Tezhip Kursu’nda başarılı olan 15 kursiyere sertifikaları verildi

10
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nda 21 Eylül 2010
tarihinde başlayarak 11 Ocak 2011 tarihinde 600 saatlik eğitimin
ardından sona eren Tezhip kursunu başarı ile tamamlayan 15 kursiyere
başarı belgeleri verildi.

HABER MERKEZİ

İşkur ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği Tezhip kursu Seda Dönercark tarafından verilen 600 saatlik eğitimin ardından sona erdi.
14 Ocak 2011 Cuma günü düzenlenen sertifika töreninde kursu başarı ile bitiren Özge Bağcı, Yeliz Karabıyık, Binnur Şapırdak, Hülya Cınğ, Emine Şimşir, Sevgi Fırça, Şennur Fırça, Kadriye Kök, Aysun Lozanlıoğlu, Türkan Soma, Sebahat Karadağ, Gülen Yılmaz, Deniz Kaba, Fatma Torba, Şengür Çalgıcıoğulları Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hayati Çapa, Müdür Yardımcıları Tuncay Kaplıca ve Erbil Zaralı’dan sertifikalarını aldılar.
Müdür Çapa, yaptığı açıklamasında Tezhip’in Arapça Zeheb altında kökünden türemiş olduğunu altınlamak anlamına geldiğini belirtti.
Çapa; “Tezhibat olarak da belirtilen Tezhip, altınlama süslemeler demektir. Günümüzde daha çok İslami kökenli kitap bezeme sanatlarına verilen addır. Büyük Selçuklular, Anadolu Selçukluları, Beylikler döneminde Osmanlı Devleti döneminde tezhip sanatı çok gelişmiştir.
Özellikle Yavuz Sultan Selim döneminde 1514 Çaldıran savaşından sonra Tebrizdan İstanbul’a getirilen sanatçılarla daha da gelişmiştir. Tezhip sanatının en parlak dönemini Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşamıştır.
Yazı ve etrafına toplanan sanatları öğretmek üzere 1914 yılında Medrese T-ül Hattat adı ile açılmıştır. İlk Müdür Hattat Arif Bey olan mektebin amacı yazı, tezhip, halı, cilt, ebru gibi eski sanatların devamını sağlamaktır. Mektep 1928 Harf İnkılâbı’ndan sonra Hattat Mektebi, Şark Tezyini Sanatlar Mektebi 1936 yılında Güzel Sanatlar Akademisine bağlanmıştır” dedi.
Ayrıca tezhip kursunda yapılan el işleri sergisi Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerinin de devam edeceğini belirten Çapa, tezhip sanatı sevenleri sergiye bekledikleri kaydetti. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.