Trafik Dedektifleri Projesi tam gaz sürüyor

8
*Kırklareli İl Müftülüğü ile Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik Şube Müdürlüğü işbirliği yaparak, Yaz Dönemi Kur’an Kursları’na katılan öğrencilere “Trafik Kuralları” hakkında bilgiler verilerek Trafik Dedektifliği yapma sözü alındı.
HABER MERKEZİ
31 Temmuz 2012 tarih ve 2012/16 sayılı Başbakanlık Genelgesiyle yürürlüğe giren "Karayolu Trafik Güvenliği Strateji ve Eylem Planı" kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü), Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sivil Toplum Kuruluşları olan Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği (PEKAY) ile Uluslararası Polis Birliği Türkiye Başkanlığı (İPA)’nın işbirliği ve OPET’in desteğiyle (3-17) yaş grubundaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan "Çocuklar İçin Trafik Eğitimi-Trafik Dedektifleri" Projesi 27 Kasım 2013 tarihinde yapılan tanıtım toplantısı ile hayata geçirilmişti.
Eğitim öğretim dönemi boyunca devam eden proje eğitimlerine yaz tatili döneminde ara verilmesi ve hedef kitlede trafik bilincinin oluşturulmasına katkı sağlanması amacıyla, Yaz Dönemi Kur’an Kursları’na katılacak olan öğrencilere proje eğitimlerinin verilmesi konusunda işbirliği yapılması için Diyanet İşleri Başkanlığı’na bildirildi.
4 Ağustos’ta başlayan "Çocuklar İçin Trafik Eğitimi-Trafik Dedektifleri" Projesi’ni Kırklareli Trafik Şube Müdür Yardımcısı Başkomiser Yener Kahyaoğlu veriyor. Eğitim 18 ağustosa kadarda devam edecek.
Kahyaoğlu;
“Küçük yaşlarda çocuklara verilen trafik bilgisi eğitimleri çok etkili olacak. Bu yaşta kuralları öğrenen çocuklar trafikte aileleri, bir hata yaptığında da uyarıyor ve böylece çekirdekten trafik kurallarını bilen vatandaşlar yetişmiş olacak. Anne babasını uyaran çocuklar trafik dedektifliği yapmış oluyor. Böylece bu proje ile bilinçli bir nesil yetişecek. Trafik kazaları, can kayıplarını en alt seviyelere inecek. Kurslarda, öncelikle basit trafik kuralları olan, yayaların, öğrencilerin, nerelerden nasıl geçmesi gerektiği, araçlarda çocukların ön koltukta oturmaması gerektiği, emniyet kemerinin takılmasının faydalarını, zararlarını, anlatarak, video şeklinde, animasyon ve piyes şeklinde çocuklara aşılıyoruz” dedi.
Kırklareli merkez "Çocuklar İçin Trafik Eğitimi-Trafik Dedektifleri” Kursu, toplam 22 Cami ve Kur’an Kursu’nda verilecek. Kurs verilen Camiiler ve Kurslar şu şekilde; Sungurbey Camii, Yeni Sanayi Camii, Timurtaşpaşa Camii, Sultanbeyazıt Camii Hızırbey camii, Karacaibrahimbey Camii, Karakaşbey Camii,  Karacaibrahim Mahallesi Camii, Karacaibrahim Mahallesi Camii, YaylaCamii, Kemal Canlı Camii, Hamzababa Camii, Kırklar Camii. Kurs verilecek olan camiler de; Bahriye Sultan Camii, Ahmet Cevdet Paşa Camii, Bademlik Mahallesi Camii, karahıdır Mahallesi Camii, (Selçuk Vurucu)
                      

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here