Termik Santral’e “Hayır” demek için ritim tuttular

16
Termik Santral Projesi’ne karşı “Doğa Şenliği” düzenlendi. “Balık Ayhan” lakaplı Roman Sanatçı Ayhan Küçükboyacı ile İğneada Çocukları Ritim Grubu Beğendik Köyü sahili’nde konser verdi.
HABER MERKEZİ
Termik Santral Projesi’ne karşı “Doğa Şenliği” düzenlendi. “Balık Ayhan” lakaplı Roman Sanatçı Ayhan Küçükboyacı ile İğneada Çocukları Ritim Grubu Beğendik Köyü sahili’nde konser verdi.
Denizi, Ormanları, Tarihi Varlıkları, Doğa Manzaraları ve son yıllarda turizmde de yerini almış olan İğneada ziyaretçilerine 4 ayrı mevsim ayrı güzellikler sunarken son yıllarda adı nükleer ve Termik Santrallerle anılmaya başlandı.
30 Ağustos 2014 Cumartesi günü “İğneada Benim Cennetim” diye başlayarak hazırlanan şenlik sabah saatlerinde başladı. Uçurtma Gösterileri, Resim Performansları, Müzikli Gösteriler, Sokak Tiyatrosu, Sokak Gösterileri, Beden Perküsyonu ve Roman Müzikleri sergilendi. Etkinlik kapsamında Çamur Atölyeleri, Doğal Yaşam Atölyeleri, Ritim Atölyeleri, Yaratıcı Drama Atölyeleri, Oyun Atölyeleri, Kahkaha Atölyeleri, Kil ve çamur Atölyesi, Sabun Yapma Atölyeleri, Kukla Yapım Atölyeleri, Uçurtma Yapım Atölyeleri düzenlendi.  
İğneada’lıların çağrısına destek için birçok grup İğneada da buluştu. Balık Ayhan, Hakan Ali Toker, Teoman Kumbaracı, Hakan Çetinkaya, Şafak Pala, Özlem ve Erkan’ın katıldığı bir Ritim Şov gece Beğendik Sahili’nde gerçekleşti.
Gece eğlencesi çeşitli gurupların ve sanatçıların video yoluyla termik santral’e karşı olduklarını ve buraların korunması gerektiği mesajlarını ileten sinevizyon gösterisi ile başladı. Hakan Çetinkaya’nın darbuka ritim de eğittiği çocukların gösterilerinin ardından, ritim ustası Balık Ayha; “İğneada longoz ormanlarına sahip çıkalım” diyerek başladığı konserle devam etti. Balık Ayhan’a diğer katılımcı sanatçılar eşlik etti. İğneada ve çevre köy ile ilçelerden katılan vatandaşlar gecenin geç saatlerine kadar müzik eşliğinde eğlendiler.
* Longoz ormanları neden korunmalı?
İğneada Türkiye’nin Kuzeybatısı’nda Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı, Karadeniz’in en uzun kumsallarına ev sahipliği yapan ve Bulgaristan sınırında bulunan saklı bir cennettir. Yıldız dağlarının Karadeniz’e uzanan eteklerinde Istranca Ormanları’nın içine yerleşmiş dünyanın 2. Büyük Subasar Ormanlarıyla doğal zenginliğini yaşatmaya devam etmektedir. Longoz Ağaçları, Bitki Örtüsü, Endemik Varlıkları, Yaban Hayvanları, Gölleri ve Göçmen Kuşları ile ziyaretçilerine birçok zenginliği bir arada sunmaktadır. Dünya çapında yapılmış olan GEF-2 ve Yıldız Dağları Biosfer Çeşitliliği Koruma Projeleri’nin odak noktasıdır. Istrancalar nesli tükenmekte ve tehdit altında olan ve koruma altına alınmış birçok canlıyı barındırmaktadır. 6 adet tatlı su gölü (Mert, Erikli, Saka, Pedina, Hamam, Aypoloz) bulunmaktadır. Avrupa kuş göç yollarında bulunan en ideal konaklama noktalarından biridir. Türkiye’de yaşayan kuş türlerinin 192 si Longoz Ormanları’nda görülmüştür. Özellikle göç dönemlerinde kuş gözlemcilerinin uğrak noktalarından biridir. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here