“Trafik eğitimi, ilköğretimde zorunlu ders olarak verilmeli”

12
“Trafik eğitimi, ilköğretimde zorunlu ders olarak verilmeli”

2005 yılından bu yana söylenti halinde devam eden stajyer sürücülük konusu, yeni yıla girmemizle birlikte tekrar gündeme geldi. Ehliyet almayı zorlaştıracak olan bu yasa tasarısı, ehliyet sahibi olmak isteyenlerin 2 yıl süreyle takibini, bu takip sonucunda oluşacak teknik kanaatle de normal ehliyet sahibi kategorisine girmelerini kapsıyor.

Hal böyle olunca geçtiğimiz senelerde olduğu gibi şu anda da bu aşamayı geçmek zorunda olmayan birçok kişi ehliyet kurslarına akın ediyor. Ancak bu yasa tasarısının yanında düşünülen bir değişiklik daha var. Motorlu Taşıt Sürücüleri Kurs Yönetmeliği’nde yapılmak istenen değişiklikle, ehliyet almanın hem uygulama hem de sınav olarak daha da zorlaştırılması düşünülüyor. Bu değişikliğin oluşmasında birinci etken, trafik kazalarında hergün binlerce kayıp vermemiz ve bu nedenle gündeme gelen sürücü kursundaki uygulamaların yeterlilik derecesi oldu. Hükümetin bu konudaki yeni düzenlemeleriyle ilgili tasarısını Ilimizdeki sürücü kurslarının yöneticilerine sorduk.

Sürücü kursları yetkilileri, bu tasarıya sıcak baksa da kendi giderlerinin artacağını düşünüyorlar. Kafalarında da “Artacak olan giderlerde maddi külfetin kime yükleneceği” sorusu vardı. Kurs yetkilileri, tasarının içinde bulunan ‘zincir takma eğitimi, gösterge eğitimi’ gibi uygulamalara olumlu baktıklarını da dile getirdiler. Bu tasarının özellikle bayan sürücülerin işine yarayacağını da sözlerine eklediler.

Kırklareli’ndeki sürücü kursları,

verilen eğitimi yeterli buluyor

Verdikleri eğitimin %100 olmasa da yeterli olduğunu düşünen yetkililer, “Trafik ve sağlık derslerinde problemimiz yok ama, motor derslerinin içeriği değişirse daha iyi olur” dediler. Sürücü kursu yetkilileri motor dersinin içinde, hayatın içindeki yaşanan sorunların işlenmesinin (cam ve motor suyunun nereye konulacağı gibi) sürücü adaylarına kolaylık sağlayabileceğini düşündüklerini belirterek, uygulamalı derslerin artmasını istediler.

Kendilerine yönelttiğimiz “Avrupa Birliğine uygun olması için hazırlanan tasarıya önerileriniz var mı?” sorusuna aldığımız cevaplar akıl dolu cümlelerdi. Ilk olarak trafik eğitiminin daha ilkokulda zorunlu ders olarak verilmesini istediler.

Hayatın içinden örnekler verilmesinin de altını çizen kurs yetkilileri, ders müfredatında bazı düzenlemelerin olması görüşünde birleştiler. Kursiyerlerin derslere pek rağbet göstermemesinden şikayet eden kurs yetkilileri, bu olay içinde bir çözüm bulunabileceğini belirttiler.

Değişiklikler bunlarla da sınırlı değil

Ehliyet alma konusundaki farklı uygulamalar yapılacak olması, yukarıda yazdıklarımızla da sınırlı değil. 1996 yılından bu yana süregelen ilkokul mezunlarının ehliyet alamama korkusu gündeme tekrar geldi. Daha önceki yıllarda 3 kez ertelenen değişikliğin, 2011’in Temmuz ayında uygulamaya geçeceği açıklandı. Eğer yeniden bir erteleme olmazsa önümüzdeki yıldan itibaren eski sisteme göre ilkokulu 5 yıl okuyanlar artık ehliyet alamayacak.

Sürücü olmak neden zorlaştırılıyor?

Ehliyet kurslarında yapılacak yeni düzenlemeyle, bu konudaki suistimallerin ve eksikliklerin giderilmesi planlanıyor. Tasarının yasalaşması durumunda, sürücülerin araçları daha bilinçli ve dikkatli kullanacakları ifade edilirken, ehliyet almanın zorlaşacağı, kaybetmenin de kolaylaşacağı belirtildi.

 Amacın, trafik kazalarında düşüş sağlayabilmek olduğunu ifade eden yetkililer; gündemde yeralan düşüncenin, ehliyet kursu esnasında, sürücü adayına yaptırılan direksiyon dersinin çok kaba taslak ve ayrıntısız olarak görülmesi olduğunu söylediler.

Bu gelişi güzelliğinde trafik kazası olma ihtimalini artırması nedeniyle, bu tasarıların hayata geçirilmek istendiğini belirten yetkililer, ehliyet sınavına AB standardının gelmesiyle, puanlama sisteminin kalkacağını ve şunların olacağını dile getirdiler:

“Sürücü adayları, direksiyon sınavı esnasında gece ve gündüz araç kullanacak. Ayrıca park etme, ileri ve geri manevralar yapacak. Bu sınavı atlatan aday, şehir içinde trafiğe çıkacak. Yeni düzenlemeye göre emniyet kemerini takmayan ya da sinyal vermeyi unutan kişi sınavdan kalacak.”

Yeni değişikliklerle, adayın daha çok çalışması ve daha fazla para vermesi anlamı taşıyan bu tasarı için, sürücü kursları da artacak maliyetleri kimin üstleneceğini, bu konuda nasıl bir çözümleme getirileceğini şimdiden düşünmeye başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here