TIR Trafiği’nde top Bulgaristan’da

9
* Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Solak, Dereköy Sınır Kapısı’nın
TIR Trafiği’ne açılması için Türk tarafı olarak üzerlerine düşeni
yaptıklarını, sıranın şimdi Bulgaristan tarafında olduğunu belirtti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi’nin Kayalı Kampüsü’ndeki Temel Atma Töreni’ne katılan Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Solak, Dereköy Gümrük Kapısı’nın TIR Trafiği’ne açılması için Türk tarafı olarak her şeyi yaptıklarını, Bulgaristan tarafının üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti.
Temel Atma Törenin ardından Polisevi’nde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Müsteşar Solak, Dereköy Sınır Kapısı’nın TIR Trafiği’ne açılması ile ilgili olarak şunları kaydetti:
“Dereköy Sınır Kapısı’nın TIR Trafiği’ne açılabilmesi için Türk tarafı olarak biz üzerimize düşeni yapıyoruz. O yolun arası biliyorsunuz dağlık bir arazi coğrafyanın müsaade ettiği yerlerde bölünmüş yol yapıyoruz. Coğrafyanın müsaade etmediği yerlerde tırmanma şeritli yol yapıyoruz. Bu sene tahmin ediyorum o yolu bitireceğiz ancak o yolun bitmesi bir şey ifade etmiyor. Gönlümüz arz ediyor ki bunun Bulgaristan tarafında da yapılması, dolayısıyla TIR Trafiği’nin Dereköy’e dönmesi bundan da Kırklareli’nin faydalanması ama görünen o ki Bulgaristan tarafında fazla bir hareket yoktur. Dereköy Sınır Kapısı’na kadar bizim yapmış olduğumuz yol sadece bölgesel kendi trafiğimize bir hizmet verecektir. Transit trafiğe bir faydası olmayacaktır.
Diğer tarafın görüşmeleri Dış İşleri Bakanı’nın yapması gereken görüşmeler. İnsanların kendi ülkelerindeki öncelik durumlarına göre belki öyle bir güzergahta yatırım yapmaları onların işine gelmeyebilirde bilemiyorum. Ancak bizim buradaki hedefimiz çok eski bir sınır kapımız olan Dereköy’ün tekrardan faaliyete geçmesi, hem ekonomimize katkı sağlaması hem transit trafiğin o güzergâhtan gelmesi. Ama öbür tarafta bizim yapmış olduğumuz yolun karşılığı bir güzergah yok. Bizim yolumuz Dereköy’e kadar belki iyi bir ufuk düşünülerek yapıyoruz. Ama tamamen oranın verimli bir hale gelmesi Bulgaristan’daki bağlantıya bağlı.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here