Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sergisi açıldı

27
* Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu’nun işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında şizofreni hastaların yaptığı el işe sergisi düzenlenen törenle açıldı.
HABER MERKEZİ 
Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından belirlenen “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü” kutlamaları kapsamında Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu’nun işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında şizofreni hastaların yaptığı el işe sergisi 10 Ekim 2014 Cuma günü saat 11.45’te düzenlenen törenle açıldı.
Törene; Kırklareli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ruşen Coşkuner, Kırklareli Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanları, Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu yetkilileri ve hastalar katıldı. 
Sergi açılışı öncesi bir konuşma yapan Kırklareli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ruşen Coşkuner şunları kaydetti;
“Bugün 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü. Ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını, anlaşabilirliğini artırmak amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim’de kutlanmaktadır. Bu yılda burada Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulumuzun işbirliği ile Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ndeki Hastalarımızın el emeği göz nuru yapmış oldukları el emeklerini göstermek amacıyla bir sergide toplandı. Bu sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 
* Öztürk; “45 tane düzenli bu tür faaliyetlere katılan hastalarımız var”
Kırklareli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ruşen Coşkuner’in ardından konuşan Psikiyatri Uzmanı Nalan Öztürk, Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin Kırklareli’de 3 yıldan bu yana hizmet verdiğini söyledi. Merkeze kayıtlı 100 hastanın oluğunu, bunların 45 tanesinin düzenli olarak faaliyetlere katıldığını söyleyen Coşkuner şunları kaydetti; 
“Toplum Ruh Sağlığı Merkezi 2011 yılından beri 3 yıldır hizmet vermekte. Merkezinde 100 tane kayıtlı hastamız var, 45 tane düzenli bu tür faaliyetlere katılan hastalarımız var. Burada sergilenen eserler şizofreni hastalarımızın yaptığı eserler. Uğraş terapilerinde zaman zaman açılan kurslarda, Halk Eğitimle birlikte anlaşmalı olarak yürütülen kurslarda yapılan eserlerimizi sergiliyoruz. Dünya Rus Sağlığı günün amacı Ruh Sağlığın hastalıklarının farkındalığını artırmak ve bu hastaların toplumda yaşama becerilerini artırmak amacıyla Dünya Ruh Sağlığı federasyonunun projesi olarak oluşturulmuş bir gündür.
Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından her yıl kutlanan 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününde ülkemizin ve dünyanın önemli ruh sağlığı sorunlarını,  ruh sağlığı politikalarını ve ilişkili konuları yeniden toplumun ve kamuoyunun gündemine taşımak amacıyla bir kampanya başlatmıştır. Ruh sağlığını ve ruh sağlığı hizmetlerini tüm dünyada, tüm ülkelerde toplumun tüm kesimlerinin öncelikli konusu yapmak, küresel bir öncelik haline getirmek” için gereken çabaları sürdürmektedir. Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu bu yıl ana konusunu “ruh sağlığını geliştirmek, birinci basamakta ruh sağlığı hizmetlerini yaygınlaştırmak ve ruhsal tedavi olanaklarını artırmak” olarak belirlemiştir.
Ülkemizdeki koruyucu ruh sağlığı ve ruh sağlığı tedavi hizmetlerinin yetersizliği göz önüne alındığında,  ruh sağlığı hizmetinin birinci basamak sağlık kurumlarında bir kamusal hizmet olarak yaygınlaştırılması, ücretsiz ve ulaşılabilir bir niteliğe kavuşturulması, bunun yanında“ruh sağlığının geliştirilmesini” sağlayan bir toplumsal sağlık projesinin yaşama geçirilmesinin gerekliliğini gösterdiği açıktır.”  (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here