”Tercihlerimizi çevre değerlerinden yana yapmak zorundayız”

24

 

Edirne Valisi Gökhan Sözer, ”Tercihlerimizi çevre değerlerinden yana yapmak zorundayız” dedi.


    
     Vali Sözer, Dünya Çevre Günü nedeniyle Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen törende, on binlerce yıllık insanoğlunun serüveninin çeşitli öncelikler ve ihtiyaçlarla günümüze kadar devam ettiğini belirtti.
     Sözer, ”Belki geçmişte insanlığı tehdit eden bugünkünden çok farklıydı. Sanayi devriminden sonra insanlığın sürekli üretmesi ve doğal kaynakları tüketmesi sonucu bugünlere gelindi. Doğal kaynaklar sürekli tüketilir, insanların tükenmeyen ihtiyaçlarının sürekli teminine çalışılır olması, elbette bizi de çevreyi de tehdit eder hale gelmiştir” diye konuştu.
     Vali Sözer, şunları kaydetti:
     ”Ülkemizde de çevresel tehdit ve değerlendirmeler açısından ciddi sorunlarımızın olduğu ve ilerleyen yıllarda telafisi olmayan sorunların ortaya çıkacağı malumunuzdur. Çevre değerlerini kaybettiğimiz zaman onları geri kazanabilmek bizim için en büyük müşkül ve kayıptır. iki yönden kaybımız olur. Çok büyük kaynak harcar ve zaman kaybedersiniz. Bunlardan kurtulmanın en kolay yolu korumaktır. Tercihlerimizi çevre değerlerinden yana yapmak zorundayız. Aksi takdirde geri dönülmez, bu değerlerimizin kaybına neden oluruz.”
     Belediye Başkan Yardımcısı Nihan Akdere de hızlı nüfus artışı, plansız sanayileşme, ormanların yok edilmesi, nükleer denemeler, verimi arttırmak adına yapılan yapay gübreleme ve ilaçların çevreyi kirlettiğini belirtti.
     İl Çevre ve Orman Müdürü Abdullah Bülbül ise sağlıklı nesillerin, sağlıklı çevrede yetiştiğini söyledi.
     Edirne Belediyesi Halk oyunları ekibinin gösterilerinden sonra, Vali Sözer, ”Çevre” konulu sunu yarışmasında ilk üç dereceye giren öğrencilere takdir belgesi verdi. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here