Topal, güven tazeledi

9
Topal, güven tazeledi

Babaeski Ilçesi’nde, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı’nın, Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

Efsane Düğün Salonu’nda yapılan Genel Kurul’da, Esnaf ve Sanatkâr Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı için aday olan Türkay Topal ve Muammer Süer’in listeleri kıyasıya yarıştı.

Yapılan seçim sonuçlarına göre ise; mevcut Başkan Türkay Topal, 5’inci kez güven tazeleyerek yeniden başkanlığa seçildi.

Genel Kurulda, önerge sonucu yapılan Divan Kurulu Seçimlerinde, Divan Başkanlığına, Kırklareli Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker, oy birliği ile seçildi.

Divan teşekkülünün ardından, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile devam eden Genel Kurul’da bir konuşma yapan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal şunları kaydetti;

"Göreve geldiğimizden andan itibaren Oda Yönetim Kurulu olarak esnafımıza nasıl daha yararlı olabiliriz diye düşündük ve çalışmalarımızı bu yönde bugüne kadar sürdürdük. Bunun ilk örneklerinden biri de Odamızda Basit Usul Vergiye tabi olan 600 yakın üyemizin Muhasebe kayıtlarının tutulmaya başlanması olmuştur. Bu yetkinin verilmesinden sonra gerekli düzenlemeler yapılmış ve odamıza kayıtlı olan tüm esnaf sanatkârların muhasebesi istekleri doğrultusunda, daha ekonomik ve kaliteli hizmet anlayışıyla tutulmaya başlanmıştır. Belde ve köylerimizde bulunan üyelerimizin de bu hizmetten uzak kalmayıp daha aktif bir şekilde yararlanabilmeleri için, Genel Kurulun Yönetim Kuruluna vermiş olduğu yetkiye istinaden beldelerde ve köylerde basit usule tabi olarak faaliyetini devam ettiren esnafımıza yardımcı olmak amacı ile hizmet aracı satın alınmış ve böylelikle evraklarının teslimi için üyelerimize kolaylık sağlanmıştır. Bununla birlikte Oda olarak muhtaç durumda kalmış olan üyelerimize ve üyelerimizin öğrenimini sürdüren çocuklarına maddi yardımlar yapmaktık. Ayrıca yine Oda olarak Ilçemizde bulunan Yüksekokulumuza, milli eğitime bağlı olan ortaokul ve liselerimize, sivil toplum kuruluşlarına ve ayrıca sportif faaliyette bulunan spor kulüplerine de maddi manevi desteğimizi sürdürdük. Yine odamızca staj zorunluluğu olan okullarda okuyan öğrencilerimize, özellikle odamızın üyelerinin çocuklarına öncelik tanımakla birlikte, ilçenizde okuyan tüm öğrencilerimize kapasitemiz doğrultusunda staj imkânı tanıdık. Stajyer öğrencilerimizin, kanununda belirtilen tüm haklarını da eksiksiz olarak karşılamaktayız. Amacımız, her koşulda sizlere, destek olmak ve karınca kararınca da olsa katkıda bulunmaktı. Değerli esnaf arkadaşlarım şahsım ve yönetim kuruluma yeniden gerekli desteği verdiniz takdirde bugüne kadar yapmış olduğumuz hizmetleri bundan sonrada daha büyük bir istek ve azimle yapmaya söz veriyoruz. Bu söz bizim size vermiş olduğumuz taahhüdümüz, vicdani sorumluluğumuz ve namus sözümüzdür. Bundan hiçbir esnaf arkadaşım şüphesi olmasın. Bu güne kadar nasıl söz verdiğimiz gibi çalıştıysak sizlerden alacağımız destekle sorumluluğumuzun bir kat daha arttığını bilerek tüm gücümüzle sizler için çalışmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi; bundan sonrada her yerde ve her platformda, siz esnaf ve sanatkârlarımızın haklarını sonuna kadar savunup gözeteceğiz."

 Genel Kurulda, esnaf Murat Çelik, Divan Başkanı’ndan söz alarak, faaliyet raporları ve gelir gider bilanço raporları ile ilgili görüşlerini sundu.

Çelik, yapılan Genel Kurulu, "Fiyasko" olarak değerlendirdi.

Daha sonra gündem maddesi gereğince sırası ile faaliyet raporları, denetim kurulu raporları, gelir gider bilanço raporları okunarak, ayrı ayrı ibra edildi.

Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Türkay Topal, Odaya katkıda bulunan ve hizmeti geçen kişi ve kuruluşların temsilcilerine birer plaket verdi.

1416 Kayıtlı Üye’den 1076 Üyenin oy kullandığı Genel Kurul’da, 7 oy Ilçe Seçim Kurulunca geçersiz sayıldı.

Esnaf ve Sanatkâr Odası Başkanlığı için iki adayın kıyasıya yarıştığı Genel Kurulda, Muammer Süer, 434 oy alırken, diğer aday Türkay Topal, 635 oy alarak 5’inci dönemde yeniden Başkanlığa seçildi.

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri ise şu isimlerden oluştu: Ahmet Gacal, Sebahattin Nemli, Metin Çalışkan, Hüseyin Candan, Hüsnü Özgüven, Seçkin Yılmaz, Hakan Ekici ve Yüksel Akdeniz. 

Yapılan Genel Kurula, Eski Devlet Bakanı Hasan Korkut, Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Büyük Mandıra Belediye Başkanı M.Şükrü Çölgeçen, önceki dönem Belediye Başkanı M.Haluk Tezsezer, CHP Ilçe Başkanı Irfan Altınel, Belediye Meclis Üyeleri, Il Genel Meclis Üyeleri, Hüseyin Taşkın, Şahin Arslan, TDH Babaeski Ilçe Başkanı Mustafa Soyhan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sebahattin Öner, Kent Konseyi Başkanı Ismet Ilteralp, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Atalay, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Saim Kırcı, Kırklareli Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker, Kırklareli Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birlik Başkan Vekili Abdurrahim Koç, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Can Soydan, Kırklareli ve Lüleburgaz’da faaliyet gösteren Odaların Başkan ve Temsilcileri, Köy ve Mahalle Muhtarları ve Esnaf Odasına kayıtlı çok sayıda Üye katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here