TMO, Fındık Yağı Fiyatları’nı düşürdü

62
* Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Kırklareli İl Müdürlüğü’nde satışı yapılan Fındık Yağı fiyatlarında indirime gidildi.

HABER MERKEZİ
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından Kırklareli’de de başlatılan satışlarla Fındık Yağı’nın uygun fiyatla tüketilebilmesi ve sofralarımızda hak ettiği yeri alması için indirime gidildiği öğrenildi.
İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan fındık yağının tanıtımı ve geniş kitlelerce tüketiminin sağlanması için, TMO markalı özel teneke kutular içinde perakende satış fiyatı; 1 litre fındık yağı 3,75 TL ve 5 litre fındık yağı ise 16 TL’den TMO işyerlerindeki satış noktalarında yapılıyor.
Bunun yanında satışa devam eden; Fındığın 1 kilogramlık paketi 9,90 TL, yarım kilogramlık paketi 5 TL, Fındık Ezmesi’nin 430 gr’lık kavanozu 5 TL.
* “Fındık Yağı’nın faydaları saymakla bitirilemez”
TMO tarafından imalatı yaptırılan ve perakende olarak ülke genelindeki 150 satış noktasında satışa sunulan rafine fındık yağının diğer bitkisel yağlarla karsılaştırılması ve insan sağlığına olan faydaları şu şekilde belirtildi:
* Fındık yağının yağ asitleri bileşiminde % 80 oranında oleik asit bulunmakta olup bu oran zeytinyağı da dâhil diğer bitkisel yağların üzerindedir.
* Oleik asit; yüksek tansiyon riskini azaltmakta, kötü kolesterolü (LDL) düşürmekte, iyi kolesterolü (HDL) arttırmakta, kalp damar hastalıklarına karsı koruyucu etki göstermekte, diyabetli hastaların insülin ihtiyacını azaltmakta, kan sekerini düzenlemekte ve tümör gelişimini engelleyerek kansere karsı koruyucu etki yapmaktadır.
* E vitamini fındık yağında diğer bitkisel yağlardan daha fazla miktarda bulunmaktadır.
* E vitamininin; üreme sistemine olumlu katkıda bulunduğu, alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karsı koruyucu etki yaptığı, vücut hücrelerini koruyarak yaslanmayı geciktirdiği, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarını önlediği bilinmektedir.
* Fındık yağının yanma noktası diğer yağlardan çok daha yüksektir. Yanma ısısı 220 0C olan fındık yağı ısıya karsı en dayanıklı yağdır. Fındık yağı dışındaki diğer yağların, yüksek ısıya dayanamadığından pişirildiklerinde, (özellikle yüksek dereceli kızartmalarda) fiziksel ve kimyasal yapıları değişerek zehirli (toksik) özellikleri açığa çıkmaktadır.
* Fındık yağının, kızartmalarda kullanıldığında ortamda ve yiyecekte koku bırakmadığı, hafif ve lezzetli olması nedeniyle hamur isleri de dâhil her türlü yemek yapımında çok iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir.” (s)
     

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here