı. Bu rakamlara göre oy dağılımları şöyle;

Cavit Çağlayan (CHP); 18.918 oy (%49,88), Cengiz Bağdan (AKP); 13.400 oy (%35,33), Reha Oras (MHP); 3.767 oy (%9,93), Namık Kemal Oskay (DSP); 682 oy (%1,80), Yalçın Tuna (DP); 658 oy (%1,73), Nedim Çetin (BBP); 300 oy (%0,79), Nihat Karaçam (SP); 127 oy (%0,33), Eyüp Orak (BTP); 37 oy (%0,10) ve Gökhan Ağırbaş (TKP); 9 oy (%0,09)

Bağdan’la AKP Kırklareli’nde oyunu ikiye katladı

29 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerde AKP Kırklareli’ndeki oyunu ikiye katladı. Türkiye genelinde %40 oy alan AKP Kırklareli’nde de Cengiz Bağdan ile oylarını yükselterek büyük bir başarı sağladı.

AKP’nin oyları Bağdan’la yükseldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından TBMM’de rozet takılarak Milliyetçi Hareket Partisi’nden Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçen, Kırklareli’ne olan hizmet sevdasını sürdürmeyi hedefleyen Cengiz Bağdan 29 Mart yerel seçimlerinde birinci parti olamasa da AKP’nin Kırklareli’ndeki oylarını büyük bir farkla yükseltmiş oldu.

“Kırklareli sevdalısı”nın büyük hedefleri

Kırklareli sevdasını, Adalet ve Kalkınma Partisi saflarında sürdürmek isteyen Bağdan, önceki partisinden istifa etme gerekçesini, seçim gezilerinde;

“Sizlere AKP Belediye Başkanı olarak, daha fazla hizmet getireceğime, şehrimizin yaşam şartlarını daha kısa bir sürede iyileştireceğime inandığım için karşınızdayım” diyerek anlatmış, duygu ve düşüncelerini bu şekilde dile getirmişti.

Kırklareli’ne olan hizmet sevdasını daha iyi bir şekilde sürdürmek ve Kırklareli’ni iktidar partisinin gücünü arkasına alarak bir vizyon şehri haline getirmeyi hedefleyen Bağdan, Kırklareli’nde en büyük rakibi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin ardından ikinci parti olarak bir önceki mahalli seçimlere oranla AKP’nin oylarını ikiye katlayarak daha iyi bir sonuç elde etti.

AKP Bağdan ile daha da güçlendi

Eline geçirdiği bir fırsatı daha kaçıran ve iktidar partisini seçmeyen Kırklareli halkı ise önümüzdeki beş yıl daha iktidar partisi’nin nimetlerinden mahrum kaldı. Tarihi boyunca muhalefet partilerinden seçilen belediye başkanlarının yönettiği Kırklareli, makus talihini yine değiştiremedi.

Ibrikçi bayrağı Yurdaer Ulus’a teslim etti

AKP Kırklareli Il Teşkilatının 3. Olağan Kongresi,  yoğun bir katılımla Kırklareli Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşti. Gerçekleşen kongreye;

AKP Istanbul eski Il Başkanı şimdiki Istanbul milletvekili AKP Genel Başkan Yardımcısı ve C Bölge Teşkilatlanma Bşk. Yrd. Mehmet Müezzinoğlu, AKP Bursa milletvekili ve AKP 1. Bölge Koordinatörü Hayrettin Çakmak, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, Kadın Kolları Seçim Başkanı Meral Işçioğlu, partinin ilçe başkanları, AKP’li ilçe ve belde belediye başkanları, AKP Kırklareli Il Başkan adayları Ertan Özbek ve grubu, Yurdaer Ulus ve grubu, parti delegeleri, üyeler ve çok sayıda partili katıldı.

Kongreye ayrıca 29 Mart yerel seçimlerinde AKP’den Kırklareli Belediye Başkan adayı olan Cengiz Bağdan da iştirak etti.

Divan Başkanlık seçimiyle başlayan kongre saygı duruşu ve Istiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Divan Başkanlık seçim sonucunda Hayrettin Çakmak başkan olurken; Şükriye Mert, Ilker Kayrak, Tülay Tuncay Peker ve Vehbi Tamerol divan kuruluna seçilen isimler oldu.

