TMO buğday alımına başladı

8
* Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Kırklareli’nde buğday alımına başladı. 
HABER MERKEZİ
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)Kırklareli Şube Müdürlüğü, Kırklareli’de buğday alımına 25 Haziran 2012 Pazartesi günü başladı. 
Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, hükümet tarafından açıklanan fiyatlarından memnun olduklarını dile getirerek şunları söyledi;
“Hükümetin vermiş olduğu taban fiyatlarını gayet iyi buluyoruz. TMO’nun piyasaya hakim. Taban fiyatlarını çiftçimizde olumlu buluyor. Bu yılki verim geçen yıla göre biraz arttı. Tarlada dönüm başına yaklaşık 450-500 kilogram arasında buğday arpa 300-350 kilogram arası mısır da 900- bin 200 kilogram arasında elde ediliyor. İlimize memleketimize hasat dönemi hayırlı olur” dedi.
* “Geçen yıla göre fiyat bakımından da verim bakımından da bu yıl çok daha iyi”
Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Hasan Çetin geçen seneye oranla bu sene hem verim hem de fiyat olarak çiftçi memnun olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi;
“TMO devrede olması ürünlerin fiyatlarını yüksek tutuyor. Değerleri yüksek olan buğdaylar 650 liradan aşağı düşmüyor. Bizim bölgemizin buğdayına 665 lira denildi ama 681 liraya satılan buğdaylar var. Geçen yıla göre fiyat bakımından da, verim bakımından da bu yıl çok daha iyi. Gübre desteğini mazot desteğini devletimiz biraz daha yükseltirse çiftçimiz de biraz daha rahatlayacaktır” dedi.
* “Girdi fiyatları biraz daha düşürülmeli”
Kırklareli merkez İlçeye bağlı İnece Beldesi’nden buğday getiren Rahmi Bilgiç fiyatlardan memnun olduklarını, girdi fiyatlarının biraz daha düşürülmesi gerektiğini ve hükümetin mazot ve gübre desteğinde çiftçinin daha çok yanında olmasını istedi. (ş)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here