“Ticari Araç Sürücüleri kış lastiklerini şimdiden tedarik etsin”

13
Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, kış lastiği konusunda geçtiğimiz yıl yaşanan sorunların bu yıl da yaşanmaması için ticari araç sürücülerinin kış lastiklerini şimdiden almaları gerektiğini söyledi.
HABER MERKEZİ
Geçtiğimiz yıl çıkartılan bir yasa ile ticari araçlara kış lastiği zorunlu hale getirilirken, kış lastikleri karaborsaya düşmüştü. Ticari araçlara uygun kış lastiği bulma konusunda sıkıntı yaşayan sürücüler trafik cezasına maruz kalmamaları için 2 yada 3 kat fiyatla karaborsadan tedarik etmişlerdi.
Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, ticari araçlara kış lastiğinin zorunlu hale getirilmesiyle ilgili Anayasa Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma kararı alındığını belirterek, bu yıl ticari araçların yanı sıra hususi araçlara da kış lastiğinin zorunlu hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.
Şeker; “Bu yıl kış lastiği bulmak konusunda son derece zorluk çeken ticari araç sürücülerimiz kış ayları gelmeden kendi menfaatleri için tedarik etmeleri gerekiyor.
Geçtiğimiz kış aylarında kış lastikleri kara borsaya düşmesiyle ticari araç sürücülerimiz yaz aylarında tedarik etmemelerinin ardından yine aynı sıkıntıyı yaşayabilirler.
Türkiye’deki lastik fabrikaları bu kadar kısa sürede kış lastiği üretemezler. Bununla ilgili bir takım sıkıntılarımız var. Kısa süre içerisinde yetkililerimiz tarafından bu sıkıntılara çözüm bulunacak. Çekici olarak tabir edilen lastiklerin dışında dorse lastikleri de var. Dorselere uygun kış lastiği üretimi yok. Şehirlerarası çalışan ticari araçlara dorselerinde kış lastikleri olmadığı için ceza yazacaklar. Bunun önüne geçmesi için lastik üreten fabrikaların dorselere uygun lastik üretmeleri gerekiyor.
Anayasa Mahkemesi’nde sadece ticari araçlara getirilen kış lastiği zorunluluğu ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı getirildi. Zannedersem önümüzdeki dönem hususi araçlara da kış lastiği zorunluluğu getirilecek.
Bu konuyla ilgili ayrım yapılmaması gerekiyor. Şehirlerarası yolculuk yapan bir sürü hususi araç var. Onlarda tehlike altındalar. Yasayla ilgili bir sıkıntı daha var. Bunu bölgesel olarak ayırmakta fayda var. Aydın, Muğla ve Antalya gibi bölgelerde kar yağışı hemen hemen hiç olmuyor. Buradaki ticari araçların kar lastiği takma zorunluluğunun olmaması gerekir. Bunun ilgili yeni bir düzenleme yapılması gerekir.
Nisan ayı itibariyle kış lastiği uygulamaları sona ermişti. Kış aylarına yakın süreçte yeniden başlayacak” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here