Trakya Birlik’te, Nakdi Krediler ve Tohumluk satışlarına başlandı

11
Trakya Birlik’te (TB), ortakları için31 Mart 2011 tarihine kadar faiz
uygulanmamak üzere 7 Firmadan 21 Çeşit Tohumluk Bağlantısı yapılırken,
Destekleme Kredisi altında Nakdi Kredi kullandırılmasına 03 Şubat 2011
tarihi itibariyle başlandı.

HABER MERKEZİ    

Başlatılan uygulamalral ilgili olarak Trakya Birlik yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen şunları kaydetti:
“Birliğimiz, 2010/2011 iş yılı kampanya döneminde ortaklarımızın ayçiçeği ekimi öncesindeki tarımsal girdi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 7 firmadan 21 çeşit konsinye tohumluk bağlantısı yaparak peşin, uzun vadeli (kredili) ve kredi kartı ile Hibrit Ayçiçeği Tohum satışlarına başlanmıştır. Satışlarda 31 Mart 2011 tarihine kadar faiz uygulanmayacaktır.
Ortaklarımızın 2010/2011 iş yılı kampanya döneminde tarımsal girdi ihtiyaçlarının karşılanması ve ortaklarımıza daha fazla Hibrit Ayçiçeği Tohumu seçebilme ve her bölgeye uygun tohumu temin edebilmek amacıyla Tohum Firmaları ile yapılan görüşmeler sonucunda  Limagrain firmasından 8 çeşit, Syngenta Firması’ndan 5 çeşit, Pioneer Firmasından 1 çeşit, May-Agro Firması’ndan 3 çeşit, Arpa Tarım Firması’ndan 1 çeşit, Agromar 1 çeşit ve kendi iştirakimiz olan Birlik Tohum Firması’ndan 1 çeşit olmak üzere toplam 7 firmadan 21 çeşit Ayçiçeği Hibrit Tohumluğun satışı konusunda mutabakat sağlanmıştır.
Ayrıca Birliğimiz 2011 yılı ayçiçeği ekim dönemi tarla hazırlıklarına katkı sağlamak ve Yağlık Ayçiçeği ekimini teşvik etmek amacıyla, geçmiş iş yıllarında olduğu gibi bu yılda Nakdi Destekleme Kredisi kullandırırken, 2010/2011 İşyılında Rekolte Beyannamesi vererek en az 1 tonluk yağlık ayçiçeği ürünü teslim etmiş ve halen kısa ve uzun vadeli vadesi geçen borcu bulunmayan ortaklarımıza teslim ettiği oranla doğru orantılı olarak kredilendirme limitleri dahilinde Destekleme Kredisi kullandırılacaktır. Ton başına 150 TL. destekleme kredisi kullandırılacak olup, 30 Eylül 2011 vadeli kredi dağıtımına 03 Şubat 2011 tarihinde başlanmıştır.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here