Trafikte Güvenli Taşıt Hareketi, Edirne’den başladı

12
TÜVTURK ve Ulaştırma Bakanlığı’nın işbirliğiyle başlatılan, Trafikte Sorumluluk Hareketi Projesi kapsamında hazırlanan”Trafikte Güvenli Taşıt Hareketi” Edirne’den başladı.

 


Trafik güvenliği konusunda farkındalığın geliştirilmesi, trafik kazalarından doğan can ve mal kayıplarının azaltılmasına yönelik koruyucu önlemler alınması ve trafikte sorumluluk bilincinin artırılması amacıyla TÜVTURK ve Ulaştırma Bakanlığının iş birliğiyle başlatılan, Trafikte Sorumluluk Hareketi Projesi kapsamında Edirne’de ”Trafikte Güvenli Taşıt Hareketi” başlatıldı.
Proje kapsamında Trafikte Güvenli Taşıt Hareketi Tırı Edirne’ye geldi. Selimiye Meydanı’nda park eden özel donatılmış etkinlik tırında, emniyet kemeri simülatörü, psikoteknik cihazı, ”sarhoş gözlüğü” gibi uygulamalar bulunuyor.
TÜVTURK Ticari İşler Koordinatörü Koray Özcan, burada yaptığı açıklamada, Edirne’den başlayan Trafikte Güvenli Taşıt Hareketi’nin 16 ili dolaşacağını söyledi.
Proje ile toplumun taşıt ve sürüş güvenliği konusunda bilinçlenmesinin amaçlandığını belirten Özcan, şöyle devam etti:
”Trafik ve taşıt güvenliği olarak vatandaşlara, sürücülere bilgi verilecek. Bizim projemiz üç başlıkta ilerliyor. Bunlardan birincisi olan Güvenli Taşıt Hareketi, güvenli vasıta sürücülerine yönelik. Yan Dostlar Hareketi daha çok çocuklara yönelik. Ve Sorumlu Vatandaş Hareketi de halk kitlelerine yönelik.
Projenin temel hedefi, ticari araç, ağır vasıta sürücülerine hitap ediyor. Özellikle trafikteki sorumluluk alanlarını hatırlatmak, tekrardan bilinçlendirmek, unuttukları bilgileri tazelemek. Sürücülerin trafik sorumluluğu ve düzenli yapması gerekenler var.
Örneğin, trafikte yola çıkmadan önce lastiklerimizi, sinyalleri kontrol etmeliyiz. Araçta bir hareket varsa onları sabitlemeliyiz. Ya da trafikte seyrederken kurallara uymalıyız. Hız yapmamalıyız. Lastiklerimizde bir sorun fark ediyorsak kenara çekmeliyiz. Düzenli olarak aracımızın bakımını yaptırmalıyız. Burada trafikte yapılması gerekenlerle ilgili süreçleri hem uygulamalı, hem de eğlenceli şekilde anlatıyoruz.”
Tır, yarın Bursa’ya hareket edecek. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here