Trakya Arısı, Kırklareli’de korunuyor

17
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rıdvan Ulus, birlik olarak başlattıkları çalışmalar ile Trakya Arısı’nın tüm Türkiye’ye tanıtıldığı ve Kırklareli’de koruma altına alındığını belirterek şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
 
“Trakya Arısı ülkemizde bilinmiyordu. Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği sivil toplum kuruluşu olarak kendi kuruluş amaçları çerçevesinde Kafkas Arısı’ndan sonra Kırklareli’de Trakya Arısı’nı sivil toplum kuruluşu olarak kapalı Trakya Arısı Koruma Bölgesi olarak tespit ettirdi. Aynı zamanda Trakya Arısı’nın ıslah çalışmalarını başlattı. Trakya Arısı’nın özelliklerini taşıyan seçilmiş arıları Demirköy Armutveren Köyü Karlık Mevkii’nde toplayarak tekrar onların içerisinden de en kaliteli arıları seçerek hastalığa dayanıklı, bal verimi yüksek arıların oluşması için Suni Tohumlama Programı’na kendini hazırladı. Elinde Trakya’nın en kaliteli ana arıların oluşturulması için damızlar ana arı varyetesini elde etti.
Bu tabiî ki Kırklareli ve Marmara Bölgesi için muazzam bir şey. Yerli ırkların üreticinin elinde korunması çalışmaları yapılıyor. Trakya arıcının üreticinin elinde korunması için ikinci bir arı için başlangıç yapılacak. Yerli arıları ve yerli arıcıları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ciddi derecede destekliyor.
Van, Bitlis, Kırklareli, Diyarbakır ve Muş’ta geleneksel arıcılığın aynı zamanda geleneksel genetik kaynakların korunması amacı güttüğü göz önüne alınırsa koruma bölgesindeki arıcıların artık arıcılıkları hem organik arı açısından hem de arıyı koruma açısından farklı bir döneme gireceği söz konusudur.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.