TIR Kuyruğu, Çile Kuyruğu oldu

3
* Kapıkule’de, Bulgaristan Gümrük Kapıları’nın yoğunluğa yetişememesi nedeniyle bir süredir bulunan TIR Kuyruğu, hafta içi yaşanan azalışın ardından yeniden artıyor.
HABER MERKEZİ
Bulgaristan Gümrük Kapıları’nın, Türkiye’den çıkış yapacak TIR’ların yoğunluğuna yetişememesi nedeniyle oluşan TIR Kuyrukları, bir miktar azalışın ardından yeniden uzamaya başladı. 
Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı’ndaki rüşvet operasyonu dolayısıyla oluşan personel açığı ve bazı TIR’ların T1 transit geçiş evraklarıyla ilgili yeniden beyanname hazırlaması ile muayene işlemleri nedeniyle geçen hafta başlayıp hafta içi bir miktar düşen tır yoğunluğu, yeniden artıyor. 
Kuyruklar, Bulgaristan’a açılan Sınır Kapıları’ndan Kapıkule’de 10 kilometreye, Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda 5 kilometreye ulaştı. 
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye tarafında oluşan kuyruğun komşu ülke gümrüğünün çıkış için bekleyen ihracat TIR’larının yoğunluğuna cevap verememesinden kaynaklandığını belirtti. 
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, Türkiye tarafında oluşan TIR Kuyrukları’nın azalması için komşu ülkenin gümrük yetkilileriyle yaptığı görüşmeler ve sorunu yerinde görmek üzere Edirne’ye gelen Bulgaristan Gümrük Müsteşarı Vango Tanov’un talimatıyla 25 kilometreye uzayan TIR Kuyruğu, 3 kilometreye kadar düşmüştü. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.