“Trakya Arısı’nı Dünya’ya tanıtacağız”

10
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rıdvan Ulus, yapılan
çalışmalar ile Trakya Arısı’nı dünyaya tanıtacaklarını ifade ederek
şunları kaydetti:

HABER MERKEZİ

“2011 yılında Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği olarak Türkiye’de ilk defa hiç ilaç kullanmadan Trakya Arısı’nın genetik özelliğinden faydalanarak arıcılığın yapılması için ilk adımı attık.
Namık Kemal Üniversitesi ile imzaladığı protokol çerçevesinde yapacağı çalışmaları kamuoyu ile paylaştık. Türkiye’nin Kafkas Arısı’ndan sonra 2. Koruma Bölgesi olan ve ilimiz sınırları içinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın tespiti neticesinde bu sınır içinde yerli genetiklerden organik arıcılığın yapılmasını kolaylaştıracak. 3 yılın sonunda arının genetik özelliğinden faydalanarak, yüksek verimli arıları ıslah edip Birlik Üyeleri’ne dağıtacağız. Bu yapılan işlerde ekonomik girdilerin olması sebebi ile imkânlar ölçüsünde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nin desteğini bekliyoruz.
Türkiye’de Tarım ve Köşyişleri Bakanlığı’nın Geleneksel Arıcılığı koruma çerçevesinde, bizde sepetlerimize destek verildiği gibi Siirt, Bitlis, Bingöl ve Van illerinde de Geleneksel Arıcılığa destek veriliyor. Geleneksel Arıcılık binlerce yılın birikimi neticesinde farklı Arı Evi Türleri ile arılar bugüne kadar genetik yapılarını da bozmadan günümüze kadar getirilmiş. Bu illerle Geleneksel Arıcılığı tecrübeleri, bundan sonra ne yapılabilirliliği değerlendirilebilir. Fakat en büyük özelliği arı ırklarının dejerine olmada günümüze kadar gen zenginliği olarak taşınması olmuştur.” (s)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.