“Toplum Liderleri Teşkilatlandırma Eğitimi” verildi

12
Türk Kızılayı Kırklareli Şube Başkanlığı tarafından toplum “Liderleri Teşkilatlandırma Eğitimi” verildi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda Türk Kızılayı Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Uğurcan Top tarafından verilen eğitime Kızılay Kırklareli Şube Başkanı Ruhan Uzunlar Altıntel katılırken, eğitim mahalle muhtarlarına verildi.
Olası bir deprem, sel, doğal afet gibi faciaların olduğu anda ve sonrasında yapılması gerekenleri anlatan Türk Kızılayı Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Top, köy ve mahallere muhtarların çok büyük önem arz ettiğini söyledi.
Olası bir afet durumunda öncelikli olarak kimlere yardım edilmesi gerektiği konusunda en çok muhtarların bölgeye hakim olduğunu, hangi evde yatak, hangi evde bedensel yada zihinsel engelli vatandaşların olduğu konusunda sivil savunma, AFAD, Kızılay, polis, jandarma, itfaiye, ambulans ekiplerine muhtarların yol gösterici pozisyonda olduğunu kaydetti.
Kızılay Kırklareli Şube Başkanı Ruhan Uzunlar Altıntel de olası bir facia anında tüm mahalle halkının toplanabileceği yüksek yada güvenilir bir alanın belirlenmesi ve bunun mahalle halkına duyurulması gerektiğini vurguladı.
Altıntel; “Kızılay yada AFAD gibi kurumlar ilin afet eylem planını yapar. Mahalle muhtarları da buna benzer bir çalışma yaparak olası bir deprem yada yakın zamanda Lüleburgaz’da yaşanan bir sel felaketi gibi durumlarda mahalle halkının güvenli bir şekilde bir arada bulunacağı bir yer belirleyin. Bu yeri de bütün mahalle halkına duyurun. Bu olası bir faciada yaşanabilecek can kayıplarını en aza indirileceği bir çalışma olacaktır. Büyük önem arz eden bir konudur. Mahalleye herkesten çok mahalle muhtarları hakimdir. O mahallede kaç kişinin yaşadığı, hangi evde yatalak, yada hangi evde zihinsel yada bedensel özürlü vatandaşların olduğu konusunda mahalle muhtarı bilgilidir. Olası facialara yada doğal afetlere karşı mahalle muhtarları sürekli tedbirli ve hazırlıklı olmak durumundadır” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here