Özbek’in ardından konuşma yapan diğer aday Yurdaer Ulus, 7 yıldan bu yana partinin çeşitli kademelerinde görevler aldığını söyledi ve il teşkilatında kurmak istediği sistemi anlattı. Konuşmasının sonunda birlik ve beraberliğin önemini vurgulayan Ulus, diğer aday Ertan Özbek’e bir buket çiçek vererek dostluğunu ispatladı.

631 delegeden 416’sının katıldığı ve saat 17:00’de sona eren oylamanın ardından yapılan sayımda, 8 oy geçersiz kabul edildi ve 347 oy alan Yurdaer Ulus, 61 oy alan Ertan Özbek’i açık ara farkla geçerek AKP Kırklareli teşkilatının yeni başkanı oldu.

AKP yeni Il Başkanı Yurdaer Ulus sayım sonrası yaptığı kısa açıklamada; “Sonuç, AK Parti’ye ve tüm dostlarımıza hayırlı olsun. Diğer gruptaki arkadaşlarımız da bizim kardeşimiz, canımız. Bundan sonra Kırklareli’mize nasıl hizmet ederiz diye mücadele edeceğiz. Önemli olanın hizmet olduğunu bütün arkadaşlarımıza ilettik. Inşallah dördüncü kongreye kadar bunları da bir bir yerine getirmeye çalışağız. Hayırlı olsun.” dedi. Kongre dilek ve temnnilerin ardından sona erdi.

Kırklareli haricinde tüm illerde sel baskını meydana geldi

Trakya ve tüm Marmara bölgesinde yaşanan sel felaketinin ardından, ilginç istatiksel veriler de ortaya çıktı.

Türkiye Afet Bilgileri Envanterine göre, 1950-2008 döneminde Kırklareli hariç tüm illerde su baskını meydana geldi. Bu dönemde görülen 4 bin 67 su baskını, 80 ilde 22 bin 157 afetzedeyi etkiledi.

Su baskınları en fazla Kızılırmak, Yeşilırmak, Fırat ve Doğu Karadeniz havzalarında yoğunlaştı.

En sık görülen iller, Erzurum (349), Sivas (299), Kahramanmaraş (187) ve Adana (185) oldu.

Bayındırlık Bakanlığı da, Türkiye’nin sel riski haritasına yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Böylece, risk bölgelerine göre önlem projeleri genişletilecek.

Türk dünyasının başı sağolsun

Büyük Birlik Patisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve yanında bulunan 5 kişiyle  Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit Ilçesi’nden Yozgat’ın Yerköy Ilçesi’ne götürürken düşen helikopterin yeri olaydan 47 saat sonra, tespit edilebildi. Içişleri Bakanı Beşir Atalay, bulunamayan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldığını açıkladı. Fakat enkazdan kurtulanın olmadığı anlaşıldı. Milletimizi büyük yasa boğan bu haber bütün ülkede üzüntüyle karşılandı. B.B.P Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberinde bulunan; Kaptan Pilot Kaya Istektepe, Erhan Üstündağ (BBP Sivas Il Başkanı), Yüksel Yancı (BBP Sivas Il Başkan Yardımcısı), Murat Çetinkaya (BBP Belediye Meclis Üyesi Adayı), Ismail Güneş (IHA Sivas Muhabiri) hayatlarını kaybettiler. 3500 kişinin katıldığı arama çalışmalarında, enkaza 3 tane partili mühendisin belirlemiş olduğu kooordinatlar doğrultusunda Döngel köyünden 17 kişilik bir ekip ulaştı. Remzi Gök ve Abidin Karataş isimli köylüler, ilk etapta telefonla yaklaşık yirmi dakika görüşüp kazayı haber veren IHA muhabiri Ismail Güneş’in de olduğu 3 ceset bulduklarını belirtti. IHA Muhabirinin cesedi ile birlikte bir kişinin cesedinin helikopterin içinde diğerlerini ise dışında olduklarını dile getirdiler. Enkazın yaklaşık 50 metre alana yayıldığını helikopterin ön tarafının ise tümüyle parçalandığı belirtildi. Bölgede hava şartlarının çok kötü olduğunu, yaklaşık iki metre kar olduğunu da dile getiren köylüler; kazanın kimsenin aklına gelmeyen bir yerde gerçekleştiğini, açık bir alan olup, burada sadece kendilerinin ayak izlerinin bulunduğunu bildirerek kendilerinin de donma tehlikesiyle karşı karşıya geldiklerini” sözlerine eklediler.

