Trakya Bölgesi Çevre Düzeni Planı Toplantısı yapıldı

11
* Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu; ”Çevre Düzeni Planları bizim çok daha önceden hatta 1960’lı yıllarda yapmamız gereken planlardır” dedi. 

 

HABER MERKEZİ
1/25 bin ölçekli Trakya Bölgesi Çevre düzeni planı toplantısı dün saat 11.00’de Kırklareli Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda yapıldı. Vali Aydoğdu 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, planın halen kamuoyunca kavranamadığını, bir kesimin projeye tepki gösterdiğini, bir kesiminde projenin hayata geçirilmesini istediğini belirtti.
Bu tür planların süratle çıkarılması gerektiğini ifade eden Aydoğdu, şöyle devam etti:
”Aslında mekanlar tüketiliyor. Mekan dediğimiz şey ekmek, su, toprak, hava, doğa güzellik gibi tükenen bir şeydir. Bu gün elbette övünecek düzeyde değil ama ben övünüyorum. Şahsen övünecek derecede çevre bilincim var. Çevre Düzeni Planları bizim çok daha önceden hatta 1960’lı yıllarda yapmamız gereken planlardı. Onun için bu planın süratle çıkarılması temennisine can gönülden iştirak ediyorum. Süratle Türk milletinin Türkiye’nin büyümesini hızlandıracak kanuni yasal düzenlemeleri yapıp yolumuzu çizip nerede ne yapacağımıza karar vermeliyiz. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde bu tür planlar yapılıyor. Bu planların yaşayan planlar olduğunu düşünüyorum.”
ÇED Genel Müdürü Fevzi İşbilir ise, ”Edirne ve Tekirdağ’dan sonra Kırklareli’nde de 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planlı tanıtım toplantını gerçekleştiriyoruz. 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planlarımızı Ağustos’ta ilan ettik ve halen planlarımızı yürürlükte. İnşallah 1/25 bin ölçekli planlarımızla da 1/100 bin ölçekli planlarımızında cevabını vereceğiz” dedi.
İşbilen, şunları söyledi:
 ”Biz Edirne’de haziran ayları başlarında, Tekirdağ’da Temmuz’un 15’ine kadar yine Kırklareli’nde de temmuz ayı içerisinde planlarımızın TRAKAB vasıtasıyla Kırklareli İl Özel İdaresi ve Kırklareli Belediye Başbakanlığına teslim edeceğiz. Ondan sonra görev hem belediye hemde il genel meclisine düşecektir. Ümit ediyoruz ki her iki mecliste planları onaylar ve Kırklareli’nin önü açılır. Çok daha rahat herkesin gönül rahatlığıyla (evet benim bu ilde planlarım var ve bu planlar çerçevesinde ben geleceğime yön vereceğim) demesi gerek.”
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan çevre düzenlemesi ile ilgili şunları kaydetti:
“Çok mantıklı Kırklareli’ne çok faydalı olacak bazı imar talepleri bazı düzenleme talepleri oluyor. Sanırım bu çalışmaların artık sonuna geldik. Genel müdürümüzün belirttiği gibi 2 veya 3 ay içerisinde zaten 1/25 binlikler bize intikal edecek. Zaten 1/100 binlikte zaten bu vesile ile daha önce yetersiz görülen 1/100 binlikte refüze faydası olmuş oldu. Daha gerçekçi daha ölçümlere uygun koordinatları daha doğru tespit edilmiştir. Bu konudaki taleplerinizde olumlu yanıt vermeyi vatandaşlarımızdan bekliyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından İstanbul Metropoliten Planlama (İMP) ve Kentsel Tasarım yetkililerinden Şehir Plancısı Gülay Çevik, Özdemir Dönmez ile Çevre ve Orman Bakanlığı Daire Başkanı Erdal Kayapınar, plan hakkında bilgiler verdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here