“Terör olaylarından çok kazalarda can kaybı yaşıyoruz”

10
Uluslar arası Karayolları Trafik Güvenlyiği Haftası dolayısıyla dün düzenlenen törende konuşan Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Tuncay Şimşek; “İstatistikî verilere baktığımızda, terör odaklarınca gerçekleştirilen can alma eylemlerinden daha fazla can kaybının trafik kazaları sebebiyle oluştuğu gözlenmektedir” dedi.


* HABER MERKEZİ
03-09 Mayıs 2010 tarihleri arasında kutlanmakta olan “Uluslararası  Karayolları Trafik Güvenliği Haftası”, 04 Mayıs 2010 Salı günü Kırklareli Vilayet Meydanı’nda çeşitli etkinliklerle kutlandı. Düzenlenen törene; Kırklareli Vali Vekili İsmail Gültekin, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan, Jandarma Alay Komutanı J. Albay Mehmet Yiğit, İl Emniyet  Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Yalçın, Şogörler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, Emniyet Müdür Yardımcıları, Polis memurları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törenlerde açılış konuşmasını yapan Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Tuncay Şimşek şunları kaydetti:
“Ülkemiz trafik kazalarından maalesef en fazla zarar gören ülkeler arasındadır. İstatistikî verilere baktığımızda, terör odaklarınca gerçekleştirilen can alma eylemlerinden daha fazla can kaybının trafik kazaları sebebiyle oluştuğu gözlenmektedir.
Trafik kazlarının azaltılması için Devlet olarak ciddi önlemler alınmakta olup, İçişleri Bakanlığınca 2008 yılında uygulanmaya başlanan "Trafik Güvenliğinde Yeni Açılımlar, Hedefler ve Çözüm Projeleri kapsamında yapılan uygulama ve denetlemeler neticesinde olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ancak bunun yanında gerek duyarlı profesyonel sürücüler, gerekse trafiğin içindeki duyarlı vatandaşların aldıkları önlemler trafik kazalarının azaltılmasında etkin rol oynamaktadır.
İlimizde Trafik felaketinin 2009 yılında getirdiği tahribata baktığımızda meydana gelen 229 Trafik kazasında, 103 kişi yaralanmış ve 475 bin TL maddi hasar meydana gelmiştir. Bu parayla basit bir hesapla 100 insanımıza yaşanılacak konut veya iki adet ilköğretim okulu veya bir adet hastane yaptırabilmek mümkündür.
Trafik kazalarının oluş sebepleri araştırıldığında genel olarak, uykusuz yorgun araç kullanmak, kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak, aşırı hız ve alkollü araç kullanmak olduğu gözlenmiştir. Trafik ekiplerimizce 2009 yılında yapılan denetim ve kontrollerde; 6 bin 619 Sürücüye 670 bin TL ceza tatbik edilmiş, 304 sürücü mahkemeye sevk edilmiş ve 521 araç trafikten men edilmiştir.
Bu tablo bize trafik sorununu çözmekte ve kazaları önlemekte sadece polisiye tedbirlerle mücadelenin yeterli olmadığını göstermektedir. Sürücü ve vatandaşlarımızın kazasız ve güvenli yolculuk yapabilmeleri için sabırlı, dikkatli ve kuralcı davranmaları gerektiği unutulmamalıdır.
Çünkü trafik kazaları, yaya, yolcu, sürücü olarak tüm insanların zarar görebileceği bir olaydır. Ülkemizde büyük bir sorun haline gelen ve giderek boyutları ve zararları artan trafik sorunu karşısında her kurum ve fert sorumluluk bilincine bir an önce vararak, hep birlikte mücadele etmek zorunda olduğumuzu kavramalıyız ki; Trafik canavarı denilen üçüncü dünya ülkelerinin hastalığından kurtulalım. Trafik kuralları sonradan onaylanmak için değil, önceden uymak için konulmuştur.”
Yapılan konuşmanın ardından okullar arası yapılan Şiir, Kompozisyon ve Resim Yarışmaları’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Yapılan ödül törenlerinin ardından, trafik korteji geçiş yaptı. Trafik Sergisi’nin gezilmesi ile program sona erdi. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here