Tır trafiği için top Bulgaristan’da

13
Kırklareli’ne ekonomik açıdan büyük katkılar sağlayacak olan Dereköy Sınır Kapısı’nın TIR trafiğine açılması çalışmalarının Türkiye tarafı sona erdi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Dereköy Sınır Kapısı’nın TIR trafiğine açılması için Bulgaristan’ın 77 KM’lik yolu yapması gerektiğini söyledi.
Çetintaş, Bulgaristan Burgas’dan, Malko Tırnova’ya kadar olan yolun yaklaşık 77 Km olduğunu ve yolun yapımının ardından Kapının TIR trafiğine açılabileceğini vurguladı.
Türkiye tarafında yapılacak bir işlemin kalmadığını bildiren Çetintaş;
“Biz Türkiye olarak üzerimize düşeni yaptık. Dereköy Sınır Kapısı’nın 2009’da alan projeleri çizildi. Uygulama projeleri ve zemin etütleri yapılıp başlama safhasına gelmesi gerekiyor. Fakat bunun için Bulgaristan tarafının yol ile ilgili gerekli çalışmaları yaparak yolu TIR trafiğine açması gerekiyor. Bu yol TIR trafiğine açılmadan Dereköy Sınır Kapısı’nın restorasyonu başlayamayacak. Sadece sınır kapımızın Bulgaristan tarafındaki yolun yapılmasını bekliyoruz. Bulgaristan’ın yolu yapmasının ardından bizim kapımızın fiziksel yapılması işlemi var. Türkiye Odalar ve Borsalar birliği için o binanın yapılması hem parasal, hem proje ve hem de zaman konusunda çok basit bir şey. Büyük bir işlem değil. Yeter ki kapımızın sonrasındaki yol yapılsın. Yolun yapımı gerçekleşmesiyle birlikte Bulgaristan ve Türkiye, sınır kapımızın TIR trafiğine açılması için bakanlık düzeyinde karar alması gerekiyor. Bizim aldığımız duyumlara göre, Burgas-Malko Tırnova yolu, Bulgaristan’ın da gündeme aldığı işler arasında yer alıyor. Şuanda önemli bir yolun yapıldığını ve o yolun bitmesinin ardından Sınır Kapısına kadar olan yolun yapılacağını duyduk” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here