“Toplumların hafızaları da, hatıraları da müzelerdir”

16
* 18-24 Mayıs Müzeler Haftası Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Toplantı Salonu’nda Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’nun katılımı ile gerçekleşti.

 

HABER MERKEZİ
18-24 Mayıs Müzeler Haftası 18 Mayıs 2010 Salı günü saat 10.00’da Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’nun katılımı ile Kırklareli İl Halk Eğitim Kütüphanesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.
Müzeler Haftası kutlama etkinliğine; Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mehmet Yiğit, İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Resul Yeşilyurt, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, Araştırmacı Gazeteci Yazar Nazif Karaçam, diğer Kamu, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Lise öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.
Müze Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Kırklareli Müze Müdür Vekili Nalan Güven günümüz müzeleri toplumun geçmişini yansıtan, geleceği biçimleyen, yaşatan, eserleri araştıran, toplayan, koruyan, sergileyen ve belgeleyen yaygın eğitim kurumları olarak toplumların geçmiş değerlerinin korunmasını sağladığını belirtti.
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya 18-24 Mayıs Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında müzeler bir milletin, toplumun aynası olduğunu, tarihin, tarihe tanıklık eden belgelerin korunduğu saklandığı sergilendiği, tarihini bilmeyen toplum hafızasını kaybetmiş toplum olduğunu ifade etti.
Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“Bundan elli yıl kadar önce rahmetli Cemil Meriç diyordu ki ‘Antropoloji sömürgecilik, keşif koludur. Sömürgecilik diye bildiğimiz şey, 18. yüzyılda başlayan dünyanın gelişmiş kapitalist ülkelerinin Afrika’yı, Asya’yı bütün doğal zenginliklerini götürüp, büyük şehirlerini, büyük medeniyetlerini, devasa sanayi inkılaplarını yaptıkları olan vitrinidir Antropoloji’ diyordu. Hem bu şekilde ilim yapıyorlar, hem de kendi sömürgeciliklerine zemin hazırlıyorlar. Yani bir nevi kültürel savaş, toplumların, milletlerin, medeniyetlerin hayatta kalma savaşı. Bir ağaç düşünün, kökünü keserseniz kurutursanız, kurur. Köküyle ilgisini keserseniz yine kurur. İnsan toplulukları da öyledir. Tıpkı ağaçlar gibi ne kadar derine inerse o kadar büyük ve yüce olur. Bir söz vardır ‘aslan gerilirde öyle atlar’ denir. İnsan kuvvet bulmak için geriye çekilir, sonra saldırır, atlar. Toplumlar içinde öyledir. Kendi aile içinizdeki problemi çözmek için bile, kardeşler arasındaki bir problem olsa annenizi, babanızı yani geçmişinizi çağırırsınız. Toplumların hafızaları da, hatıraları da işte bu müzeler. Tarihimiz, bizden önceki insanların ortaya koyduğu eserler bizler onların devamlarıyız. O devamlılığı ne kadar kurabilirseniz, tarihten gelen bir şeyin devamıysanız, yarın var olursunuz. Siz tarihten gelen bir şeyin devamı değilseniz, yarın yok olursunuz, sevgili çocuklarım bunu hiç unutmayın. Kurtuluş savaşını nasıl yaptığımızı iyi bilirseniz, Allah göstermesin önümüzdeki yıllarda ülkemize bir saldırı olduğunda tekrar o savaşı iyi yaparsınız. Hürriyeti tekrar sahiplenirsiniz, kurtarırsınız. Selimiye Cami’ni nasıl yaptığımızı iyi bilirseniz, daha büyük bir Camii yaparsınız. Antalya’daki Aspendos tiyatrosu nasıl yapıldığını niçin yapıldığını, neye tekabül ettiğini, neye karşılık geldiğini öğrenirseniz sizde insanlık tarihine öyle bir miras bırakırsınız. Demek ki neymiş sevgili çocuklar, müzecilik aslında geçmişle değil, gelecekle ulaşmakmış. Müze faaliyeti eski eserler, antika eserler Osmanlı’nın değimiyle asar antika dediğimiz, geçmişte bizden önce yaşayan insanların yaptıkları ortay koydukları eserlerle uğraşmak aslında geçmişle uğraşmak değil, geleceğimizi kurmak demektir.”
“Kırklareli Taşınmaz Kültür Varlıkları ve Müze” konulu barkovizyon gösteriminin ardından Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mehmet Yiğit, Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Emniyet Müdürü M. Behzat Canbazoğlu ve Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya ve Nazif Karaçam kültür varlıklarının korunmasında emeği geçenlere teşekkür belgelerini verdi.
“Karikatürlerle Kültür Varlıklarımız” konulu karikatür sergisinin açılışı Vali Aydoğdu ve Yazar Karaçam tarafından yapıldı. Daha sonrasında müze gezisinin ardından Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan program sona erdi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.