TOÇ BİR-SEN’den çözüm sürecine destek

16
* TOÇ BİR-SEN Genel Başkanı Kaya; “Artık ellerimiz bir birimizin boğazını tutmamalı, yeni destanlar yazmalıdır”
HABER MERKEZİ
TOÇ BİR-SEN Genel Başkanı Günay Kaya, Memur-Sen ve bağlı sendikalar olarak çözüm sürecine destek verdiklerini söyledi.
Kaya, 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü bir düğün salonunda Memur-Sen Kırklareli Şubesi Kadın Komisyonu Başkanlığı tarafından anneler günü için düzenlenen toplantıya katıldı.
Bir konuşma yapan TOÇ BİR-SEN Genel Başkanı Günay Kaya, öncelikli olarak annelerin anneler gününü kutlayarak çözüm sürecini anlattı.
Çözüm sürecine destek verilmesi gerektiğini ifade eden Kaya; “Memur sen olarak millet için, ülke için, medeniyet değerlerimiz için yola çıktık. Bu ülkedeki her bir bireyin sorunu bizim de sorunumuzdur. Ülkemizin 30 yıllık en büyük problemi terör belasından kurtulmak için memur-sen ve bağlı sendikalar olarak bu taşın altına elimizi değil, başımızı koymak zorundayız.  Doğu’da görev yaptığım sürece bin yıllık kardeşlik hukukumuzda, yazdığımız Malazgirt destanından, Niğbolu, Mohaç, Preveze, Çanakkale ve mili mücadele destanlarımızı anlattık. Bu destanları yazan dedelerin torunları olan bizler yeni destanlar yazmak zorundayız. Yeni destanımız ise ülkemizin bölgesinde lider bir ülke olmasıdır. Yeni destanımız ülkemizin küresel ölçekte Amerika’nın veya Avrupa Birliği’nin arkasında değil onların üzerinde rol belirleyen uluslararası siyasal sistemin edilgen değil, etken bir devleti, etkilenen değil etkileyen bir millet olmamız için yeni destanlar yazmak zorundayız. Artık ellerimiz bir birimizin boğazını tutmamalı, yeni destanlar yazmalıdır. Ekonomik olarak zirvedeki Türkiye hem doğunun, hem de Trakya’nın menfaatinedir. Memur-Sen olarak bu büyük Türkiye’nin inşasında yeniden sorumluluk almak zorundayız. Türkiye terör belasından kurduğu zaman hiçbir devlet artık bizi tutamayacak. 580 milyar dolar teröre harcanmış örtülü ödenekler haricinde tutarsak yüzde 10’unu sizlere ekmek olarak alın terinizin karşılığı olarak yansıtsak bu gün sizin aldığınız ücretler işsizlik maaşı olarak alınır. Sadece bir askerimizin tırnağı dağlara taşlara milyarlarca liraya değişilmediği gibi bu bataklığı kuruttuğumuz zaman 75 milyon huzur bulacak” dedi.
* “Kadınlarımıza gereken önemi vermeliyiz” 
Batı medeniyetinin kadınları maddeleştirdiğini ifade eden Kaya, İslam Medeniyeti’nin kadının maddeleşmeden çıkartarak manalaştırdığını anlattı.
Kadınlara gereken önemin verilmesi gerektiğini kaydeden Kaya;
“Dünyanın en kutsal sözcüklerinden biri annedir. Hepimiz annemizin bir yansıması aynadaki görüntüsüyüz. Erkekler değerli masa, sandalye, araba ve birçok şey üretir ama kadın toplumu üretir. Toplumu inşa eder. Medeniyet değerlerimize baktığımızda ne kadar büyük erkekler görüyorsak onlardan daha çok büyük kadınları da görmemiz mümkündür.  Kadınlar bizim hem yüreğimizde hem de aklımızdadır. Batı medeniyetinde kadın maddeleşmiştir, bizim medeniyetimizde kadın maddeleşmekten çıkarak manalaşmış bir ruh olarak topluma nüfus etmiştir. Kadınlarımıza gereken önemi vermeliyiz. Annelerimize madde gözüyle değil mana gözüyle yeniden onların değerlerini inkişaf ettirmemiz lazım. Sendikamızda kadın üye bizim için erkek üyeden çok daha anlamlı” şeklinde konuştu.
Memur-Sen Kırklareli Kadın Kolları Komisyonu Başkanı Bilgül Kılıç ise, kadınlara ne kadar hürmet edilse az olduğunu ifade etti.
Erkekleri ve kadınları yetiştiren, toplumsal değerleri gelecek kuşaklara aktaranın da anne olduğunu belirten Kılıç; “bize kanından kan, canından can katarak, aylarca karnında taşıyıp sonra da yaşadığımız dünyaya getiren bununla da kalmayıp gecesini gündüzüne katarak büyütüp besleyen, sonsuz merhametiyle hep yanımızda olan o değerli varlığımız annelerimize ne kadar hürmet etsek azdır” şeklinde konuştu. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here