Toplum Destekli Polis böyle olur

17
Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde Kaymakam Mevlüt Özmen ve İlçe Emniyet Müdürü Salim Alemdar’ın verdiği yoğun destek ile Toplum Destekli Polis Memuru Songül Kökçü, görevini en iyi şekilde yapıyor.
HABER MERKEZİ
Suç oranlarının artması veya azalması, sadece ceza adaleti sistemine veya polis teşkilâtının faaliyetlerine bağlı olarak açıklanamaz; suç ve suçluluk bunlardan daha fazla oranda iskân, öğretim ve plânlama yetkilileri, ile iş ve eğlence sunanlar gibi sosyal ve fizikî çevremizi şekillendirmekle sorumlu olan kurumların faaliyetlerine de bağlıdır. 
Toplum Destekli Polislik (TDP) olarak toplum polisliği, bilhassa topluma “hizmet sunma” fonksiyonuna ve diğer sosyal kurumlarla daha fazla işbirliği ihtiyacına vurgu yapmaktadır. TDP hizmet birimleri, yaptırım uygulayan bir anlayışla değil önleyici hizmet mekanizması oluşturma ve sosyal hizmet sunma anlayışı ile işlev görmektedir. 
Polis, kentlerde en küçük yerleşim alanlarına rehberlik etmek zorundadır. Bundan dolayı da bu yerleşim birimlerine sosyal bakımdan uyum sağlamak ve burada yaşayanların hâllerinden anlamak mecburiyetindedir. Bunların hepsi, suçluluğu kontrol altına almak ve suçu proaktif toplum yoluyla azaltmak için yapılması gereken çalışmalardır.  Bu sebeple polis, kendi kendine yardım eden ve yaşanılan çevrede olanlara karşı kendiliğinden harekete geçen bir toplumun oluşturulmasında itici güç olarak kabul edilmektedir.
TDP projelerinin çoğunluğunda merkezde “Toplum Polisi” veya “Daimi Bölge Memuru” adı verilen polis memurları bulunmaktadır. Bunlar, polisin belli bir mıntıka (semt, mahalle vs.) ile temasının devamlılığını temin etmekte olup, “Normalde görülen ve gerekli olduğunda ortaya çıkan şikayetçi–muhakkik–şüpheli seyrinin dışında” halk ile çatışma ihtiva etmeyen tarzda olağan ve süreklilik arz eden ilişkiler geliştirme hususunda etkinlikte bulunurlar.
* Pınarhisar İlçe Emniyeti’nden “Toplum Destekli Polis böyle olur” dedirten çalışma
Toplum Destekli Polisliğin en güzel örneği Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde veriliyor. Pınarhisar Kaymakamı Mevlüt Özmen ve İlçe Emniyet Müdürü Salim Alemdar’ın yoğun desteğini yanına alan Toplum Destekli Polis Memuru Songül Kökçü, ilçede göreve başladığı günden itibaren başta kimsesiz ve düşkünler olmak üzere herkesin yardımına koşuyor. Onların dert ve sıkıntılarını kendisinin dert ve sıkıntısı olarak kabul görerek bunların çözümü için yoğun bir çaba sarfeden Songül Kökçü, yaptığı bu çalışmaları ile hem görevinin hakkını veriyor, hem de ilçedeki vatandaşların takdirini topluyor.
Pınarhisar kaymakamı Mevlüt Özmen ve İlçe Emniyet Müdürü Salim Alemdar’ın da verdiği destekler ile bugüne kadar  bir çok kimsesize veya yakını olupta kendisine sahip çıkılmayanlara sahip çıkan Songül Kökçü en son olarak Pınarhisar ilçesine bağlı Tozaklı Köyü’nde ikamet etmekte olan 85 yaşındaki Behnaze İldeş’in sorununa el attı.  
Kimsesi bulunmayan ve yakınlarının da ilgilenmediği 85 yaşındaki Behnaze İldeş’e uzun yıllardan beri köyde komşuluk yaptığı Cemalettin Bilgi ve ailesi sahip çıkmış. Ancak aradan geçen zaman ile yaşı ilerleyen İldeş elden ayaktan düşünce durum Pınarihsar İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Memuru Songül Kökçü’ye bildirilmiş. Kökçü’de Pınarhisar Kaymakamı Özmen ve İlçe Emniyet Müdürü Alemdar’ın verdiği destek ile İldeş nineyi Pınarhisar Devlet Hastanesi’ne çıkartarak buradan Sağlık Kurulu Raporu alarak, Ramazan Yaman Lüleburgaz Rehabilitasyonlu Bakım Evi’ne yerleşmesini sağladı. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here