Bu bilgiler doğrultusunda helikopterin enkazının, Döngel Köyü’nün Şahinkayası Mevkii’nde, Sisne ve Elmalı arasındaki Keş Dağı’nda bulunduğu açıklandı. Böylece 29 Mart yerel seçimlerinden önce, bir partinin Genel Başkanı, geçmişi başarılarla dolu köklü bir siyaset adamı hazin bir şekilde hayatını kaybetti. Bu haberden sonra bütün Türkiye hüzne boğuldu. Türkiye hiç şüphesiz önemli bir siyaset adamını, oldukça acı bir şekilde kaybetti. Işte Yazıcıoğlu’nun dolu dolu siyasi hayat öyküsü Muhsin Yazıcıoğlu, 1954 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesi Elmalı Köyü’nde bir çiftçi ailesinin oğlu olarak doğdu. Ilk ve orta öğrenimini Şarkışla’da yaptı. Yüksek öğrenimini yapmak üzere 1972’de Ankara’ya geldi. Üniversite tahsilini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tamamladı. 1968’de cemiyet (dernek) çalışmalarına başladı. Şarkışla’da Genç Ülkücüler Hareketi’ne katıldı. Ankara’ya geldikten sonra ise, Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapmaya başladı. Sırasıyla; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı. (1977-78). 1978’de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği’nin kurucu Genel Başkanı oldu. 1980 yılına kadar MHP’de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulundu. 12 Eylül 1980’de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanığı olarak cezaevine konuldu. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi’nde kalan Muhsin Yazıcıoğlu, 7,5 yıl cezaevinde kaldığı bu davadan herhangi bir ceza almadı. Cezaevinden çıktıktan sonra, mağdur olmuş ülkücülere ve onların ailelerine yardim amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yaptı. 1987’de arkadaşları ile birlikte MÇP’de siyasete girdi. MÇP’de Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. 1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde, milletvekili adayı oldu. “O, inançlarınızı Meclis’e taşıyacak” sloganıyla, Sivas’tan milletvekili seçildi. 1992 yılı Temmuz ayında, “içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı için” bir grup arkadaşı ile birlikte MÇP’den ayrıldı. 29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi kuruldu ve bu partinin Genel Başkanlığına seçildi. 24 Aralık 1995’te yapılan erken genel seçimlerde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak, yeniden meclise girdi. 28.02.1996 tarihinde ANAP’tan istifa ederek, BBP’ye döndü. 26 Nisan 1998’de yapılan 3. Büyük Kurultay’da, 8 Ekim 2000 tarihinde yapılan 4. Büyük Kurultay’da, 2 Haziran 2002 tarihinde yapılan 1. Olağanüstü Büyük Kurultay’da,20 Temmuz 2003 tarihinde yapılan 5. Olağan Büyük Kurultay’da,30 Nisan 2006 tarihinde yapılan 6. Olağan Büyük Kurultay’da ve 15 Nisan 2007 2.Olağanüstü Büyük Kurultayda tekrar BBP Genel Başkanlığına seçilmiştir. 22 Temmuz Erken Genel seçimlerinde BBP’nin seçimi protesto etmesi sebebiyle partisinden istifa ederek Sivas’tan bağımsız milletvekili adayı olup 23. dönem milletvekilliğine seçilmiştir.Daha sonra BBP’ye katılarak TBMM’de Büyük Birlik Partisi Sivas Milletvekili olarak BBP’yi Meclis’te temsil etmiştir.19 Ağustos’ta yapılmış olan BBP’nin 3.Olağanüstü Büyük kurultayında tekrar Genel Başkan olmuştur. Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıydı..Talihsiz kazada hayatını kaybedenler, Türkiye’yi yasa boğdu Erhan Üstündağ (BBP Sivas Il Başkanı): 9 Ekim 1972 tarihinde Sivas’ta dünyaya gelen Erhan Üstündağ, ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Cumhuriyet Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1994- 2002 yılları arasında yerel televizyon kanalarının reklam ve idari bölümlerinde görev aldı. Bir medikal şirketinin ortağı olan Üstündağ 28 Aralık 2008 tarihinde yapılan kongrede tek liste olarak girdiği seçimde BBP Il Başkanı seçildi. Meryem Üstündağ ile 7 yıldır evli olan Erhan Üstündağ’ın, Senanur Azra adında 4 yaşında bir kızı vardı.Yüksel Yancı (BBP Sivas Il Başkan Yardımcısı): 12 Nisan 1959’da Sivas’ın Hüklüyurt Köyü’nde dünyaya geldi. Ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra kentteki Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi A.Ş.’de (TÜDEMSAŞ) 25 yıl işçi olarak çalıştıktan sonra emekli oldu. Pakize Yancı 24 yıldır evli olan Yüksel Yancı’nın 23 yaşında Selcan, 22 yaşında Mehmet Alper ve 14 yaşında Samet Furkan adında 3 çocuğu var. Yancı, 28 Aralık 2008 tarihinde yapılan kongre yönetime geldi.Murat Çetinkaya (BBP Belediye Meclis Üyesi Adayı): 21 Temmuz 1968 tarihinde Sivas’ta doğdu. Ilk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamlayan Çetinkaya, TCDD’de çalıştı, asansör teknisyenliği yaptı. Kübra Çetinkaya ile 15 yıldır evli olan Murat Çetinkaya’nın 14 yaşında Abdullah Alperen, 9 yaşında Hilal ve 2 yaşında Şevval adında 3 çocuğu vardı. Murat Çetinkaya, bu pazar yapılacak seçimde BBP’den Sivas Belediye Meclis üyeliğine aday gösterimişti.Ismail Güneş (IHA Sivas Muhabiri): 15 Şubat 1975 tarihinde Sivas’ta dünyaya geldi. Ilk, orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra, askerliğini Güneydoğu’da yaptı. 1994 yılında Sivas’ta yerel yayın yapan Bizim Sivas Gazetesi’nde muhabir olarak görev yaptı. 1998 yılından itibaren Ihlas Haber Ajansı’nın Sivas muhabiri olarak görev yapıyordu. Yasemin Güneş ile 7 yıldır evli olan Ismail Güneş’in 5 yaşında Tuluğhan ve 3 yaşında Çağan adlı 2 oğlu vardı.BBP Kırklareli Il Başkanlığı’nda büyük acıBüyük Birilik Partisi (BBP) Kırklareli Il Başkanlığı’ndaki endişeli bekleyiş dün ne yazık ki, kötü haberle sonuçlandı. BBP’nin Kırklareli ailesi tüm gün boyunca televizyon ekranlarından habeleri takip etti, yoğun bir telefon trafiği yaşadı. Saat 15.00 sıralarında ise BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiğini öğrendikleri haberle yıkılan BBP Kırklareli Il Başkanlığı gün boyunca çeşitli siyasi partiler, Sivil Toplum Kuruluşlarına ait temsilcileri ve halkımızın ziyaretlerini kabul etti. BBP Kırklareli Belediye Başkan adayı Nedim Çetin, BBP Il Başkanı ayrıca birinci sıra Il Genel Meclis üyesi adayı Hakan Aytaç Kaya, Kırklareli Alperen Ocakları Il Başkanı Vedat Durmaz ile diğer partililer dün gün boyunca kaza yeri ile ilgili bir gelişme beklediler. Televizyonun ve telefonlarının başından bir dakika bile ayrılmayan BBP Kırklareli ailesi, daha sonra gelen acı haberle yıkıldı. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği haberinin kesinleşmesinin ardından çeşitli siyasi partiler ve Sivil Toplum Kuruluşlarına ait temsilciler, taziyelerini sunmak üzere BBP Il Başkanlığı binasına akın ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here