”TIR kuyrukları Bulgaristan’daki görev atamalarından kaynaklanıyor”

16
Edirne Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen, ”Tır kuyrukları Bulgaristan gümrüğünde çalışan üst düzey yetkililerin görev atamalarından kaynaklanıyor” dedi.


Sürmen, Kapıkule Sınır Kapısı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, 4 gündür sınır kapılarında tır yoğunluğu olduğunu belirtti.
     Kapıkule Sınır Kapısında yaklaşık 10 kilometrelik tır kuyruğu oluştuğunu ifade eden Sürmen, şunları söyledi:
     ”TIR kuyrukları Bulgaristan gümrüğünde çalışan üst düzey yetkililerin görev atamalarından kaynaklanıyor. Bulgar yetkilileriyle görüştük. Onları bizim tarafa davet ettik ve oluşan tır kuyruğunu gösterdik. Onlar da bize kendi gümrüklerinde üst düzey atamalar yapıldığını, yaklaşık 10 saat işlemlerin yapılmasında yavaşlama olduğunu belirttiler. Bizim tarafta biriken tır kuyruğu da o yavaşlamadan kaynaklanıyor. Kapıkule Sınır Kapısı’nın yenilenmesinden sonra bu kadar uzun bir tır kuyruğu alışılmış bir şey değil. Yaklaşık 12 kilometre kuyruklar gündeme geldi. Geçtiğimiz yıllarda kuyruklar bu kadar uzuyordu, fakat gümrüğün yenilenmesinden sonra böyle uzun kuyruk olmadı.”

* TIR şoförleri dertli
    
     TIR şoförü İbrahim Kıyıcı ise yaptığı açıklamasında 3 gündür kuyrukta sıranın kendisine gelmesini beklediğini belirtti.
     Yetkililerden bu konuda yardım isteyen Kıyıcı; ”Cumartesi günü gece girdim kuyruğa, hala bana sıra gelmedi. Kaç devlet geçiyoruz sadece bizim Türk kapısında kuyruklarda bekliyoruz. Bize de günah bu sıcakta günlerdir bekliyoruz. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz” dedi.
     Başka bir TIR şoförü Mustafa Göç ise artık kuyruklarda beklemeye, sıkıntı çekmeye alıştıklarını belirtti. Almanya’ya yedek otomobil parçası taşıdığını anlatan Göç, İstanbul’dan 230 kilometrelik yolu 3 saatte geldim. Burada 10 kilometrelik yolu 3 günde geçemedim. Daha ne söyleyeyim. Allah sabır versin” diye konuştu.

* Bir günde 5 bin gurbetçi yurda giriş yapıyor
    
     Edirne Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen, gurbetçi girişlerinin de başladığını, hafta sonları girişlerde yoğunluk yaşandığını belirtti.
     Sürmen; “Hafta sonları gurbetçi yoğunluğu oluyor. Bu da gurbetçilerin toplu olarak hareket etmelerinden kaynaklanıyor. Yurt dışında birbirlerine hem yol arkadaşlığı yapıyorlar hem de güvenlik açısından toplu olarak gelince kendilerini güvende hissediyorlar. Gurbetçilerin girişlerinde bir sıkıntımız yok. Bundan sonra olacağını da düşünmüyorum. Gerektiği zaman peronlarda çalışan kişi sayısını da arttırabiliriz” dedi. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here