Toklucu;“Mısırlı kardeşlerimizin yanındayız”

8
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Toklucu, Mısır’da alınan 529 idam kararı ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Toklucu, Mısır’da alınan 529 idam kararı ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamasında şunları kaydetti:
“Ülkemizden kilometrelerce uzakta, inandıkları dava uğruna can vermeyi gülen gözlerle bekleyen 529 Müslüman kardeşimize selam olsun. Dünyanın gözünü kulağını kapatarak kayıtsız kaldığı bu zulme ve haksızlığa karşı dimdik duran tüm kardeşlerimize de selam olsun. Mısırda bütün dünyanın izlemekle yetindiği, adına “darbe” dahi diyemediği bir insanlık dramı yaşanmakta ve bu durum dünya demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yerini almaktadır. 529 Mısırlı kardeşimize idam kararını veren darbe yönetimini destekleyen batılı ülkeler ve Arap rejimleri, cuntanın atadığı yargıçlarla insan aklı ve vicdanı ile alay etmektedir. 529 kardeşimiz, daha 2. duruşmalarında uluslararası hukuk normlarına aykırı olarak, savunma hakları ihlal edilerek tamamen keyfi bir şekilde idam cezasına mahkûm edilmişlerdir. Alınan bu insanlık dışı karar, sadece kardeş Mısır halkının değil, tüm dünya Müslümanlarının yüreklerinde kapanmayacak derin yaralar açmaktadır. Meşru Cumhurbaşkanı Mursi’ye karşı yapılan “İsrail” destekli darbe ile işlerini halledeceklerini zannedenler, Mısır halkının “darbecilere” karşı gösterdiği onurlu direniş karşısında yeni hukuk skandallarına imza atmaktadırlar. “Darbeci” zihniyetin sergilediği skandallar dizisi, bu zihniyetin gayri meşruluğunu tüm açıklığı ile gözler önüne sermektedir. 20 dakikalık bir duruşma ile 529 kişi hakkında verilen idam kararı, geri dönüşü olmayan bir felaket ve apaçık bir soykırımdır. Tüm İslam ümmetini, Müslüman yöneticileri ve uluslararası kuruluşları, yazılı ve yazısız her türlü hukuku hiçe sayan bu idam kararına karşı göreve davet ediyoruz. Hukukun üstünlüğünü hiçe sayanlar unutmasınlar ki, günü gelecek ve onlar da şekillendirdikleri bu hukuka muhtaç olacaklardır. Bizler, en ufak bir durumda bile ülkemizin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında akla hayale gelmeyecek yayınlar yapan, tek görevi gerçeği çarpıtarak algıları farklı yönlere çekmek olan Avrupa medyasına karşı şunu net bir şekilde ifade etmek istiyoruz; “Bizler, yaşanılan vahşete rağmen, inandıkları yoldan geri dönmeyen, daima ileriye giden Mısırlı kardeşlerimizin yanındayız. Tüm benliğimiz ile hakkı haykırmaya devam edeceğiz.” Bu vesile ile mahkeme salonlarında bembeyaz kefenleri ile darbecilere baş kaldıran, şahadeti esarete tercih ederek asla zillete boyun eğmeyenleri ve onlara gönül bağıyla bağlı tüm kardeşlerimizi selamlıyoruz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here