Toplantı masasına oturamadan gittiler

10
Poyralılar’dan Kalker Ocağı’na “Hayır”
 
* Pınarhisar Ali Özer Parkında yapılmak istenen toplantıda gelen yetkililer oturacak masa bulamadılar.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Pınarhisar İlçesi’ndeki Ali Özer Parkı’nda 21 Temmuz 2015 Salı günü yapılacak olan Kırklareli İli, Pınarhisar İlçesi, Poyralı Köyü Civarında “3310877 Erişim No’lu II-A Grubu Kalker Ocağı” Projesi ÇED Toplantısı’nı Poyralı Köylüleri yaptırmadı.
Bulunan Taş Ocakları’na ilaveten yeni bir ocak açılacağını duyan Poyralı Köyü halkı ÇED Toplantısı öncesi Poyralı Köyü Parkı’nda Köy Muhtarı Bülent Kayacık ile birlikte akşam saatlerinde bir araya geldi. Kendi aralarında yapılan toplantıya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO), Pınarhisar Çevre Platformu Üyeleri, Eğitim-Sen Üyeleri katıldı. Taş Ocakları’nın çevreye ve insana nasıl zarar verdiği konusunda sohpet ettiler. Poyralı Köylüsü ortak bir karar alarak yeni bir Kalker ocağı istemediklerini ve ertesi günü yapılması planlanan toplantıyı yaptırmama kararı aldılar.
* Toplantı neden Pınarhisar’da
Poyralı’yı ilgilendiren bir toplantının neden Pınarhisar’da yapıldığına anlam veremediklerin belirten köylüler; “Biz Tarım ve Hayvancılıkla geçiniyoruz. Yetiştirdiğimiz pancarlar ve yaptığımız Pancar Pekmezi’ni bilmeyen, almayan yok. Taş ocaklarından çıkan tozlar bunların değerini düşürüyor. Geçim kaynağımızın zarar görmesini istemiyoruz. Sağlığımız bozulacak. Biz sağlık koşullarının bozulmayacağı bir Poyralı’da yaşamak istiyoruz” dediler. 
* Oturacak masa bulamadılar
Pınarhisar Ali Özer Parkı’nda yapılması planlanan toplantıya bir saat önceden gelen köylüler parktaki masaları işgal ettiler. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ve şirket yetkilileri geldiklerinde oturacak masa bulamadılar. Konuşma yapmak isteyen yetkilileri köylüler sloganlar ve ıslıklar eşliğinde konuşturmadılar. Hazırladıkları pankart ve dövizlerle, “Taş Ocağı İstemiyoruz”, “Sağlıklı Yaşamak İstiyoruz”, “Patlamalardan Evlerimiz Çatlıyor, Evimiz Başımıza Yıkılmasın” sloganları ile yapılmak istenen toplantıyı protesto ettiler. Oturacak yer bulamayan ve köylülerin protestosu ile karşılaşan yetkililer toplantıyı yapamadan Ali Özer Parkı’ndan ayrıldılar.
* “Çocuklarımız rahat nefes alsın”
Toplantı yerinde görüştüğümüz köylü kadınlar; “Biz yeşil alan istiyoruz. Çocuklarımızın özgürce köylerinde gezmesini istiyoruz. Köy yerinde, köylü şeklinde, rahat bahçemizde sağlıklı büyütmek istiyoruz. Biz taş ocakları istemiyoruz. Çocuklarımız rahat nefes alsınlar, toz değil. Oksijen almak istiyoruz. Bu güzel doğayı kimsenin kirletmeye hakkı yok” dediler.
* Gittiklerinden emin olmak istediler
Poyralı köylüleri toplantı yaptırmadıkları köylüleri ıslıklar ve alkışlar arasında araçlarına kadar getirdiler “Büyüklerinize bizim Taş Ocağı istemediğimizi iletin” diyen köylüler yetkilileri gönderdiler. Köylüler daha sonra toplantının yapılamadığına dair bir tutanak hazırlayarak imzaladılar. 
* İmza Kampanyası başlattılar
Tutanağın hazırlanmasının ardından köylüler “Ağaçlarımız Kesilmesin, Taş Ocağı İstemiyoruz” diyerek bir imza kampanyası da başlattılar. Pınarhisar Ali Özer Parkı’nda yapılmak istenen ancak köylülerin protestosu sonucu yapılamayan toplantı alanına Pınarhisar Belediye Başkan Yardımcısı Ömürlü Dinçer, Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO), Eğitim-Sen yetkilileri, Pınarhisar Çevre Platformu ve Pınarhisarlılar hazır bulundu. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here